روسیه: ایران و برجام در مرکز توجه نشست شورای حکام قرار خواهد داشت

ایرنا نوشت:میخاییل اولیانوف نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی در وین گفت: موضوع ایران و برجام در مرکز توجه نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار خواهد داشت.

اولیانوف روز جمعه در توئیتی نوشت: نشست ماه مارس شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه آغاز می شود و ایران یک بار دیگر در مرکز توجه قرار خواهد داشت.

وی افزود: مسوولیت مشترک ۳۵ عضو شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی این است که تضمین کند که بحث ها بر تلاش های دیپلماتیک برای احیای کامل برجام تاثیر منفی نگذارد.

شورای حکام تشکیلات تصمیم گیرنده در آژانس بین المللی انرژی اتمی است که هر سال چند نشست برای تصمیم گیری در مورد مسائل مهم این سازمان برگزار می کند. 

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با حیاتی خواندن هفته های آینده برای برجام، گفت که توافق موقت آژانس با ایران یک فرصت گرانبها به دیپلماسی برای حفظ برجام داده است.

گروسی روز جمعه در گفت وگو با یک رسانه خارجی اوضاع فعلی را "شکننده و حساس" توصیف کرد و گفت که تغییر در وضعیت بازرسی آژانس از مراکز هسته‌ای اقدامی در جهت بهتر شدن اوضاع نبوده است.

به ادعای مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، با این توافق موقت اطمینان حاصل می‌شود که نقاط کوری برای بازرسان سازمان ملل وجود نخواهد داشت.

در سفر اخیر گروسی به ایران، آژانس به یک توافق موقت برای ادامه فعالیت‌های نظارتی آژانس تا سه ماهه آینده با ایران دست یافت.

گروسی پیشتر در گفت وگو با شبکه خبری ژاپنی( ان اچ کی) با تاکید بر ضرورت دستیابی به توافقی درباره برنامه هسته ای ایران، گفت که اگر ایران و دیگر کشورها از جمله آمریکا در باره این برنامه به توافق دست نیابند، جامعه جهانی با وضعیت کاملا جدیدی درمورد پیشرفت هسته ای تهران روبه رو می شود.

گروسی همچنین مدعی شد که تعلیق پروتکل الحاقی خسارتی مهم برای جامعه جهانی است. 

گروسی روز یکشنبه گذشته در تهران با «علی اکبر صالحی » رییس سازمان انرژی اتمی و « محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران درباره آخرین تحولات برجام گفت‌وگو کرد و این دیدارها به صدور بیانیه‌ای مشترک بین ایران و آژانس منجر شد که بر اساس آن فعالیت‌های ضروری نظارت و راستی آزمایی آژانس تا سه ماه در ایران ادامه پیدا کند.

311312

کد خبر 1490203

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =