طرح اصلاح انتخابات آمریکا در مجلس نمایندگان تصویب شد

خبرگزاری صدا و سیما نوشت:مجلس نمایندگان تحت کنترل دموکرات‌های آمریکا روز چهارشنبه لایحه اصلی اصلاح انتخابات را تصویب کرد که در آن ضمن به روز شدن رویه‌های رأی گیری، ایالت‌ها ملزم شده اند وظیفه باز ترسیم نقشه حوزه‌های انتخابیه کنگره آمریکا را به کمیسیون‌های مستقل واگذار کنند.

به گزارش رویترز از واشنگتن،این طرح با اکثریت آرای دو حزب تصویب شد.

جان ساربینز از حامیان اولیه این قانون در سخنانی قبل از رای گیری گفت: هدف از تصویب این قانون " بازگرداندن صدای آمریکایی‌هایی است که احساس می‌کردند برای مدت خیلی طولانی کنار گذاشته و مطرود شده اند. "

این طرح یکی از بسیار طرح‌هایی به شمار می‌رود که دموکرات‌های مجلس نمایندگان در کنار سایر اولویت ها، مانند حفظ محیط زیست، در اولویت رای گیری قرار داد بودند.

جو بایدن رئیس جمهور گفته است اگر هم مجلس سنا و هم نمایندگان این قانون را تصویب کنند، آن را امضا خواهد کرد.

ولی گویا در سنا اختلافاتی بر سر این طرح وجود دارد.

استنی هویر یکی از اعضای دموکرات کنگره گفت:" من فکر می‌کنم چاک شومر قصد دارد هر آنچه در توانش است انجام دهد تا اطمینان یابد دستور کاری که ما در حال کار بر روی آن هستیم و به مردم قول داده ایم تصویب شود. "

دموکرات‌ها استدلال کرده اند که این قانون برای کاهش موانع رأی دادن، دموکراتیک‌تر و پاسخگوتر کردن نظام سیاسی آمریکا به رأی دهندگان، ضروری است.

اما جمهوری خواهان می‌گویند با تصویب این قانون، قدرت از ایالت‌ها سلب می‌شود و در زمینه مقابله با تقلب نمی‌توان اقدامات کافی انجام داد.

این طرح در سال جاری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار خواهد بود، زیرا اداره سرشماری آمریکا قرار است داده‌های جمعیتی را که ایالت‌ها برای ترسیم نقشه‌های حوزه‌های انتخابیه کنگره قبل از انتخابات ۲۰۲۲ استفاده می‌کنند، ارائه دهد.

ایالت‌ها از معیارها و رویه‌های مختلف برای ترسیم این نقشه استفاده می‌کنند. در ۳۳ ایالت، مجالس قانونگذاری ایالتی حداقل بخشی از این فرایند را تحت کنترل خود دارند. احزاب کنترل کننده مجالس قانونگذاری ایالتی، غالباً نقشه‌ها را به گونه‌ای ترسیم می‌کنند که به نفع حزب در مسند قدرت باشد. برخی از ایالت‌ها نیز از این روند برای جلب آرای رای دهندگان سیاه پوست استفاده کرده اند.

این اقدام همچنین در حالی صورت می‌گیرد که قانونگذاران در ۴۳ ایالت، قانونی را وضع کرده اند تا محدودیت بیشتری را در رای گیری ایجاد کنند.

311311

کد خبر 1492349

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =