اجازه ادغام دانشگاه‌های خراسان جنوبی را نمی‌دهیم

رئیس دانشگاه بیرجند گفت: براساس طرح ساماندهی موسسات آموزش عالی، تعداد دانشگاه‌های کشور طبق مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی کاهش پیدا خواهد کرد و اجازه نمی‌دهیم خراسان جنوبی اولین استان در اجرای این طرح باشد.

به گزارش خبرآنلاین از خراسان جنوبی :  شورای گسترش و برنامه‌ریزی آموزش عالی بر اساس مصوبه ‌‏شورای ‌عالی انقلاب فرهنگی، الحاق دانشگاه صنعتی بیرجند به دانشگاه بیرجند را با عنوان «دانشـگاه بیرجند - پردیس ‌‏صنعتی بیرجند» تصویب کرد.‏

وی گفت: در نامه ابلاغی این مصوبه از سوی علی خاکی صدیق معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به رئیس دانشگاه معین استان خراسـان جنوبی و نماینـده وزارت علوم، تحقیقـات و فنـاوری در این اسـتان آمده است: در اجرای مـاده ۳ مصوبه سـیاست‌هـا و ضوابـط اجرایی حـاکم بر آمـایش آموزش عـالی در جمهوری ‌اسلامی ایران مصوب جلسه ۷۷۶ مورخ ۱۸ اسفند ۱۳۹۴ شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی، موضـوع سامانـدهی مؤسـسات ‌آموزش عـالی اسـتان خراسـان جنوبی در جلسه ۹۲۶ تاریخ ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ شورای گسترش و برنـامه‌ریزی آموزش ‌عـالی مورد بررسـی قرار گرفت و الحاق دانشـگاه صـنعتی بیرجند به دانشـگاه بیرجند با عنوان «دانشـگاه بیرجند - ‌پردیس ‌صنعتی بیرجند» به تصویب رسید.

انتشار این خبر در روزهای اخیر واکنش‌هایی را در مخالفت با الحاق دانشگاه صنعتی بیرجند به دانشگاه بیرجند در پی داشته است.

احمد خامسان ظهر امروز در نشست خبری درباره اجرای طرح آمایش آموزش عالی در خراسان جنوبی اظهار داشت: اجرای این طرح در استان از نظر زمانی و مکانی مناسب نبوده و منتظر هستیم که تصمیم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این مورد ارسال شود اما بعید می‌دانیم‌ الحاق به این سرعت انجام شود.

وی گفت: اینکه طرح الحاق به صورت پایلوت اول در خراسان جنوبی انجام می‌شود، نادرست است و تاکنون طرح به هشت استان ابلاغ شده است و براساس طرح ساماندهی موسسات آموزش عالی تعداد دانشگاه‌های کشور طبق مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی کاهش پیدا خواهد کرد و اجازه نمی‌دهیم خراسان جنوبی اولین استان باشد.

رئیس دانشگاه بیرجند با بیان اینکه در طرح ساماندهی موسسات آموزش عالی قرار است تعدادی از اختیاراتی که در کشور است به دانشگاه مادر استان تفویض شود و رئیس دانشگاه مادر ‌شورایی را تشکیل دهد تا بار ستادی آموزش عالی کاهش یابد افزود: ردیف‌های بودجه‌ای با الحاق دانشگاه حذف نمی‌شود و هیچ کارمند و عضو هیئت علمی هم اخراج نخواهند شد.

خامسان با اشاره به سخنان نماینده مردم، بیرجند درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی افزود: اینکه این طرح در سراسر کشور به صورت همزمان یا از استان‌های بزرگتر شود کار درستی است اما براساس طرح ساماندهی موسسات آموزش عالی تعداد دانشگاه‌های کشور طبق مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی کاهش پیدا خواهد کرد و اجازه نمی‌دهیم خراسان جنوبی اولین استان باشد.

وی با بیان این‌که این الحاق به معنای تعطیلی و اخراج ‌کسی نیست بلکه ارتقای کیفیت آموزشی را در نظر دارد اظهار داشت: برخی دانشگاه‌های اقماری به دلیل نبود دانشجو تعطیل شده یا در حال تعطیلی است و وزارت علوم تلاش می‌کند موسسات کوچکتر را با اتصال به دانشگاه مادر ارتقا دهد.

 رئیس دانشگاه بیرجند گفت: هدف اصلی این طرح تقویت و ارتقای کیفی مؤسسات آموزش عالی است و وقتی کاهش تمایل به آموزش عالی را در کشور شاهد هستیم باید این ساماندهی انجام شود.

وی با بیان این‌که برخی افراد گفتند با ادغام دانشگاه صنعتی جلوی توسعه استان گرفته می‌شود افزود: توسعه استان با گسترش آموزش عالی انجام نمی‌شود بلکه با داشتن آموزش عالی با کیفیت محقق خواهد شد.

خامسان افزود: براساس مقتضیات جمعیت دانشجویی و ‌میل به آموزش هزاران ساعت کار تخصصی در شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام شده و طرح آمایش براساس پیش بینی جمعیت کشور و میل به آموزش عالی حکم کرده که آموزش عالی در ۴۳ موسسه ساماندهی شود.

وی ادامه داد: وزارت علوم ملزم به اجرای قوانین مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است بنابراین اصل ساماندهی بر مبنای همین موارد است.

 رئیس دانشگاه بیرجند با بیان اینکه تعدادی از همکاران در دانشگاه صنعتی بیرجند موافق این طرح هستند افزود: البته برای ابلاغ این دستورالعمل حتی با رئیس دانشگاه و استانداری هم هماهنگی نشده بود و این گلایه‌مندی به وزارتخانه طی تماس تلفنی ابلاغ شد.

ظهر امروز همچنین در اقدامی تعداد زیادی از دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه صنعتی بیرجند با تجمع در استانداری مخالفت خود را از این موضوع اعلام کردند. استاندار خراسان جنوبی نیز در شورای اداری شهرستان درمیان مخالفت خود را با ادغام دانشگاه‌های استان اعلام کرد.

48

کد خبر 1492170

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =