دفترچه بیمه سلامت از اردیبهشت ۱۴۰۰ حذف می‌شود

ایرنا نوشت: مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: با توجه به تاکید دولت و مصوبات شورای اجرایی فناوری اطلاعات مبنی بر حذف هر چه زودتر دفترچه کاغذی، در زمان بندی جدید، سازمان بیمه سلامت مصمم است این اقدام را به نحوی انجام دهد که از اردیبهشت ۱۴۰۰ نیازی به دفترچه کاغذی بیمه نباشد.

محمد مهدی ناصحی روز چهارشنبه با اشاره به تکالیف قانونی در بند «ج» تبصره ۱۷ قانون بودجه سال جاری مبنی بر جایگزینی ابزارهای الکترونیکی به جای دفترچه کاغذی بیان کرد: بر اساس زمان بندی اعلام شده قبلی سازمان بیمه سلامت ایران، قرار بود تا پایان شهریور سال ۱۴۰۰ حذف دفترچه کاغذی اتفاق بیفتد. از لحاظ زیرساختی و آمادگی سازمان بیمه سلامت ایران از اکنون نیز امکان حذف دفترچه کاغذی وجود دارد، اما به لحاظ ایجاد آمادگی لازم در موسسات و مراکز ارائه دهنده خدمات و همچنین اطلاع رسانی مناسب به بیمه‌شدگان زمان بیشتری مد نظر قرار گرفته است.

کاهش برگه‌های دفترچه بیمه

وی افزود: طرح تک برگی شدن دفترچه بیمه سلامت یکی از راهکارهای پیشنهادی برای گذار از وضعیت کنونی تا حذف کامل دفترچه است. با توجه به تغییر زمان بندی، اکنون نیازی به دفترچه تک برگ وجود ندارد بنابراین از وضعیت کنونی تا اردیبهشت ۱۴۰۰ به سمت کاهش برگ دفترچه خواهیم رفت.

صرفه جویی ۱۱۰ میلیارد تومانی از محل حذف دفترچه کاغذی

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: با پیش رفت پروژه الکترونیک سلامت و استقرار کامل نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیکی شاهد صرفه‌جویی‌های مستقیم و غیر مستقیم هزینه‌های سلامت خواهیم بود. در بخش هزینه‌های مستقیم علاوه بر افزایش سرعت و دقت در نسخه نویسی و نسخه‌پیچی نیاز به دفترچه کاغذی هم منتفی می‌شود که اکنون بر اساس هزینه سال گذشته، تنها از محل حذف دفترچه حدود ۱۱۰ میلیارد تومان صرفه‌جویی اتفاق می‌افتد.

سه وضعیت در نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک

وی بیان کرد: در برنامه نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک سه وضعیت در نظر گرفته شده است. در وضعیت اول یا اولویت یک خدمات تمام الکترونیک آنلاین است که پزشک نسخه الکترونیکی تجویز می‌کند و این نسخه در سایر مراکز ارائه دهنده مانند داروخانه‌، آزمایشگاه و سایر مراکز به صورت الکترونیکی رویت و خدمت ارائه می‌شود.

ناصحی افزود: اولویت دوم که خدمات نسخه نیمه الکترونیک نامیده می‌شود، چنانچه به هر دلیل پزشک نسخه کاغذی تجویز کند در مقصد مانند داروخانه ابتدا نسخ کاغذی به صورت الکترونیکی تبدیل و سپس خدمت الکترونیکی به بیمه شده ارائه می‌شود.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران اظهار کرد: اولویت سوم خدمات الکترونیک به صورت آفلاین ارائه می‌شود. به عبارت دیگر چنانچه به هر دلیل قطعی اینترنت داشته باشیم، خدمات پزشکی به صورت کاغذی انجام می‌شود و در اولین فرصت برقراری ارتباط به صورت آفلاین وارد سیستم می‌شود.

۲۳۵۲۳۲

کد خبر 1489827

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =