مجوز انتشار اوراق  ۲۰۰۰ میلیاردی  به وزارت دفاع برای حمایت از دانشمندان هسته‌ای

تسنیم نوشت: نمایندگان مجلس به وزارت دفاع اجازه دادند برای حمایت از دانشمندان هسته‌ای و انجام مطالعات هسته‌ای ۲ هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی منتشر کند.

بررسی جزئیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ در بخش هزینه ای در دستورکار نمایندگان در جلسه علنی امروز(دوشنبه ۱۱ اسفند ماه) قرار داشت. وکلای ملت در این جلسه با بند الحاق شده به تبصره (۵) ماده واحده لایحه بودجه برای حمایت از دانشمندان هسته‌ای موافقت کردند.

بر اساس این بند پیشنهادی، به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اجازه داده می‌شود تا مبلغ ۲۰ هزار میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی با تضمین اصل و سود توسط دولت برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی، راهبردی و دفاعی و حمایت از دانشمندان هسته‌ای و مطالعات استراتژیک و راهبردی در حوزه راهبردی منتشر نماید.
وحید جلال زاده عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در توضیح پیشنهاد خود گفت:این موضوع در راستای حمایت از دانشمندان هسته‌ای و با هدف پیشران هسته‌ای مورد نظر مقام معظم رهبری و مطالعات در این حوزه مطرح شد که در جریان بررسی بخش‌های درآمدی لایحه بودجه به تبصره (۵) الحاق شد.

**تکلیف وزارت نفت برای استفاده از بخش خصوصی جهت توسعه میادین مشترک نفتی

نمایندگان همچنین در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ در بخش هزینه‌ای با الحاق یک بند به تبصره ۵ درباره ضرورت توجه به برداشت از میادین نفتی مشترک با کشورهای همسایه با ۱۰۸ رأی موافق، ۶۸ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع از ۲۰۶ نماینده حاضر در صحن علنی موافقت کردند.

مجوز انتشار اوراق مالی  ۲۰۰۰ میلیاردی  به وزارت دفاع برای حمایت از دانشمندان هسته‌ای

براساس این بند پیشنهادی وزارت نفت از طریق بخش های خصوصی، تعاونی و نهادهای عمومی غیردولتی مکلف است در طرح های توسعه ای ابتدائا با اولویت میادین مشترک نفتی به نحوی عمل نماید که فرصت های بهره برداری به نفع جمهوری اسلامی کاملا و به موقع صیانت شود و هرگونه تاخیر در اجرا یا اجرای ناقص این حکم به تناسب تخلف و جرم محسوب می شود که در مراجع قانونی و ذی صلاح قابل رسیدگی است.

علی خضریان نماینده تهران در توضیح پیشنهاد خود، یادآور شد: تولید و توسعه از میادین مشترک نفتی و گازی با کشورهای همسایه یکی از راهبردهای اساسی جمهوری اسلامی ایران در عرصه انرژی است و متاسفانه کشورهای همسایه از فقدان ساز وکار مشخص تولید از میادین مشترک سوءاستفاده کرده و با شتاب بخشیدن به تولید منابع نفتی و گازی ما را به یغما می برند.

وی اضافه کرد: آقای بیژن زنگنه علیرغم وجود برنامه های قبلی و مصوب آن وزارتخانه با بی توجهی مهاجرت منابع خدادادی کشور به سوی کشورهای همسایه را نظاره می کند؛با گذشت ۷ سال از وزارت آقای زنگنه با وجود برنامه مربوط به برداشت منابع از میادین فرزاد A و B و فاز ۱۱ پارس جنوبی نه تنها اقدام موثری جهت توسعه و تولید از این میادین انجام نگرفته بلکه قراردادها و توافق نامه های منعقد شده با پیمانکاران داخلی نیز فسخ شده است.

۲۱۶۲۱۹

کد خبر 1491434

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =