روحانی: مردم در این ۳ سال، علی‌وار در مقابل مشکلات ایستادگی کردند

حسن روحانی، رئیس جمهور گفت: خوشحالم که این روزها دشمنان می‌گویند فشار حداکثری نسبت به مردم ایران شکست خورده و این به معنای صبر و ایستادگی مردم و رهنمودهای رهبر معظّم انقلاب است که در این سه سال مردم ایران علی‌وار در مقابل مشکلات ایستادند و تحمل کردند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی، رئیس‌جمهور، صبح امروز (پنجشنبه ۷ اسفند) در آیین بهره‌برداری از آزادراه غدیر با تبریک میلاد باسعادت امیرالمؤمنین (ع) و روز پدر گفت: به همه عزیزانی که در این سال سخت رسالت بزرگ پدری را نسبت به فرزندان خود به‌جا آوردند تبریک می‌گویم.

وی با اشاره با بهره‌برداری از آزادراه غدیر گفت: این آزادراه بسیار برای ما مهم است و بسیار خوشحال هستیم که در سال ۹۴ که برای این طرح تصمیم‌گیری شد و بنا بر این بود که در سال ۹۹ افتتاح بشود، این کار به حول و قوه الهی در این مدت نسبتاً کوتاه آماده بهره‌برداری شد.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از فارس بخوانید؛

* این پروژه فقط ۵ و نیم کیلومتر پل دارد و شرایط بسیار خاصی را دارد و از اتوبان‌ها و تقاطع مختلفی عبور می‌کند و بنابراین این اتوبان برای مردم ایران رفاه و آسایش و سلامتی و امنیت را می‌آورد. سلامتی به خاطر اینکه مقدار زیادی از دی اکسید کربن کم می‌شود، امنیت برای اینکه ان‌شاءالله این اتوبان باعث می‌شود خودروها به سلامت از این مسیر سخت عبور کنند و وقت عزیز مردم کم‌تر مصرف شود که گفتند حدود ۹۰ دقیقه تا دو ساعت در وقت مردم صرفه جویی شود.

* ترانزیت شرق ـ غرب و ترانزیت غرب به جنوب توسط آزادراه غدیر تأمین می‌شود، این آزادراه، بخشی از جاده ابریشم است و بسیار با اهمیت است و بسیار خوشحال کننده بود که امسال ۲۲۱ کیلومتر آزادراه در یک سال افتتاح شد. دو و نیم برابر نُرم آزادراهی که در کشور افتتاح می‌شده، در سال جهش تولید به بهره‌برداری رسیده است.

*  علی رغم جنگ اقتصادی و تحریم و فشار حداکثری، خوشحالم که این روزها دشمنان می‌گویند فشار حداکثری نسبت به مردم ایران شکست خورده و این به معنای صبر و ایستادگی مردم و رهنمودهای رهبر معظّم انقلاب است که در این سه سال مردم ایران علی‌وار در مقابل مشکلات ایستادند و تحمل کردند.

* با افتتاح فاز اول این طرح بار ترافیکی بسیار بزرگ از روی کرج برداشته شد، برای اینکه همه می‌خواستند از آنجا عبور کنند. البته آزادراه غدیر هم به کرج و تهران بسیار کمک خواهد کرد.

* ان‌شاء الله همانطور که وزیر راه گفت آن اتصال میان مسیر شرق و شمال یعنی از شریف آباد به سمت جاجرود هم باید انجام شود تا این حلقه کاملاً متصل شود و از این فشاری که روی تهران و کرج است برداشته شود.

*{ با قدردانی از تلاش‌های قرارگاه سازندگی خاتم برای انجام این پروژه مهم }: ما زمانی که آزادراه حرم تا حرم را افتتاح می‌کردیم همانجا با دوستان قرارگاه برای پروژه چرم‌شهر به آبیک بحث شد و از دوستان قول گرفتیم که در دولت تدبیر و امید این طرح شروع و اجرا شود و این کار شد.

*پروژه‌های بسیار مهم دیگری هم از جمله راه آهن بسیار مهم زاهدان در اختیار قرارگاه است که در حال پیگیری است. تقریباً هر هفته به شکلی از وزیر راه حضوری و تلفنی پیگیری می‌کنم برای اینکه اگر مشکلی دارد، حل شود البته مشکل مالی پروژه را ما حل کردیم.

* پروژه مهم دیگری که دلم می‌خواهد در این زمینه قرارگاه فعال‌تر شود پروژه رشت - آستارا است که برای ما بسیار اهمیت دارد. من چند بار به رییس سازمان برنامه و بودجه تاکید کردم که برای این پروژه تلاش شود. علاوه بر  این پروژه‌ مهم، پروژه‌های دیگری هم داریم که بسیار مهم هستند. امیدوارم با کمک همه پیمانکاران خصوصی و تلاش و  برنامه‌ریزی قرارگاه این کارها پیشرفت داشته باشد.

*امروز روز بسیار خوشحال کننده‌ای برای همه ماست البته اصل، ولادت مولا امیرالمومنین (ع) است که دل همه را شاد کرده و این پروژه هم مردم ایران و مخصوصا مردم استان‌های قزوین، مرکزی، البرز، تهران، قم و سمنان را خوشحال کرده است.

* از مسیر تهران به سمت کرج، از کرج به سمت تهران، از غرب به سمت قم یا از شرق به سمت سمنان همیشه با معضل ازدحام و تراکم مواجه بوده ایم، در یکی دوسال اخیر قدم‌های بسیار مهمی در زمینه ترافیک برداشته شد و  آزادراه تهران- شمال بخشی از گره های ترافیکی را باز کرد. علاوه بر این تکمیل آزادراه همت گشایش دیگری ایجاد کرد.

* قبلاً طرح حرم تا حرم گشایش دیگری را ایجاد کرده بود و امروز طرح غدیر را داریم.  امیدواریم طرح دیگری طراحی و عملیاتی شود که وزیر راه گفت این طرح از شریف آباد تا جاجرود می‌تواند مشکل شرق و شمال را حل کند و در واقع تنفسی برای تهران است که ترافیک مقداری کاهش پیدا می‌کند و ترددها آسان شود و از لحاظ اقتصادی و محیط زیستی هم بهره‌ای که این آزاد راه شامل حال مردم شود.

* چنین طرح های مهمی قبل از دولت تدبیر و امید، توسط دولت ساخته می شد و دولت شرکت‌های خصوصی را شریک می‌کرد. یعنی تا ۷۰ درصد آن را دولت به عهده می‌گرفت و ۳۰ درصد را به بخش خصوصی می‌داد.

* الان این عملیات معکوس می‌شود. یعنی دولت ۳۰ درصد انجام می‌دهد و ۷۰ درصد در اختیار بخش خصوصی یعنی بخش غیردولتی قرار می دهد و این بسیار مهم است و به همین صورت باید جلو برویم.

* دولت امروز در این پروژه بسیار عظیم و مهم ۳۰ درصد و  ۷۰ درصد آن را قرارگاه خانم الانبیا سرمایه گذاری کرده است و اجرای آن توسط مردم و پیمانکاران بوده است. در واقع مدیریت توسط دولت و قرارگاه بوده و ما به طور منظم باید کارها را به تدریج به مردم واگذار کنیم.

* دولت حداکثر باید طراحی و اولویت بندی ها را مشخص کند و از طریق بانک ها و بازار سرمایه، تسهیلات مالی را در اختیار شرکتها قرار دهد. دولت نظارت می‌کند برای اینکه طرح عادلانه اجرا شود چون کل آن می‌تواند توسط مردم و با پول مردم ساخته شود و خود مردم هم پول را پس بدهند یعنی از طریق بانک و بازار سرمایه که پول مردم است. 

* پولی که دولت بابت این پروژه‌ها پرداخت می‌کند، اوراق است. اوراق پولی است که دولت از مردم می گیرد و سود می دهد بنابراین بسیار مهم است که کار را هم در سرمایه گذاری و  هم بازپرداخت به مردم واگذار کنیم.

*{ با تبریک به همه کارگران مهندسان، طراحان، مدیران لایق قرارگاه خاتم الانبیا و همه مسوولان وزارت راه و شهرسازی بابت انجام این کار بسیار بزرگ}: در طول این چند سال حدود ۳ هزار نفر روزانه مشغول کار و فعالیت بودند و کار بسیار ارزشمندی است که امروز در اختیار مردم قرار گرفت و این افتخار برای دولت تدبیر و امید در این شرایط سخت است.

*{ با اشاره به اظهارات یکی از مسئولین وزارت راه و شهرسازی}: تا پایان این دولت ما هزار کیلومتر آزادراه افتتاح می‌کنیم، رقم بسیار مهمی است. برای اینکه مردم بدانند در کل رژیم گذشته۳۴۶  کیلومتر آزادراه ساخته شده است. بعد از انقلاب اسلامی و تا آغاز دولت یازدهم ۱۷۱۰ کیلومتر آزادراه ساخته شده است و ما در این هشت سال در این شرایط سخت کرونایی و جنگ تحریم و فشار اقتصادی هزار کیلومتر آزادراه ساختیم.

۲۷۲۱۵

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1489963

برچسب‌ها