موضع‌گیری گروسی نسبت به توافق اخیر با ایران

ایرنا نوشت: مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با ایراد سخنانی در کنفرانس خلع سلاح سازمان ملل در ژنو تصریح کرد که تفاهم به دست آمده درباره تداوم نظارت و راستی آزمایی فعالیت‌اتمی ایران محدود به یک بازه زمانی و مکانی است.

رافائل گروسی با بیان اینکه تفاهم به دست امده با توافقنامه‌های پادمانی آژانس مرتبط است افزود: «ما به یک تفاهم موقت فنی دوجانبه رسیدیم که هر کدام از این کلمات معنا دارد. موقت یعنی به لحاظ زمان و مکان محدود است. دوجانبه یعنی بین ایران و آژانس است و فنی درباره نحوه انجام بازرسی‌ها است»

او ادعا کرد: در صورتی که تفاهم اخیر با ایران حاصل نمی‌شد، تهران می‌توانست گام‌های غیر قابل بازگشتی را بردارد.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تلاش کرد تا خود را ناجی برجام معرفی کند و عنوان کرد که یکشنبه گذشته به ایران رفت چون «ما در حال حرکت به سوی یک شرایط واقعی بودیم بدون آنکه کسی چیزی در این باره انجام دهد».

وی با بیان اینکه توافق به دست آمده با ایران «سیاسی یا قانونی نیست» خاطر نشان کرد که در پایان چنانچه توافقی برای رفع تحریم‌ها حاصل نشود همه چیز از بین برده خواهد شد.

گروسی یکشنبه گذشته در آستانه پایان ضرب‌الاجل قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها راهی تهران شد تا پیرامون تغییر سطح همکاری‌های با ایران گفت‌وگو کند. او در این سفر با علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و وزیر امور خارجه کشورمان دیدار کرد. این دیدارها منجر به صدور بیانیه‌ای مشترک بین ایران و آژانس شد که بر اساس آن فعالیت‌های ضروری نظارت و راستی آزمایی آژانس تا سه ماه ادامه در ایران پیدا کند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در این باره می‌گوید: ما از ۲۷ بهمن به صورت رسمی به آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کردیم که از صبح پنجم اسفند ماه قانون مجلس در این باره اجرا خواهد شد و به همین دلیل اجرای این قانون از صبح امروز آغاز شده است.

وی با بیان اینکه اجرای مصوبه مجلس به معنای قطع همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیست و قانون مجلس نیز چنین چیزی را نخواسته است، تصریح کرد: همکاری ایران با آژانس ادامه پیدا می‌کند اما این همکاری فراتر از پروتکل الحاقی نخواهد رفت و در این چارچوب همکاری خواهیم کرد.

311311

کد خبر 1489504

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • HR ۲۳:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  16 9
  من مخالف نظر مجلس هستم. من خواهان برگزاری یک رفراندوم هسته ای هستم که در ان مستقیما اظهارنظر و رای کنم. مجلس مخالف مصالح من به عنوان جزیی از ملت رفتار می کند.
  • IR ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
   0 0
   مگر همه مردم سواد هسته ای دارند؟ جز خبرهای زرد و سیاهه نمایی هایی که کانال ها و رسانه های ضد ایرانی در گوش آنها فرو کرده اند. مثلا : غرب دارد از انرژی های هسته ای دوری می کند، انرژی هسته ای منسوخ شده است، ایران فلان میلیارد دلار در ماجرای هسته ای شدن ضرر کرده است، هسته ای شدن به جای نان شب و ...
 • ایرانی ام IR ۱۹:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
  0 0
  این همه توافق و راه اومدن با دشمن چه معنی میده؟؟؟ مگر قرار نبود سوم اسفند آنها اخراج شوند؟ دوباره سه ماه نظارت و .... برای چیست؟؟ واقعا چرا کش میدید؟ چیزی هست که باعث شده بترسید؟؟؟ اگر در تحریمیم کار را یکسره کنید. بله ما در تحریمیم و آنها را اخراج کنید و به کار مسئولین بی وجدان و نجومی بگیران و .... رسیدگی کنید تا به قشر فقیر هم چیزی برسد. داخل مملکت را اصلاح کنید همه چیز حل می شود. دوباره سه ماه چیست؟ بعد هم دوباره چند ماه و دوباره چند ماه!!! عمر عده ای به سر آمد!!!!!