عطریانفر: مجلس یازدهم به گونه ای است که قالیباف نمی تواند آن را اداره کند/ اصولگرایان نمی توانند جامعه را یکدست کنند

محمد عطریانفر، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران در مصاحبه با روزنامه ایران به سوالاتی در باره انتخابات 1400 پاسخ گفته است.

بخشی از این گفت وگو را می خوانید.

*بخش‌های غیرانتخابی حکومت در ایران نسبت به اداره کشور دیدگاه‌هایی دارند و این دیدگاه‌ها را  از طریق رسانه‌ها به اطلاع جامعه می‌رسانند. معمولاً جریان اصولگرا این نظریات را تکرار و در واقع در حکم آمپلی‌فایر یا تقویت‌کننده صدا عمل می‌کند. این طور نبوده است که بنشینند در درون حزب خودشان به درک واقع‌بینانه‌ای از موضوع برسند و ببینند آنچه به‌عنوان نظریه غالب که در کشور توسط حاکمیت تعقیب می‌شود آیا با مصالح مردم و مصالح ملی سازگار است یا خیر.

* جریان اصلاح‌طلب در طول تاریخ 30 ساله از رحلت حضرت امام(ره) تا به امروز همواره در اقلیت حاکمیتی بوده‌ است . بنابراین اصلاح‌طلبان همواره برای بقا و پایداری و دفاع از نظریات سیاسی خود مجبور بودند استدلال داشته باشند. همین امر سبب شده که آنها تقریباً به نسبت بیشتری به مبانی تحلیلی دست پیدا کنند و بر پایه همان نظریات از خودشان دفاع کنند.
*امروز همچنان دو نظریه چپ و راست اصلاح‌طلب و اصولگرا جریان‌های اصلی مطرح هستند. آنچه به‌عنوان گفتمان اصلاح‌طلبی ارائه می‌شود مبتنی بر جهان عاری از خشونت و تعامل و گفت‌وگو با جهان پیرامون است. تأکید بر این است که حتی با دشمنان هم باید زبان گفت‌وگو داشته باشیم و منافع خودمان را پیگیری کنیم. اصلاح‌طلبان معتقدند که اگر چه نظام جمهوری اسلامی نظامی مبتنی بر ارزش‌های ایدئولوژیک است اما باید بتواند حداقل نیازهای مردم را تأمین کند و تنها بعد از آن از مردم انتظار داشته باشد که به ارزش‌های عرفی، اعتقادی، مکتبی و مذهبی خود پایبند باشند.

* ما زمانی می‌توانیم در خانواده هسته‌ای جهانی حضور پیدا کنیم که از پادمان‌ها و مقررات پروتکل‌های هسته‌ای در جهان پیروی کنیم زیرا امر مخاطره‌آمیزی که به مثابه شمشیر دو سر هم کاربرد صلح‌آمیز دارد و هم ممکن است به یک سلاح کشتار جمعی تبدیل شود نمی‌تواند از نظارت جهانی خارج باشد.

* ما در دوره آقای خاتمی با کشورهای اروپایی وارد مذاکره شدیم و به نقاط درخشانی از توافق رسیدیم. توافق‌های سعدآباد، پاریس و آلماتی روندی بود که می‌توانست در آن سال‌ها ما را از بحران هسته‌ای خارج کند و اجازه بدهد که ما در خانواده جهانی بخوبی حرکت کنیم. منتها تحریم‌های سازمان ملل و دوجانبه‌ای که مشخصاً امریکا بر اساس سیاست‌های غلط دولت آقای احمدی‌نژاد بر ما تحمیل کرد به آقای روحانی ارث رسید. پس از آن اگرچه آقای روحانی این مسیر را برگرداند و توانست ما را به توافق جامع الاطرافی به‌نام برجام هدایت کند لیکن واقعیت این است که خسارات گذشته و هزینه سنگینی که دیدگاه‌های رادیکال از ناحیه اصولگرایان بر کشور حاکم کردند، پاسخگویی نداشت.

* اینکه همواره با سوء‌تفاهم به دنیای پیرامونی خودمان نگاه کنیم، اینکه باورمان این باشد که دنیا باید ما را درک کند ولی متقابلاً از خودمان انتظار نداشته باشیم که ما هم باید دنیا را درک کنیم؛ ما را دچار بن‌بست خواهد کرد. 
*از پایان دولت آقای خاتمی و وقتی کشور اسیر مصیبت دولت آقای احمدی‌نژاد شد، به رغم اتفاق بی‌نظیر تاریخی و افزایش درآمد نفتی به رقمی در حدود 700 میلیارد دلار تمام دستاوردها بر باد رفت و کشور اسیر رفتارهای کودکانه شد. دولت را تضعیف کردند و زیرساخت‌ها را از بین بردند. شما ممکن است فکر کنید که بله آقای احمدی‌نژاد هم مثل دیگر دولت‌ها چهار یا هشت سال مسئولیت اش را طی کرده است.نگاهی به درآمدهای نفتی در آن دوران و محل هزینه کردشان نشان می‌دهد که آن دولت ضعف خودش را در مدیریت با توزیع آن درآمدها پوشش می‌داد و اگر نبود پخش به اصطلاح نوعی رضایت کم عمق دولت در همان سال‌های اول و دوم دچار بحران و آسیب می‌شد و حتماً سقوط می‌کرد.

*بعد از آقای احمدی‌نژاد شورای نگهبان کم‌لطفی سنگینی کرد و صلاحیت یکی از بزرگترین چهره‌های مؤثر در نظام سیاسی ایران یعنی آقای هاشمی رفسنجانی را بدون حجت موجه شرعی و قانونی رد کرد. اصلاح‌طلبان بشدت از این اقدام خسارت دیدند ولی دیدیم که بلافاصله رأی خود را در سبد آقای روحانی ریختند. زیرا اگرچه روحانی برخاسته از جریان اصولگرایی بود ولی گفتمان خودش را تصحیح کرد و با حمایت اصلاح‌طلبان به قدرت رسید. شاهد بودید که در چهار سال اول هم دستاوردهای مؤثری داشت و حتی به لحاظ ایجاد ثبات اقتصادی توفیقاتی به‌دست آورد، خسارت‌های دولت احمدی‌نژاد را هم تا حدود زیادی جبران کرد و البته در دولت دوم ایشان با تبعات تصمیمات نهادهایی فراتر از خود و با آثار نامطلوب تحولاتی در خارج از مرزها مواجه بود.

*من نظریه بعضی دوستان اصلاح‌طلب را که می‌گویند اختیارات ریاست جمهوری اندک است ؛ قبول ندارم. ریاست جمهوری چه از 100 واحد یک واحد اختیار داشته باشد و چه 90 واحد به هر حال براساس قانون اساسی یکی از پازل‌های منظومه قدرت سیاسی در ایران است و واجد اختیاراتی است. بله تمام اختیارات متعلق به او نیست. اما هر مقدار اختیار که دارد اختیار قانونی او است. دوستان اصلاح‌طلب بهتر است به‌جای اینکه روی این نکته تأکید کنند تأکیدشان بر این باشد که نظام سیاسی ایران حقوق قانونی ریاست جمهوری را به رسمیت بشناسد و این حق قانونی را تضییع نکنند.

*کسانی که دنبال نظریه بیرون کردن اصلاح‌طلبان از عرصه سیاسی کشور هستند، تصورشان این است که می‌توانند با ابزار شورای نگهبان همواره اکثریت مجلس را در اختیار داشته باشند و می‌خواهند این را به انتخابات ریاست جمهوری نیز تعمیم دهند. اینها می‌خواهند اینگونه القا کنند که به رهبری قرابت بیشتری دارند و تافته‌های جدا بافته‌ای اند. خودشان را فرزند رهبری و مرید ایشان معرفی می‌کنند تا امتیازطلبی کنند و تبعیض ناصوابی برای خودشان قائل باشند.

* با زبان بی‌زبانی می‌گویند اصلاح‌طلب‌ها از این عرصه بیرون بروید و بگذارید ما این را هم در نتیجه یک مشارکت حداقلی به‌دست بیاوریم و سرنوشت کشور را با سلیقه خودمان رقم بزنیم؛ اگرچه اشتباه می‌کنند. زیرا حتی اگر انتخابات ریاست جمهوری را هم به نفع خودشان رقم بزنند باز هم به یکپارچگی نخواهند رسید. جامعه اجازه نمی‌دهد با یکپارچه‌سازی بر همه مقدرات مردم حاکم شوید. مگر این روزها با مناظره تلخ مجازی بین حداد عادل و احمدی‌نژاد مواجه نبودید؟ اینها که دیروز رفقای گرمابه و گلستان همدیگر بودند در کنار هم زندگی می‌کردند و همدیگر را پشتیبانی می‌کردند ببینید چگونه امروز در برابر هم صف می‌کشند. این خصلت قدرت سیاسی است که دوگانه‌گرا است. پس فشاری که می‌آورند تا به هر قیمتی اصلاح‌طلبان را از عرصه رقابت‌ها خارج کنند و میدان را برای آنها تنگ کنند مشکلی از آنها را حل نمی‌کند.
*امروز ببینید که با آقای روحانی که قبل از دوران ریاست جمهوری بیشتر یک چهره اصولگرا بوده وچون به باور اصلاح‌طلبان فهم درستی از جهان پیرامون خودش داشته و گفتمان اش گفتمان بهبود خواهی شده و از سوی آنها حمایت شده چه برخوردی می‌شود. کسی نیست بپرسد با چه مجوزی شما به خودتان اجازه می‌دهید که برگزیده مردم را این طور مورد توهین و افترا قرار بدهید. این توهین به ملت است. چرا این کار را می‌کنید. خب این داستان خوب و بد کردن است. جامعه‌ای که اسیر این بازی‌های خوب و بد شود هیچ وقت به صلاح و فلاح نخواهد رسید.

*خاطره تلخ انتخابات 98 و مجلسی که تشکیل شد به جریان اصولگرا ثابت کرد که سیاست‌های انقباضی و بسته شورای نگهبان که اجازه نمی‌دهد رقابت منطقی بین نامزدهای انتخابات مجلس رخ بدهد خروجی و نتیجه‌اش مجلسی می‌شود که به لحاظ حرفه‌ای در حداقل‌ها قرار دارد. بگونه‌ای که امروز وقتی آقای محمدباقر قالیباف را به‌عنوان یک نیروی برجسته در رأس مجلس قرار داده‌اند، کسی که سابقه قابل دفاعی هم در جنگ داشته اما نمی‌تواند چنان که باید از حیثیت پارلمان صیانت و حفاظت کند. زیرا نمی‌داند پارلمان باید چگونه مدیریت شود. او کسی است که سه دوره اشتیاق به  ریاست جمهوری داشته و شکست خورده. امروز با ترفند دور کردن نیروهای رقیب یعنی اصلاح‌طلبان مجلسی شکل گرفته که اکثریت یکپارچه و یکدست اصول‌گرایی دارد. قالیباف هم با سختی و با بده  بستان‌های آنچنانی کرسی ریاست را به دست گرفته. ولی به خاطر ناتوانی‌ها و عملکرد غیر حرفه‌ای ریاست سال دوم اش هم در مخاطره است. ما بیش از آنکه نگران آقای قالیباف باشیم به‌عنوان رئیس پارلمان واقعاً باید نگران پارلمان باشیم. این پارلمان چگونه می‌خواهد منافع جامعه را تأمین کند و در مسئولیت تقنین پشتیبان دولت باشد؟
 *ما اصلاح‌طلبان حق نداریم سراغ کسی برویم و گزینه‌ای را انتخاب کنیم که از آن چهره یک احساس عدم اعتماد از ناحیه رهبری استشمام شود. اگر چنین انتخابی را در دستور کار قرار دادیم خارج از پیروزی یا عدم پیروزی در انتخابات، حتی اگر طرف پیروز باشیم شکست می‌خوریم. اگر فردی که نمی‌تواند اعتماد رهبری را داشته باشد پیروز شود فردایی که بخواهد مسئولیت اداره کشور را به دوش بکشد به هیچ عنوان نمی‌تواند در وضعیتی باشد که ارتباطش با رهبری بر پایه سوء‌تفاهم شکل گرفته است. زیرا رهبری و پشتیبانی‌های ایشان برای توفیقات دولت رکن اول است. پس اگر ما چشم به افق‌ها و موفقیت‌های دور دست برای دولت داریم باید چهره‌ای را انتخاب و معرفی کنیم که معتمد رهبری باشد.

17302

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1493195

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 21
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محمد IR ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
  0 0
  سلام آقای هاشمی سن ان بالا بود وفوت کردن اگر ریس جمهور بود مشکل ایجاد می کرد با فو تش اگر ریس جمهور وام دار کسی نباشد و خود و خانواده اش دزد نباشند کار سختی نیست با کمی مدیرت وگماردن ادمهای پا ک دست میشود کشور را به نحو شایسته مدیریت کرد شما الان ببینید بین ورزات جهاد وصنعت مشکل دارند در خصوصاقلام ضروری مردم این مشخص روحانی یا به عمد ویا به علت عدم اگاهی نمی تواند مدیریت کند
 • هادی IR ۱۷:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
  0 0
  اصلاح طلبان ازهمین الان ترسیدن که دارن میز ریاست را ازدست میزدن وباز شروع به تهمت و دروغ وفریب کاری کردن
 • رسول IR ۱۷:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
  0 0
  خدایی این 8 سال دولت دستتان بود مملکت را آباد کردید .حق دارید مدیریت دیگران را زیر سوال ببرید.به نظر شما اینچنین سخن گفتنهایی از سوی اصلاح طلبها بی احترامی به شعور مردم فهیم ایران نیست؟
 • علی IR ۱۷:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
  0 0
  مثلا شما ها چه گلی با سر مردم زدید ، اونها هم مثل شما چه اصول گرا وچه اصلاح طلب مثلا شما ها چه گلی با سر مردم زدید
 • محمود IR ۱۸:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
  0 0
  پ نه پ؟؟؟؟!!!! شما که هشت سال مملکت و اقتصادومعیشت مردم رو بفنا دادید بیاید اداره کنید.....
 • مجید اعتمادی IR ۱۸:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
  0 0
  جناب عطریانفر فقط شما تخصص مدیریت دارید که کشور را به خاک سیاه نشاندید
 • IR ۱۸:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
  0 0
  فقط شما خوبید. وضعیت نابسامان کنونی مملکت دست‌پخت شماست. لطفا دیگه سرسری تکرار نکنید چون دوره خاتمی هاشمی احمدی نژاد و لاریجانی تموم شده. برید کنار ی نیروی کاربلد و نستوه بیاد
 • IR ۱۹:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
  0 0
  اداره نکردن وبیان اداره نکردن مجلس هر دو سمی است که جامعه را مسموم می کند قدرت نمایی کاذب پیشرفت مملکت را متوقف می کند بفکر استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی باشید
 • IR ۱۹:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
  0 0
  نیست شماها مملکت رو تو این هشت سال گل و بلبل کردین؟
 • IR ۱۹:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
  0 0
  شما نیز سرمایه اجتماعی در دوره خاتمی و روحانی نابود کردید
 • حیدری IR ۲۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
  0 0
  این آقای عطریان فر ورشکسته ی سیاسی و بد اخلاق است دلش پره از این آقا تحمل حرف حق را ندارد
 • IR ۲۱:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
  0 0
  خجالت هم خوب چیزیه
 • محمد IR ۲۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
  0 0
  اصولگرایان میتونند کشور رو اداره کنن
 • بنده خدا US ۲۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
  0 0
  این لیبرالها ی وطن فروش
 • احسان صادقی IR ۲۲:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
  0 0
  این چند سال که رفقای شماها در مجلس بوده چه گلی به سر مردم زدن و مدیریت رو هم دیدیم
 • IR ۲۳:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۷
  0 0
  ببند بابا. رفیقاتون اونقدر گند زدند حتی جرأت نکردند کاندید بشن
 • م.ن IR ۰۳:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
  0 0
  اقای عطریانفر شمااصلاح طلبآن بادودلت ناکارامد چه کردین که حالامدعی ناکارامذی اقای قاِیباف شدین !!!!
 • علیرضا IR ۰۷:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
  0 0
  بیشتر از 39 سال شما ها یا امثال فکرشماها مملت را به این روز انداختن برید کنار بگذارید 30سال هم امثال قالیباف ورئیسی مملکت را اداره کنند .پس برید سر جایتان بنشینید و حرف مفت هم نزنید.
 • عبداله مهتدی IR ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
  0 0
  آقای عطریان فر قبل هر اظهار نظر به عمل ویدئویی مجلس بگوئید شما وهمفکران برای این ملت چه کردند شما حق قیافه حق به جانب را ندارید خجالت بکشید
 • حسن IR ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
  0 0
  تاریخ مصرفتان خیلی وقته گذشته و مردم امثال شماها رو خوب شناختن
 • Ali IR ۲۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
  0 0
  اگر امثالی مثل شما نباشن ایران پیشرفت میکند.