بایدن زمان را از دست بدهد در ایران با نظامیان طرف خواهد بود نه دیپلمات‌ها

ایسنا نوشت:رئیس پیشین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: دولت بایدن بخش اعظمی از میراث دونالد ترامپ را کنار گذاشته است به جز اعمال سیاست فشار حداکثری بر روی ایران.

حشمت‌الله فلاحت پیشه، در ارتباط با توافق اخیر ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی و برخی از مسائل حاشیه‌ای مرتبط با آن از جمله اعتراض تعدادی از نمایندگان به این توافق مبنی بر اینکه این توافق مغایر با مصوبه اخیر مجلس است گفت: من به توافق صورت گرفته بین ایران و آژانس زیاد خوش بین نیستم.

وی با بیان اینکه به قانون مجلس نیز انتقاداتی دارم و معتقدم که راه برداشتن تحریم ها در حفظ برجام است، نه در کنار زدن برجام افزود: اما باید در نظر گرفت که در مقایسه با اقدام دولت و مصوبه مجلس، مصوبه مجلس شرط پذیر نیست و قانون فصل الخطاب همه طرفین است.

فلاحت‌پیشه با اشاره به ضرب الاجل مشخص شده در قانون مجلس تصریح کرد: دولت بایدن هر روز در ارتباط با ایران بیشتر شبیه به دولت ترامپ می شود؛ گرچه در رفتار بایدن به نوعی متن سیاسی بیشتری دیده می شود. در واقع می توان گفت "از سوی دولت بایدن بخش اعظمی از میراث دولت ترامپ کنار گذاشته شده است به جز موضوع اعمال فشار حداکثری بر روی ایران."

وی گفت: اخیرا اروپایی ها پیشنهادی را مطرح کردند که آمریکا در مذاکرات ایران با گروه 4+1 حضور داشته باشد به نظرم ایران باید در مورد آمریکا فقط به عنوان مهمان گروه 4+1 عمل کند و هیچ تغییری در این سیاست ندهد چرا که در غیر این صورت این احتمال وجود دارد که بر اساس این سیاست آمریکا خود را عضو برجام بنامد و در پی آن از مکانیزم ماشه به صورت گسترده‌تر علیه ایران استفاده کنند. مگر اینکه دو طرف به انجام تعهداتشان متعهد شوند و آن را عملیاتی کنند.

این کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه به طور عمومی خواست مردم ایران این است که دولت و مجلس بتوانند در این زمینه به توافقی برسند، خاطرنشان کرد: در توافق اخیر ایران با آژانس یک نقطه مثبت وجود دارد و آن این است که بر اساس این توافق آقای گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، گزارشی منفی در ارتباط با موضوع ایران به شورای حکام ارائه نمی کند و پرونده ایران به عنوان یک پرونده اضطراری در آژانس مطرح نمی شود چرا که در غیر این صورت این امکان وجود داشت که از ناحیه شورای حکام نیز فشارهای جدی به ایران وارد شود.

این کارشناس مسائل بین الملل خاطر نشان کرد: بایدن باید بداند که در این قضیه زمان مهم است و اگر زمان را از دست بدهد ممکن است شرایطی ایجاد شود که دیگر ایشان در تهران دیپلماتی را در برابر خود نبیند و باید با زبان نظامیان صحبت کند مانند اتفاقی که در دوران ترامپ رخ داد. من یک زمانی خطاب به ترامپ گفته بودم که اگر ترامپ برجام را پاره کند باید در تهران با نظامیان صحبت کند و این طور هم شد و بزرگترین تحقیر آمریکا در سالیان اخیر برای دولت واشنگتن در حمله ایران به پایگاه نظامی عین الاسد رخ داد.

2727

کد خبر 1489584

برچسب‌ها