پرداخت ۲۶میلیارد تومان تسهیلات کرونا به اصحاب فرهنگ و هنر قزوین

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین گفت: تاکنون به اصحاب فرهنک و هنر ۲۶ و نیم میلیارد تومان تسهیلات کرونا پرداخت شده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ محمدحسین اسماعیلی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین با اعلام این خبر گفت: برای جبران بخشی از خسارت‌های ناشی از کرونا به اصحاب فرهنگ و هنر در مرحله اول ۲۴میلیارد تومان و در مرحله دوم دو نیم میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است.

او افزود: ثبت نام همچنان در مرحله دوم برای دریافت تسهیلات ادامه دارد و قرار است از طریق صندوق کار آفرینی هم دو و نیم میلیارد تومان به عنوان تسهیلات به هنرمندان پرداخت شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در ادامه از صدور هزار و ۱۰۰هنر کارت برای اعضای صندوق اعتباری هنر خبر داد و گفت: قرار است از این پس کمک‌های این صندوق به اعضا از طریق هنر کارت انجام شود.

اسماعیلی افزود: در مرحله اول از طریق این کارت‌ها یک و نیم میلیون تومان بلاعوض به هر عضو صندوق پرداخت شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گفت: معرفی مفاخر استان و ایجاد جریان‌های فرهنگی از جمله اهداف برگزاری جشنواره‌های نشان ملی دبیر سیاقی و جایزه ملی عارف بود که مصوب شده تا این دو برنامه هر ساله به میزبانی قزوین استمرار داشته باشد.

اسماعیلی افزود: استان قزوین در رشته خوشنویسی جایگاه ویژه‌ای دارد، اما ما به دنبال همسان سازی و برقراری عدالت در همه رشته‌های هنری هستیم.

او اضافه کرد: استان قزوین در رشته‌های مختلف ظرفیت‌های زیادی دارد که موفقیت هنرمندان قزوینی در جشنواره تئاتر و تجسمی فجر نمونه آن است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، موازی کاری را یکی از آفت‌های حوزه فرهنگ و هنر دانست و گفت: امسال شاهد هم افزایی بیشتری در حوزه فرهنگ و هنر بودیم که تقویت شورای فرهنگ عمومی، تشکیل شورای عالی فرهنگ و هنر، شورای قرآنی و فضای مجازی نمونه آن است.

او با اشاره به تدوین سند توسعه فرهنگی استان افزود: مرحله اول این سند امسال محقق شد و قرار است فردا در شورای فرهنگ و عمومی رونمایی شود.

به گفته مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، مرحله دوم این سند سال آینده محقق می‌شود.

اسماعیلی درباره راه اندازی رصد خانه فرهنگی اجتماعی و اندازه گیری سرمایه‌های اجتماعی هم گفت: با اجرای این برنامه، می‌توان یک ارزیابی از وضعیت موجود استان از لحاظ فرهنگ و اجتماعی داشت و در این زمینه برنامه ریزی کرد.

او با اشاره به کمبود زیر ساخت‌های فرهنگی در استان گفت: برای جبران این کمبودها، نگارخانه تخصصی ارشاد راه اندازی شد و قرار است دو پلاتوی تخصصی تئاتر آبیک و قزوین هم تا خرداد ماه افتتاح شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان درباره پردیس سینمایی محمدیه هم گفت: مشکلات این طرح نیز رفع شده است.

اسماعیلی افزود: برای تسریع دو طرح کتابخانه مرکزی قزوین و تالار فرهنگ و هنر قزوین هم به دنبال جذب سرمایه گذار هستیم.

او با اشاره به حمایت از کتابفروشی‌ها هم بیان کرد: در طرح‌های فصلی به کتابفروشی‌های یارانه تعلق می‌گیرد به طوری که در طرح زمستانه ۲۵درصد از ۲۰۰میلیون تومان خرید شهروندان به کتابفروشان تعلق گرفت.

اسماعیلی در ادامه از راه اندازی نمایشگاه دائمی مجازی کتاب در سال آینده خبر داد.

او، توسعه انجمن‌های فرهنگی و هنری در استان، برگزاری رویدادهایی مانند جشنواره فیلم‌های مستند یادگار، توسعه زیر ساخت‌های فرهنگی و راه اندازی ۴۰کانون فرهنگی و هنری را از جمله برنامه‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برای سال آینده بیان کرد.

اسماعیلی در ادامه از راه اندازی دو گذر فرهنگ و هنری در اردیبهشت سال آینده برای تقویت اقتصاد فرهنگ و هنر خبر داد و گفت: در این طرح کسب و کارها و بازارچه‌های فرهنگ و هنری راه اندازی می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین درباره کسب و کارهای اینترنتی یا دانش بنیان در حوزه فرهنگ و هنرهم گفت: مرکز رشد فرهنگ و هنر برای این طرح راه اندازی می‌شود و قرار است فضایی در سعد السلطنه برای آن در نظر گرفته شود.

48

کد خبر 1494388

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =