کاهش واحدهای تولیدی راکد در کشور/ حمایت از ایجاد شهرک های مرزی مشترک

علی رسولیان در استان اردبیل گفت: در سال‌جاری با توجه به اقدامات انجام یافته، یک هزار و ۴۳۷ واحد تولیدی راکد به چرخه تولید بازگشته اند که همچنان رصد و ارزیابی واحدهای راکد را به صورت جد دنبال می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از استان اردبیل، علی رسولیان در حاشیه بازدید وزیر صمت از شهرک های صنعتی استان اردبیل و افتتاح چند واحد تولیدی گفت: در سال گذشته ۲۲ درصد از واحدهای صنعتی در سطح کشور راکد بودند که این آمار در سال ‌جاری به رقم کمتر از ۱۹ درصد کاهش پیدا کرده است.
وی البته این وضعیت را رضایت‌بخش ندانست و تصریح کرد: باید در ادامه مسیر، اقدامات بیشتری در راستای بازگشت به چرخه تولید واحدهای راکد انجام شود و باید تلاش می کنیم تا در سال آتی نیز این واحدهای راکد را به حداقل برسانیم.
معاون وزیر صمت ادامه داد: یکی از وظایف اصلی ما حمایت از صنایع کوچک و متوسط است و در این راستا کلینیک کسب و کار در سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایجاد و ۵۰۰ مشاور نیز در این کلینک به کارگیری شده است که با استفاده از ظرفیت این مشاورین، مشکلات واحدهای راکد، نیمه راکد و حتی واحدهای فعال به صورت کارشناسی و کامل مورد رصد قرار گرفته و تا حد امکان مرتفع می شود.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به اینکه برای افزایش سرمایه‌گذاری و ایجاد واحدهای صنعتی در کشور اقدامات مهمی در سطح کشور صورت گرفته است، اضافه کرد: تاکنون نزدیک به ۹ هزار قرارداد واگذاری زمین برای ایجاد واحدهای تولیدی در کشور منعقد شده که نسبت به سال گذشته از افزایش ۲ برابری برخوردار بوده است.
معاون وزیر صمت با اشاره به ظرفیت بالای استان اردبیل در راستای توسعه بخش صنعت این استان، عنوان کرد: با توجه به تقاضای بالایی که در سال جاری برای افزایش سرمایه گذاری و ایجاد واحدهای صنعتی در سطح کشور و همچنین اردبیل وجود دارد، افزایش واگذاری زمین به سرمایه‌گذاران جزو  اولویت‌های مهم سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران است.
رسولیان در خصوص افزایش ظرفیت‌های لازم برای جذب سرمایه گذاران در استان، اذعان کرد: در شهرک صنعتی اردبیل(۲) یک طرح توسعه بسیار خوبی را برنامه ریزی کرده ایم که در راستای جذب سرمایه گذاران برای ایجاد واحدهای صنعتی جدید تاثیر بسزایی خواهد داشت.
وی بیان کرد: ظرفیت بسیار خوبی در کشور و استان اردبیل در حمایت از سرمایه‌گذاران برای استقرار در شهرک‌های صنعتی به وجود آمده که حتی برای مناطق محروم نیز بسته‌های تشویقی ارائه شده است و باید بتوانیم از ظرفیت واحدهای تولیدی و صنعتی در راستای ایجاد اشتغال بهره مند شویم.
معاون وزیر صمت همچنین در نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی و تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان اردبیل که با حضور معاون امور صنایع وزیر صمت ، دبیر ستاد تسهیل کشور و جمعی از نمایندگان استان برگزار شد، خاطر نشان کرد: هر چند تحریم های ظالمانه فشارهای مضاعفی را بر اقتصاد کشور تحمیل کرده است لیکن این تحریم ها باعث خودکفایی کشور در برخی محصولات و تامین آن توسط صنعتگران کشور شده است.
وی کشور را از نظر آبی، کشوری خشک برشمرد و افزود: تامین آب مورد نیاز واحدهای صنعتی یکی از الزاماتی است که باید مورد توجه قرار گیرد که البته کارهای خوبی نیز انجام شده است.
رسولیان یکی از کارهای عظیمی را که در صنعت کشور انجام شده است انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی کشور برشمرد و افزود: اجرای این پروژه یکی از عظیم ترین و ماندگارترین پروژه هایی بوده است که برای تامین آب مورد نیاز صنایع و مردم منطقه انجام شده است که این جای تشکر از این کار شجاعانه دارد. 
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در ادامه گفت: در سال جهش تولید و در راستای حمایت از سرمایه‌گذاران، نظام بروکراسی اداری و صدور مجوزها در کمترین فرصت زمانی انجام شده و تسهیل خوبی نیز در این فرآیند شکل گرفته است.
وی یکی از اقداماتی که قرار است برای کاهش بروکراسی های اداری در شهرک های صنعتی انجام شود را تفویض اختیارات به شرکت های استانی برشمرد و افزود: با تفویض اختیارات به شرکت های استانی و تسهیل دستورالعمل ها، مدت زمان خدمت رسانی به واحدهای تولیدی کاهش خواهد یافت.
رسولیان تأمین امکانات و زیرساخت‌های لازم در شهرک‌های صنعتی را جزو اولویت های اصلی سازمان صنایع کوچک برشمرد و گفت: با توجه به اینکه بخشی از منابع این سازمان از محل اعتبارات دولتی تامین می شود امیدواریم نتایج حاصل از بودجه سال آینده که به تصویب رسیده در راستای بهسازی و ارتقای زیرساخت شهرک های صنعتی مثمرثمر باشد.
وی با اشاره به برنامه‌های آتی برای حمایت از واحدهای تولیدی بیان داشت: برای سال آینده نیز توجه ویژه ای به کسب‌وکارهای کوچک و دانش بنیان مورد توجه وزارت خانه قرار گرفته است و در این راستا زمین‌هایی که در نواحی و شهرک‌های صنعتی بلاتکلیف باقی مانده، پس گرفته شده و در اختیار این واحدهای کوچک و دانش بنیان و کسانی که به دنبال ایجاد واحد تولیدی هستند، قرار خواهد گرفت.
رئیس هیات مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران  همچنین در بخشی دیگر از سخنان خود از راه اندازی شهرک صنعتی مشترک میان ایران و جمهوری آذربایجان در پارس آباد مغان خبر داد و افزود: برای راه‌اندازی شهرک صنعتی مشترک در پارس‌آباد استان اردبیل، منتظر توافق وزارت امور خارجه ایران و آذربایجان هستیم که در صورت توافق نهایی و ابلاغ کمیسیون مشترک ایران و آذربایجان، به راحتی می‌توان در راه‌اندازی این شهرک تلاش و جدیت داشت.
رسولیان تصریح کرد: کار بسیار خوبی در این زمینه برای منطقه آغاز شده است و ما در سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران مشکلی از بابت احداث مجموعه صنعتی مرزی مشترک نداریم و این امر را به نفع توسعه اقتصادی منطقه می‌دانیم.
وی در پاسخ به سوال چند واحد صنفی در خصوص احداث شهرک صنفی در استان اردبیل گفت: طبق اساسنامه سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران مجاز به ایجاد شهرک صنفی نیستیم لیکن در راستای کمک به سر وسامان دادن به صنوف و استقرار یکپارچه آنان، در حال تغییر اساسنامه موجود هستیم که اساسنامه مدنظر اصلاح گردیده و در صورت تصویب در هیات وزیران، نسبت به احداث شهرک های صنفی بر اساس دستورالعمل های ابلاغی اقدام خواهد شد.

کاهش واحدهای تولیدی راکد در کشور/ حمایت از ایجاد شهرک های مرزی مشترک

46

کد خبر 1493954

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =