واکنش خداکرمی به سخنان وزیر بهداشت: کارکنان سازمان بهشت زهرا حرف وزیر بهداشت را به حساب خستگی‌اش بگذارند

فارس نوشت: عضو شورای شهربا بیان اینکه امیدوارم کارکنان سازمان بهشت زهرا حرف وزیر بهداشت را به حساب خستگی و پاسخگویی بدون اینکه اختیار کامل داشته باشد، بگذارند، گفت: تا زمانی که واکسیناسیون انجام نشود، ما موفق به مهار ویروس کرونا در کشور نمی‌شویم.

ناهید خداکرمی، عضو شورای شهر تهران با اشاره به بیان چند روز گذشته وزیر بهداشت در انتقاد از بی توجهی برخی افراد در مواجه با کرونا و دلخوری کارکنان بهشت زهرا از وی، اظهار داشت: وضعیت مدیریت نظام سلامت در شرایط فعلی کار بسیار مشکلی است؛ چراکه از یک طرف با مسؤولیت‌هایی مواجه است که ذاتی بوده و باید انجام شود؛ مانند امور دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها،‌ دارو و غذا.

وی ادامه داد: در این شرایط موضوع اپیدمی کرونا نیز اضافه شده؛ آن هم در شرایطی که ما تحریم هستیم و سایر نهادها نیز متوجه نیستند که مرگ ۶۰ هزار نفر یعنی چه؟ در تهران مرگ نزدیک به ۲۹ هزار نفر چه معنایی دارد؛ یعنی تیمی که هر روز خدمات می‌دهد با هر مرگی یک درجه از امید و تلاش خود را از دست داده و ناامید می‌شود؛همچنین فرسودگی شغلی که در اثر چنین شرایطی، یکسری از انسان‌ها در زیردست شما پرپر می‌شوند و این موضوع نه تنها در ایران بلکه در همه دنیا همین طور است.

عضو شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: امروز بعد از گذشت یک سال همه دنیا به این نتیجه رسیده که ما به جز استفاده از ماسک هیچ ابزاری در دست نداریم؛ مگر واکسیناسیون انجام شود؛ یعنی تا زمانی که واکسیناسیون انجام نشود، ما موفق به مهار ویروس کرونا در کشور نمی‌شویم.

خداکرمی اضافه کرد: حالا در چنین شرایطی یک وزیر بهداشتی که نه اختیار انتخاب نوع واکسن را دارد و نه اختیار کشور محل خرید واکسن؛ نه می‌تواند بر اساس پروتکل‌هایی که دنیا تنظیم می‌کند در این حوزه عمل کرده و همه مداخله می‌کنند؛ در نتیجه معلوم است بعضی وقت‌ها این فشار باعث می‌شود که ما به بار سنگین کلمات خیلی توجه نکنیم.

وی تصریح کرد: بنده هم قبول دارم که وی می‌توانست از جملات و کلمات بهتری برای نشان دادن این فشار و نشان دادن این که وی نمی‌تواند مدیریت نظام سلامت را بدون ابزارهایی که لازم است، داشته باشد.

عضو شورای شهر تهران متذکر شد: وی می‌توانست کلمات دیگری استفاده کند، اما همه ما  درک می‌کنیم که سازمان بهشت زهرا بهترین عملکرد را داشته و کمتر از کادر درمان تلاش نکرده است؛ آن هم در بدترین شرایط؛ آنها علاوه بر ۱۸۰ مرگی که روزانه و  به صورت عادی در تهران  اتفاق می‌افتد و آنها را تغسیل می‌کنند، روزی وجود داشته که ۲۰۰ مرگ نیز به این تعداد اضافه شده و بین ۳۵۰ تا ۳۸۰ نفر در روز تغسیل می‌کردند؛ این کار بزرگی بوده است.

خداکرمی ابراز داشت: بنده به عنوان یک عضو جامعه پزشکی دست این افراد را می‌بوسم و واقعا از طرف خودم از این افراد عذرخواهی می‌کنم، اما باید نظام سلامت را درک کنیم. کسی که فرماندهی و مدیریت نظام سلامت را برعهده دارد، ساده‌ترین ابزار، منابع، بودجه و منابع ارزی در دسترس ندارد و از طرف دیگر اختیار این موضوع که به سرعت واکسن خریداری کرده و وارد کند را ندارد.

وی یادآور شد: فرسودگی ناشی از مدیریت در بحران است؛ آن هم بحرانی که بسیار حاشیه دارد و همه در حال دخالت هستند، اما کمتر نهادی این موضوع را درک می‌کند که ما چه وضعیتی داریم. اگر واکسن نرسد یعنی چه؟ اگر با پیک دیگری مواجه شویم یعنی مرگ و میر افزایش پیدا می‌کند.

عضو شورای شهر تهران اظهار داشت:از نزدیک شاهد هستم همکاران ما اعم از پرستار، خدمه، بهیاران، پزشکان و مدیران همگی خسته و فرسوده‌اند. بیش از ۳۰۰ پزشک، ماما و فیزیوتراپ را در کشور از دست داده‌ایم و همه اینها به کادر درمان فشار می‌آورند.

خداکرمی بیان داشت:وقتی وزیر نظام سلامت مورد سؤال مردم، مسؤولان جهانی و همکاران خود است؛‌ بعضی اوقات برای یک تصمیم مجبور است با چند حوزه سروکله زده که گاهی مشکل است تا بتواند کلمات را بیان کند و اینها می‌تواند ناشی از خستگی باشد.

وی گفت: با شناختی که بنده از وزیر بهداشت دارم، وی فردی ادیب و خوش‌صحبت هستند؛ البته کلماتی که به کار بردند مقداری سنگین بود؛ اما به هر حال امیدوارم کارکنان سازمان بهشت زهرا این را به حساب خستگی، فرسودگی و پاسخگویی بدون این که اختیار کامل داشته باشد، بگذارند.

۲۳۵۲۳۲

کد خبر 1489843

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =