استفاده از شیوه های کشاورزی مدرن در بافق ضروری است

رئیس دادگستری شهرستان بافق گفت: استفاده از شیوه های کشاورزی مدرن با التزام و مراقبت برآبیاری قطره ای و شیوه های جدید در بافق ضروری است که این امر نیازمند برنامه ریزی و همکاری وزارت نیرو است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین در یزد؛ اسماعیل دهقان شوازی در نشست مشترک مسئولین قضایی شهرستان بافق با مسئولین اداره کل آب منطقه ای استان یزد بیان کرد : در بسیاری از موارد پس از واگذاری زمین از سوی جهادکشاورزی و منابع طبیعی و دیگر ارگان ها در استفاده بهینه و نوین از آب های زیر زمینی که خود یک ثروت ملی به حساب می آید مدیریت و نظارت جدی صورت نمی گیرد.
وی تصریح کرد: می توان با انجام شیوه های آبیاری جدید و قطره ای از کشاورزی نوین استفاده نمود و یا در بخش کشاورزی از تحویل حجمی آب استفاده کرد و با احیای قنوات ، مشکل کم آبی را در حد متعارف مرتفع نمود.
این مقام قضایی، به ضرورت بازچرخانی آب در بخش صنعت اشاره کرد و بیان داشت : در بخش صنعت باز چرخانی آب ضروری است که باید به آن همت گمارد و راه حل های مناسب را بکار برد.
وی افزود : با هدایت آبهای شهری و فاضلاب به محلی در خارج از شهر و سپس انجام امور تصفیه آن و استفاده مجدد از آن در چرخه صنعت و کشاورزی می توان از هدر رفت آب جلوگیری نمود. 
رئیس دادگستری شهرستان بافق بر تعامل و هماهنگی جهاد کشاورزی و آب منطقه ای تأکید کرد و ابراز داشت : برای مدیریت بر منابع آب و جلوگیری از هدر رفت آن و حصول نتایج بهتر در سایه مدیریت بهتر باید ادارات متولی نسبت به امور جاری تعامل ، همراهی و هماهنگی بیشتری را بین خود ایجاد نمایند.
وی رویه های کشاورزی نامناسب و برداشت های بی رویه از آبهای زیر زمینی را عامل اصلی ضربه بر پیکره آب های زیرزمینی دانست و اظهار داشت : برداشت های بی رویه و شیوه های نا مناسب کشاورزی همراه با قوانین کارشناسی نشده ضربات زیادی را به ذخایر آبی مطقه وارد کرده است و حال باید با تمسک به قوانین جدید و بررسی های دقیق کارشناسان جهاد کشاورزی و آب منطقه ای و وزارت نیرو ضمن مد نظر قراردادن نظریات و خواسته های مردم ، اقدام به طرح قوانین و رویه های جدید جهت کشاورزی و برداشت مناسب از آب های زیر زمینی به ویژه در مناطق بیابانی کنند.
دهقان شوازی ، بر انتخاب و حضور نماینده وکارشناس مناسب و متبحر و آشنا به مسائل حقوقی و کشاورزی جهت شرکت در جلسات دادرسی تأکید کرد و بیان داشت : آشنایی با امور حقوقی و همچنین آگاهی از مسایل و مشکلات واقعی مردم و کشاورزان می تواند در حصول نتایج مطلوب اثر گذار باشد.

48

کد خبر 1491772

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =