ضرورت راه‌اندازی مدارس عالی وکالت برای ارتقای جایگاه وکیل

رئیس کانون وکلای دادگستری استان قزوین گفت: ما هم مانند بسیاری از کشورهای مترقی باید «مدرسه عالی وکالت» داشته باشیم و آموزش‌های تخصصی وکلا با برنامه باشد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ محمدرضا شهیدی، رئیس کانون وکلای دادگستری استان قزوین به مناسبت هفتم اسفند ماه، روز وکیل مدافع در نشست با خبرنگاران اظهارکرد: وکلا با پایبندی به قانون و تعهد اخلاقی و شغلی خود تلاش می کنند از حقوق موکلین خود دفاع کنند تا حق کسی ضایع نشود.

او افزود: داشتن وکیل حق همه شهروندان است و برای کسانی که توان مالی مناسبی ندارند از طریق معاضدت قضایی خدمات رایگان ارائه می کنیم.

شهیدی تصریح کرد: استفاده از معاضدت قضایی و تسخیری در محاکم هر سال رو به افزایش است و در سال گذشته حدود ۱۳۹مورد معاضدت، ۶۱۷مورد تسخیری، ۳۶۴مورد مشاوره در کانون و ۲۲۰۹مورد مشاوره در مراکز قضایی ارائه شد.

او تصریح کرد: امسال ۷۰۵مورد وکالت تسخیری، ۴۵۶مورد مشاوره حقوقی در کانون و ۲۳۸۴مورد مشاوره در مراکز قضایی داده شده است.

شهیدی افزود: در خود نظارتی هم ما تابع نظارت قانون هستیم و به شکایات احتمالی مردم بدقت رسیدگی می کنیم هر چند تخلف وکلا کم است اما به آن اهمیت می دهیم به طوری که امسال ۱۸۰شکایت داشتیم که ۱۳۸مورد قرار منع تعقیب و ۳۰مورد کیفرخواست صادر شد و متخلفان به دادگاه انتظامی معرفی شدند.

او اظهار کرد: مردم بدانند که وکلای دادگستری از نظر دفاع و پایبندی به تعهد اخلاقی و شغلی اقدام لازم را انجام می دهند.

رئیس کانون وکلای دادگستری استان قزوین یادآورشد: در نهاد وکالت چالش های درونی هم داریم که مهمترین آن خلاء آموزشی است و کارآموزان با وصف این که در آزمون شرکت می کنند و همه فارع التحصیل دانشگاهی هستند نباید تصور شود توانایی کامل دارند زیرا در برخی امور کمبودهایی دارند که باید آموزش تخصصی را طی کنند.

او گفت: در این شرایط به روش های جدیدی نیازمندیم که تدوین شود زیرا قوانین یک قرن گذشته امروز جوابگو نیست و حقوق دفاعی مردم به نحو احسن انجام نخواهد شد و این تضمین وقتی محقق می شود که وکلا بر اساس تجربه، علم و تخصص فعالیت کنند.

شهیدی بیان کرد: باید آموزش های تخصصی وکلا با برنامه باشد و ما هم مانند بسیاری از کشورهای مترقی « مدرسه عالی وکالت» داشته باشیم و با محور کانون آموزش های تخصصی در دو سال به کارآموزان داده شود.

او گفت: آموزش ها و ابزارها باید در اختیار این مدارس قرار گیرد و کارآموز دو سال کامل با واحدهای درسی عملی، علمی و تخصصی، فن بیان و فن نگارش و امور مرتبط با وکالت کاملا آشنا شود.

شهیدی یادآورشد: در گذشته چون دانشجو و دانشگاه حقوق کم بوده می توانستند به نیازها پاسخ دهند اما امروز در آموزش با چالش جدی مواجهیم و یکی از وظایف کانون حرکت در مسیر پیشرفت علمی و عملی وکلاست.

او گفت: تشکیل مدارس وکالت با محور کانون وکلا باید به صورت مدون و واحد باشد و آموزش ها به صورت هماهنگ و یکسان ارائه شود.

شهیدی تصریح کرد: امروز نیازمند قانونی برای تشکیل مدارس با سرفصل های معین هستیم زیرا در حال حاضر روش مدون آموزشی نداریم و اعتبارات از کانون هزینه می شود و تداوم این روند به مشکلات بیشتر در آینده منجر می شود.

رئیس کانون وکلای دادگستری استان قزوین اضافه کرد: نیازمند قانون جامع وکالت هستیم تا به آموزش پاسخ داده شود که این موضوع در قانون تحول سند قضایی دیده نشده است زیرا امروز جامعه به تعدد زیاد وکیل نیازمند نیست بلکه به وکیل متخصص و توانمند نیاز دارد.

شهیدی گفت: تخصصی شدن وکالت از دیگر چالشهاست و در حال حاضر یک وکیل در همه موضوعات وکالت را بر عهده می گیرد که این منطقی نیست و باید در بخش تجارت، شرکتها، دستگاههای دولتی، رسانه و خانواده، وکلای تخصصی داشته باشیم.

او افزود: در مجامع بین المللی متاسفانه تقریبا هیچ حضوری نداریم و در اتحادیه بین الملل وکلا و برخی جاها فقط حضور تشریفاتی داریم و کسانی اعزام می شوند که زبان و تخصص لازم و کارآیی را ندارند و قادر به دفاع مناسب نیستند و باید این کارها به واسطه کانون وکلا صورت گیرد و نواقص برطرف شود.

رئیس کانون وکلای دادگستری استان قزوین بیان کرد: پذیرش بی رویه وکیل و توجه به آمار کمی موجب شده بسیاری از وکلای ما با بیکاری مواجه باشند و پرونده هایی که وکلا در دست دارند در سامانه ثبت می شود و قابل دسترسی است که نشان می دهد بیشتر آنها در معیشت مشکل دارند و گاهی در تمدید مجوز وکالت هم دچار چالش هستند و ما اختیاری برای کمک به آنها نداریم.

48

کد خبر 1491355

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =