خبر بد برای دوپینگی های ورزش؛ نگهداری نمونه‌ها برای ۱۰ سال!

ایسنا نوشت: کمیته بین المللی المپیک در نشستی که داشت تصمیم گرفت که نمونه دوپینگ ورزشکارانی که در المپیک توکیو شرکت می کنند را برای ۱۰ سال نگهداری کند.

دومین روز از نشست کمیته بین المللی المپیک به پایان رسید. این نشست به دلیل شیوع ویروس کرونا به صورت وبینار برگزار شد و  اعضای IOC  تصمیماتی را گرفتند. مهمترین تصمیمات IOC  به شرح زیر است: 

*با توجه به اینکه قرار بود یکصد و سی و هفتمین نشست کمیته بین المللی المپیک در آتن یونان برگزار شود اما به دلیل شیوع ویروس کونا لغو شد. از این رو نشست IOC در سال ۲۰۲۵ که برای انتخاب رییس بعدی کمیته بین المللی المپیک است، در یونان برگزار خواهد شد.

* یک صد و سی و هشتمین جلسه کمیته بین المللی المپیک نیز قبل از المپیک توکیو برگزار خواهد شد.

*اگرچه واکسیناسیون ورزشکاران و کمیته ملی المپیک کشورها برای حضور در المپیک توکیو اجباری نیست اما IOC  از انجام آن حمایت می کند و  هزینه واکسن نه تنها برای المپیک بلکه برای پارالمپیک را هم پرداخت می کند . IOC با همکاری شرکای بین المللی خود کار واکسیناسیون ورزشکاران را انجام می دهد.

*سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) و آژانس بین المللی ضد دوپینگ ( ITA) گزارش های خود را ارائه دادند . از آنجا که تاکید بر برگزاری بازی های پاک است بنابراین تصمیم گرفته شده نمونه های دوپینگ ورزشکاران المپیکی از قبل از بازی ها جمع آوری و به مدت ۱۰ سال و به صورت رایگان نگهداری شوند و مورد تجزیه و تحلیل قرار بگیرند. این مسئله باعث جلوگیری از استفاده ورزشکاران از مواد ممنوعه می شوند. همچنین این دونهاد اعلام کردند که واکسن های کرونا هیچ مشکلی از لحاظ دوپینگ ندارند و هیچ ماده ممنوعه ای در این واکسن ها وجود ندارد ومانعی برای استفاده ورزشکاران وجود ندارد.

*IOC این اختیار را داده است که که گرفتن تست های خارج از مسابقه  از ورزشکاران دو ماه قبل از آغاز بازی های المپیک آغاز شود.

*کمیته برگزاری بازی های  المپیک زمستانی پکن ۲۰۲۲ و  المپیک پاریس ۲۰۲۴ گزارش خود را از پیشرفت های اخیر ارائه کردند که مورد تایید IOC قرار گرفت.

بیشتر بخوانید: یک‌ماه حساس و مهم برای کشتی ایران

253 251

کد خبر 1494793

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =