عبدالملکی: برخی سودجویان با دریافت وام‌های میلیاردی اقتصاد کشور را نابود کرده‌اند

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی(ره) با بیان اینکه "اگر کمیته امداد و سپاه نبود باید فاتحه اقتصاد کشور را تا الان خوانده بودیم" گفت: برخی سودجویان با دریافت وام‌های میلیاردی اقتصاد کشور را نابود کرده‌اند.

به گزارش خبرآنلاین از زنجان : حجت‌الله عبدالملکی در دیدار با جهادگران حوزه اشتغال استان زنجان با انتقاد از وضعیت بد اقتصاد در کشور اظهار داشت: در یک مقطعی قرار داریم که اگر نهادهای انقلابی همانند کمیته امداد، سپاه، بسیج و بنیاد مسکن حرکت جهادی نداشته باشند اقتصاد و اشتغال کشور کامل فلج خواهد شد.

وی افزود: وقتی از مسئولان دولتی پرسیده می‌شود چرا مشکل اقتصاد و معیشت اصلاح نمی‌شود آن‌ها بیان می‌کنند که مشکلات ریشه‌ای وجود دارد؛ از آن‌ها مجدداً سوال می‌کنیم مشکلات ریشه‌ای را چه کسی باید حل کرد؟ به هرحال باید این ریشه را پیدا کرد و توانمان را برای حل این معضل به کار بگیریم.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی(ره) با بیان اینکه یکی از ریشه‌های مشکلات در کشور به اجرای سیاست‌های آمریکا در این کشور قبل از انقلاب برمی‌گردد، تصریح کرد: هنوز پس از گذشت ۴۲ سال نتوانسته‌ایم قوانین بانکی از زمان قبل از انقلاب را اصلاح کنیم؛ همینطور نظام آموزشی ما پس از انقلاب اصلاح نشده است. ۲۰۰ سال است که ایران چراگاه مستکبران به ویژه آمریکا بود و آن‌ها به ایران به چشم گاو شیرده نگاه می‌کردند. بدترین این دوران ۲۵ سال قبل از انقلاب اسلامی بود و رسما آمریکایی‌ها به کشور ما مسلط بودند. آن‌ها از محمدرضا شاه ملعون به این دلیل حمایت می‌کردند که به ایران از لحاظ فرهنگ، سیاست و اقتصاد ضربه بزنند. آمریکایی‌ها به ایران به چشم یک گاو شیرده بزرگ نگاه می‌کردند و ضربه‌ای که مستشاران اقتصادی به ایران زدند ده‌ها برابر بدتر از مستشاران نظامی بود.

وی تصریح کرد: هم‌اکنون آمریکا سعی می‌کند کشور عزیزمان را در دو حوزه عقب نگه دارد. نخست اینکه اصلا تمایلی ندارد در کشور عزیزمان چرخه تولید به حرکت دربیاید چرا که دوست دارد کشورمان  همیشه به خارج وابسته باشد؛ دوم اینکه کشورمان محصولات نفتی را خام‌فروشی داشته باشد. امروزه ۵۰ درصد اقتصاد آمریکا فقط مبنی بر نفت خام می‌چرخد و بنابراین آمریکا بدش نمی‌آید که از این ظرفیت ایران استفاده کند.

عبدالملکی تشریح کرد: پس چه اتفاقی افتاده است پس از ۴۲ سال همچنان بازار سرمایه، طلا و قوانین بانکی و ارزی به دست آمریکا گره خورده و با کوچکترین تحریمی از سوی آن کشور کل اقتصاد ما بهم می‌ریزد. جوابش مشخص است چونکه بعد از انقلاب قوانین خوبی در حوزه بانکی و اقتصادی تصویب نکردیم.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری همواره دغدغه تولید و بهبودی وضع اقتصادی در کشور را دارند، ابراز کرد: ما به یک انقلاب اقتصادی نیازمندیم. چطور شده که امروزه در صنعت دفاعی و موشکی ششمین کشور جهان هستیم ولی نتوانسته‌ایم در حوزه خودروسازی و بانکی حرفی برای گفتن داشته باشیم. دلیلش کاملا مشخص است چون که در حوزه دفاعی به شکل انقلابی و جهادی عمل کردیم و در دیگر حوزه‌ها چون فکر می‌کردیم ساختار داریم هیچ‌گونه اقدامی نکردیم.

این مسئول با تاکید بر اینکه ۹۰ درصد بدبختی اقتصاد ما تقصیر سیستم بانکی کشور است، عنوان کرد: باید بانک مرکزی ما وزیر داشته باشد و از سوی مجلس رای اعتماد بگیرد. امروزه بانک‌های ما روزانه ۲ هزار میلیارد تومان خلق نقدینگی می‌کنند و این پول‌ها به کسانی وام داده می‌شود که آن افراد محدود پول را برای منافع شخصی خودشان استفاده می‌کنند. پول‌های هنگفت و بادآورده را وارد بورس می‌کنند و وقتی سود خودشان را کردند بازار را خالی می‌کنند و مردم بیچاره ضرر می‌کنند. سپس همین پول‌ها را وارد بازار مسکن‌ می‌کنند و هر متر مربع قیمت مسکن را از ۲ میلیون تومان به ۳۵ میلیون تومان افزایش می‌دهند؛ بعد پول‌هایشان را وارد بازار خودرو می‌کنند و گرانی را به بازار خودرو تحمیل می‌کنند و همین روال را مدام تکرار می‌کنند.

عبدالملکی گفت: باید توجه داشته باشیم که کل بودجه کمیته امداد ۵ هزار میلیارد تومان است یعنی سیستم بانکی در ۳ روز کاری بیش از بودجه کمیته امداد خلق پول می‌کند. پس حالا متوجه می‌شویم که تحریم‌های آمریکا آنچنان بر تورم ما تاثیرگذار نیست و با طراحی یک سیستم مریض بانکی که از دوران قبل از انقلاب برای کشور ما طراحی کرده است سبب فلج شدن اقتصاد ما شده است.

وی تشریح کرد: امروز بیش از ۴۰۰ میلیون حساب بانکی در کشور وجود دارد. چرا باید اینگونه باشد؟ برای هر فرد حقیقی و حقوقی یک حساب بانکی کافی است و وقتی اینگونه باشد حساب و کتاب تمام افراد مشخص می‌شود و هرکسی به راحتی نمی‌تواند از شبکه بانکی ۱۰ هزار میلیارد تومان وام بگیرد. از سوی دیگر سازمان امور مالیاتی هم می‌تواند به مالیات افراد رسیدگی کند.

48

کد خبر 1491366

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =