کاهش حبس، یکی از برنامه‌های راهبردی دستگاه قضا است

رییس کل دادگستری استان قزوین گفت: یکی از اهداف اصلی و برنامه‌های راهبردی دستگاه قضا کاهش حبس است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین، نوراله قدرتی، رییس کل دادگستری استان قزوین در  نشست علمی تخصصی پیرامون کاهش جمعیت کیفری با تمرکز بر مجازات های جایگزین حبس گفت: مجازات‌های جایگزین حبس که در سال‌های اخیر از سوی دستگاه قضا اجرایی شده، نقش موثری در کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها و استفاده بهینه از توان و ظرفیت زندانی‌ها برای خدمات رسانی به جامعه داشته است.

او افزود: یکی از اهداف اصلی و برنامه‌های راهبردی دستگاه قضا کاهش حبس است یعنی به جز مجازات‌هایی مانند حدود و قصاص که در شرع مقدس تعریف شده و قابل تغییر نیستند، برخی دیگر مانند تعزیرات به تشخیص حاکم یعنی حکومت و نظام اسلامی  از طریق قوه مقننه مشخص شده و بعد به مرحله اجرا می‌رسند.

قدرتی بیان کرد: مردم باید بدانند راه حل مشکلات حقوقی و قضایی شان تقدیم شکایت و ورود به دستگاه قضایی نیست و امروز دنیا در حال تجربه راه حل های علمی با تبعات کمتری هستند که هیچ گونه مخالفتی با معارف دینی ما ندارد.

او افزود: زندان به عنوان یک مجازات نه تنها در راستای اهداف اصلاح و درمان موثر نبوده بلکه منجر به قطع رابطه زندانی با زندگی عادی، خانواده، کار و اطرافیان اش نیز می شود همچنین این مجازات علاوه بر محکوم، صدمات و آسیب‌های جبران ناپذیری را نیز به خانواده و جامعه وارد می‌کند که باید برای کاهش آنها اقدام شود.

این مقام مسئول استان بیان کرد: متاسفانه با وجود اصلاحات صورت گرفته در قانون آیین دادرسی کیفری و مجازات اسلامی از سال ۹۲ به بعد همچنان فاصله زیادی بین نگاه همکاران قضایی و قانون گذار وجود دارد.

 رییس کل دادگستری استان قزوین گفت: برای حل مسأله ازدحام جمعیت در زندان‌ها باید استفاده از ظرفیت‌های علمی کشور جهت طراحی الگوی نوین مواجهه با مسأله زندان و تحول در سیاست‌های کیفری  مورد توجه قرار گیرد.

48

کد خبر 1489420

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =