۰ نفر
۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۵
در نشست خبری پاپ و برهم صالح چه گذشت؟

ایرنا نوشت: پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان امروز جمعه هنگام سفر به عراق با ابراز نگرانی از تشدید رنج و آلام مردم این کشور آسیای غربی گفت: به عنوان زائر و حامل پیام صلح وارد عراق شده‌ام؛ جامعه جهانی موظف است تا به نقش خود در قبال ارتقای صلح در عراق و همه خاورمیانه عمل کند.

 پاپ فرانسیس امروز جمعه در بدو ورود به عراق و پس از مراسم استقبال رسمی در فرودگاه بغداد با حضور مصطفی الکاظمی نخست وزیر به کاخ ریاست جمهوری رفت و در نشست مشترک خبری با برهم صالح رییس جمهوری عراق از این کشور به عنوان کشوری ستمدیده از جنگ، تروریسم و درگیری یاد کرد که جز مرگ و ویرانی چیزی به دنبال نداشته است.

وی جامعه جهانی را موظف دانست تا به نقش خود در قبال ارتقای صلح در عراق و همه خاورمیانه عمل کند.

رهبر کاتولیک های جهان با بیان اینکه همزیستی برادرانه نیازمند گفت‌وگوی صادقانه است، افزود که عراق کشوری است که از هزاران سال قبل با ویژگی تنوع دینی شناخته می‌شود.

این پیشوای مذهبی کاتولیک با تاکید بر ضرورت تشویق گفت وگو بین همه جوامع و گرایش‌ها افزود که از عراق انتظار می رود که اختلاف را تبدیل به همزیستی و دوستی کند.

وی گفت که به نام عیسی مسیح به عراق آمده و حامل پیام صلح است و سال ها برای سلامت عراق دعا کرده است.

پاپ تاکید کرد: «خشونت و افراط گرایی بس است، من به نشانه توبه از همه به خاطر این همه ویرانی بخشش می طلبم، من زائری هستم که با حمل پیام صلح به عراق آمدم.»

وی همچنین وجود مسیحیان در عراق را یک میراث غنی عنوان کرد.

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان با گذشتن بیش از یکسال محدودیت کرونایی که برنامه های او را محدود کرده است برای یک سفر چند روزه امروز جمعه در میان تدابیر شدید امنیتی و مقررات منع ورود به بغداد، وارد عراق شد.  

پاپ ادامه داد که همه گیری کرونا باعث نابسمانی اجتماعی و اقتصادی شده و برای جبران آن باید همکاری مشترک وجود داشته باشد. همپنین در این راستا بر ضرورت توزیع منصفانه واکسن کرونا بین همه از جمله در عراق تاکید کرد.

عراق برای نخستین بار هفته پیش مقادیری واکسن اهدایی کرونا از چین دریافت و واکسیناسیون را آغاز کرد.  

همچنین در دیدار پاپ که شمار زیادی از شخصیت های سیاسی و دینی عراق از عشایر و طوایف گوناگون حاضر بودند، "برهم صالح" رییس جمهور عراق خواهان پیوستن نمایندگانی از واتیکان، نجف اشرف، الازهر (مصر)، زیتونه (تونس) و دیگر مراکز بزرگ دینی برای طرح موسوم به «خانه ابراهیم برای گفت وگوی ادیان» شد.

وی همچنین از سفر پاپ به عراق با وجود همه گیری کرونا و شرایطی که کشورش در آن به سر می برد تشکر کرد و افزود که این امر سفر را دارای ارزش دو چندان کرده است.

او مسیحیان شرقی را از ساکنان اصلی منطقه توصیف کرد که بدون آنها نمی توان شرق را در نظر گرفت.

رییس جمهوری عراق جهان را دچار چند دستگی برشمرده و از این بابت اظهار تاسف کرد و با اشاره به اوضاع کنونی خاورمیانه که تنش های تروریسم در برهه کنونی، همزیستی مسالمت آمیز را وارد بحران نموده، آنرا خطری بالقوه برای آینده همه مذاهب دانست.

برهم صالح همچنین خواهان تبدیل شدن عراق به صحنه توافق و همکاری بین کشورهای منطقه شد و گفت که می توان در منطقه، نظامی مبتنی بر احترام حاکمیت و تکامل اقتصادی به وجود آورد و عراق می تواند یکی از ارکان اساسی این نظام منطقه ای باشد.

در دیدار پاپ با مقامات عراقی شماری از چهره های مقاومت و ضد اشغالگری آمریکا همچون فالح الفیاض رییس حشد الشعبی (بسیج مردمی)، هادی العامری رییس سازمان بدر، شیخ همام حمودی رییس مجلس اعلاء، شیخ سامی المسعودی از فرماندهان حشد و ریان الکلدانی رییس حشد مسیحی عراق حضور داشتند.  

گفتنی است پاپ در بدو ورود به عراق مقابل پلکان هواپیما در فرودگاه بغداد مورد استقبال مصطفی الکاظمی نخست وزیر قرار گرفت. این دو پس از مراسم استقبال دقایقی با هم دیدار و گفت‌وگو داشتند.

همراه با پاپ، ۷۵ روزنامه‌نگار و فعال رسانه نیز طی تدابیر شدید امنیتی وارد بغداد شدند. همچنین ۱۰ هزار نیروی ارتش عراق ماموریت تامین امنیت پاپ و هیات همراه وی را بر عهده دارند.

پاپ فرانسیس روز گذشته در آستانه پرواز به سمت عراق در توئیتی نوشت: ‌فردا برای سفر سه روزه عازم عراق می شوم. من مدتهاست که می خواهم با این مردمی که این همه رنج دیده اند، ملاقات کنم. من از شما می خواهم که این سفر را با دعا همراهی کنید، تا این دیدار به بهترین شکل ممکن انجام شود و ثمرات مورد نظر را به بار آورد.

سفر پاپ از ابتدای اعلام رسمی آن به چندین علت مورد توجه قرار گرفت. یکی از علت ها حضور اقوام، ادیان و مذاهب مختلف در عراق است.

311311

کد خبر 1492811

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =