نابه‌سامانی و کمبود کالا به شکر و قند رسید / بازار به حال خود رها شده است

با وجود اینکه مسئولان از تنظیم بازار و تامین کالاهای ضروری و اساسی در سطح استان خبر می‌دهند، همچنان کمبود و افزایش قیمت برخی کالاها از جمله روغن، قند و شکر در استان فارس وجود دارد.

به گزارش خبرآنلاین از فارس : طی چند روز گذشته سری به بازار شهر زدیم تا از نزدیک تکاپوی مردم را برای خرید نظاره‌گر باشیم. ابتدا وضعیت قیمت اجناس و کالاها را جویا شدیم. گرانی افسار گسیخته و آشفته بازار کالا همچنان دغدغه و نگرانی اصلی شهروندان است. مردم می‌گویند جایگاه نظارت کجاست؟ آیا دستگاه‌های متولی واقعا پیگیر هستند یا تماشاچی؟!

و حالا در این روزهای کرونایی و در آستانه شب عید که وضعیت نابه سامان بازار به حال خود رها شده است هر روز باید شاهد کمیاب و یا نایاب شدن یک کالا باشیم. دیروز روغن، امروز شکر و قند و فردا کالای دیگر.

همانطور که حل مشکلات معیشتی مردم؛ دغدغه اصلی رهبر معظم انقلاب است و برگزاری جلسات مکرر و در خواست از سران قوا برای برای حل مشکلات اقتصادی نشان از اهمیت و دغدغه ایشان است، اما گویا سوء مدیریت برخی مدیران سبب ایجاد گرانی‌های افسار گسیخته و یا کمبود کالا شده است.

صف‌های فروش روغن، قند و شکر در روزهای شیوع ویروس کرونا و توصیه‌های وزارت بهداشت برای فاصله‌گذاری اجتماعی در استان وجود دارد و مردم برای تامین مایحتاج روزانه بی‌توجه به سلامت خود در صف‌های فروشگاه‌ها تجمع می‌کنند.

هرچند مسئولان استانی مداوم از تربیون خود از تامین روغن خوراکی و تامین نیازهای ضروری در سطح بازار برای پایان سال خبر می‌دهند، اما کمبود کالاهای اساسی از جمله (قند و شکر) و سرگردانی خانواده‌ها در فروشگاه چیز دیگری می‌گوید و در واقع موضوع را پیچیده‌تر کرده است.

عبدالله رزاق‌منش رئیس اتحادیه عمده‌فروشان مواد غذایی شیراز اظهار داشت: نرخ مصوب شکر دربسته هزار گرمی جهت مصرف خانوار ۸۷۰۰۰ ریال است که عموما در فروشگاه‌های بزرگ _ زنجیره ایی و سوپرمارکت‌ها عرضه میشود و فروش بالاتر تخلف است.

وی با تاکید بر اینکه شکر توسط اداره غله توزیع می‌شود و بنکداران هیچ نقشی دراین زمینه ندارند، خاطرنشان کرد: معضل فعلی قیمت‌گذاری جهت مصرف صنف و صنعت است که هرکیلو ۱۱۵۰۰۰ ریال درب کارخانه تعیین شده است که این نوع قیمت‌گذاری اشتباه بوده است، زیرا در آستانه شب عید و فعالیت تولیدکنندگان شیرینی خانگی برای آن‌ها صرف می‌کند شکر مخصوص خانوار را با اختلاف قیمت موجود از سطح بازار جمع کنند.

رزاق منش بیان کرد: به دلیل تعیین قیمت ۱۱۵۰۰۰ ریال برای مصرف صنف و صنعت قیمت قند افزایش یافت و اکنون در عمده فروشی قندفله با توجه به نوع و کیفیت هر کیلو بین ۱۴۰۰۰۰تا ۱۴۵۰۰ ریال عرضه می‌شود.

 آنچه بیش از همه‌چیز نگران‌کننده خواهد بود نزدیکی به بازار شب عید و احتمالاتی است که در خصوص نوسانات این بازار پیش‌بینی می‌شود، بازاری که مسئولان وعده داده‌اند که ثبات دارد، اما شواهد چیز دیگری را نشان می‌دهد.

48 

کد خبر 1491061

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =