۰ نفر
۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۵
حملات یمن به خاک عربستان ادامه دارد

ایرنا نوشت:پایگاه اطلاع‌رسانی «المساء پرس» یمن نوشت: حملات هوایی ارتش و کمیته‌های مردمی این کشور به عمق خاک عربستان تا متوقف نشدن حملات هوایی ائتلاف متجاوز به سرکردگی ریاض و رفع محاصره یمن، ادامه خواهد یافت.

 این پایگاه اطلاع رسانی یمنی روز شنبه در گزارشی با اشاره به شدت یافتن حملات هوایی نیروهای مسلح این کشور به عمق خاک عربستان اضافه کرد: نیروهای صنعا پس از هدف قرار دادن تاسیسات مهم پایگاه هوایی «ملک خالد» و فرودگاه «أبها» در ظهر دیروز (جمعه)  با استفاده از پهپاد برای دومین بار، در ۲۴ ساعت گذشته یک عملیات نظامی دیگر در داخل عربستان انجام دادند. 

سرتیپ «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن اعلام کرد که نیروهای مسلح این کشور ظهر جمعه با استفاده از پنج فروند هواپیمای بدون سرنشین «قاصف ۲K» حملات هوایی گسترده‌ای را به تعدادی از مراکز مهم و حساس پایگاه هوایی ملک خالد در «خمیس مشیط» در خاک عربستان انجام دادند.  

وی تاکید کرد که این عملیات با موفقیت انجام شد و مراکز مورد نظر با دقت هدف قرار گرفتند. 

ساعاتی قبل از اعلام خبر، ارتش و نیروهای مسلح یمن اعلام کرده بود که با استفاده از سه فروند هواپیمای بدون سرنشین (پهپاد) از نوع «صماد سه» و قاصف ۲K سایت‌هایی را در پایگاه هوایی ملک خالد و فرودگاه بین‌المللی ابها در خاک عربستان را هدف قرار دادند. 

یک منبع نظامی آگاه در صنعا به المساء پرس گفت که استراتژی نظامی «جنبش انصارالله» برای اخراج کردن ائتلاف سعودی و نیروهای آن از استان «مارب» محدود به هدف قرار دادن نیروهای ائتلاف فقط در این استان یا انجام عملیات نظامی در داخل خاک یمن نیست، بلکه شامل عملیات خاص در عمق خاک عربستان نیز می‌شود.  

این منبع نظامی که به نام وی اشاره نشده است، تاکید کرد که هدف قرار دادن عمق خاک عربستان به عنوان یکی از راهبردهای صنعا برای مقابله با متجاوزان متوقف نخواهد شد و تا حل و فصل اوضاع در مارب ادامه و گسترش خواهد یافت. 

پایگاه اطلاع رسانی المساء پرس با اشاره به اینکه نیروهای ائتلاف متجاوز سعودی برای مقابله با پیشروی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به سوی مارت از نیروی هوایی و جنگنده‌های عربستان به منظور پشتیبانی از نیروهای زمینی استفاده می‌کند، تصریح کرد:  اما این پشتیبانی نتوانست مانع پیشروی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به سمت شهر مارب که آخرین سنگر ائتلاف در مناطق شمالی یمن است را بگیرد. 

این پایگاه اطلاع رسانی ادامه داد: از سخنان این منبع نظامی به نظر می‌رسد که صنعا، بمباران عربستان را تا زمانی که ریاض پشتیبانی هوای جنگنده‌های خود در مارب را متوقف نکند، ادامه خواهد یافت. 

در این پیوند «محمد علی الحوثی» عضو شورای عالی سیاسی انصارالله تاکید کرد که صنعا حمله هوایی به عربستان را متوقف نخواهد کرد، مگر اینکه ریاض بمباران یمن را متوقف و برای رفع محاصره تلاش کند. 

وی عصر جمعه در توییتی با اشاره به اینکه در پی این حملات، ریاض از صنعا به آمریکا متحد خود شکایت کرده است، افزود که شکایت ریاض به نفع آنها نیست و ادامه بمباران و محاصره یمن بی‌فایده است.  

عضو شورای عالی سیاسی انصارالله، تظاهر برای صلح و متوقف کردن جنگ را عملی جنایتکارانه توصیف کرد و گفت: اقدام عملی برای صلح بهتر از مانور رسانه‌ای است. 

عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن - فقیرترین کشور عربی - آغاز کرد تا به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، به اهداف و زیاده خواهی‌های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند. 

نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد از جمله بهداشت جهانی و یونیسف بارها هشدار داده‌اند که بر اثر ادامه حملات متجاوزان به یمن، مردم این کشور با قحطی و بروز یک فاجعه انسانی که در یک قرن گذشته بی‌سابقه است، روبه رو هستند. 

311311

کد خبر 1492913

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =