شما نظر دادید: زیر ساخت‌ها برای حذف دفترچه بیمه فراهم نیست

حذف دفترچه‌های بیمه تامین اجتماعی از ابتدای اسفندها اجرایی شد.

به گزارش خبرآنلاین، براساس اعلام سازمان تامین اجتماعی ارائه خدمات بدون دفترچه بیمه امکان‌پذیر شد و در عین حال پزشک می‌تواند یا از نسخه نویسی الکترونیک استفاده کند و یا در سربرگ خودش نسخه بنویسد و اینگونه فرد به هرجا برود خدمات درمانی را با پوشش تامین اجتماعی دریافت می کند.

در همین رابطه خبرآنلاین از مخاطبان خود خواست تا نظر خود را راجع به این موضوع در قالب کامنت بیان کنند.

اغلب کاربران در این خصوص به نبود زیرساخت برای الکترونیکی کردن دفترچه‌ها اشاره کردند؛ آنها نوشتند: «متاسفانه یک کار بدون برنامه ریزی و سرسری از سوی تامین اجتماعی صورت گرفته که بدون هماهنگی با وزارت بهداشت و اجماع نمایندگان درمانی کشور تیری در تاریکی بود چرا که در طرحی به این بزرگی باید همه بخشهای درمانی کشور را فرا میخواند نه یک سازمان بیمه ای دست عملی اشتباه بزند و منتظر همکاری همه جانبه کشور بشود که اکنون دوباره مردم عزیز کشورم به خاطر اشتباهات بچه گانه یک سازمان به زحمتهای فراوان افتاده اند دلیل هم اکنون بیش از نود درصد مردم با کلینیک های دولتی سرو کار دارند و این مراکز حتی اگر دارای یک دستگاه کامپیوتر برای اتاقشان باشند زیرساخت شبکه ای برای تمام کامپیوترها وجود ندارد دلیل ایا تدابیری جهت همکاری پزشکانی که علاقه ای به دریافت دفترچه ندارند با وجود پرداخت دیر به دیر سازمان بیمه انجام شد که پزشکان محترم با انگیزه از این طرح حمایت کنند خیر حتی پزشکان حاضر به فکر کردن به این موضوع نیستند دلیل ایا سازمانهای مرتبط حاضر به همکاری با یک سازمانی که همه جامعه درمانی را به چالش کشیده است.»، «هدف تامین اجتماعی برای این است که هزینه دفترچه رو نپردازد.کاغذ بازی مثل سابق است.بار کار و هزینه افتاده بر دوش بیمارستان.الان به جای ۳ برگ دفترچه ۳ برک گاغذ آ چهار جهت نوشت نسخه دارویی و ویزیت پزشک و بیمه تکمیلی استفاده میشود.زیر ساخت الکترونیکی اصلا اماده نیست.»

برخی دیگر از کاربران گفتند که این طرح به شرط اجرایی شدن و عملی شدن زیر ساخت‌ها طرح بسیار خوبی است. آنها در این باره نوشتند: «هر سیستم جدیدی تا جا بیفته مشکلاتی داره اما در عمل حذف دفترچه های بیمه از مصرف فراوان کاغذ و ملزومات چاپ جلوگیری می کند، بیمه شدگان بابت تمدید دفترچه ها معطلی و هزینه ایاب و ذهاب ندارند، از حضور جمعیت در کارگزاری های بیمه نیز جلوگیری می کند، دست به دست شدن دفترچه ها در بیمارستان، درمانگاه و داروخانه و . . . هم از پراکندگی ویروس و بیماری های احتمالی جلوگیری می کند. امید که زودتر مشکلات احتمالی نیز برطرف شود.»، «طرح بسیار خوبی است که از سال های قبل قرار بود اجرایی شود اما به هر دلیل تا این زمان به تاخیر افتاده. اجرای این طرح برای بیمه شدگان و بازنشستگان هم بسیار خوب است و آنها را از ایستادن در صفوف طولانی شعب و کارگزاریها برای دریافت دفترچه های کاغذی به ویژه در زمان کرونا رها می کند.»

اما برخی دیگر معتقد بودند که اگر دفترچه بیمه حذف نشود، بهتر است. کاربری در این باره دلیل خود را اینطور توضیح داد: «دفترچه بیمه حذف نشود بهتر است به شرط آنکه اعتبار دفترچه تا آخرین برگ دفترچه باشد و نیاز به تمدید اعتبار دوره ای و چند باره یک دفترچه نباشد. وقتی دفترچه حذف شود ما متوجه نمی شویم داروخانه دارو را چگونه قیمت گذاری کرده و اصلاً مشخص نمی‌شود کدام دارو با تعرفه بیمه قیمت گذاری شده و کدام دارو با قیمت آزاد! ضمن اینکه استفاده از نسخه اینترنتی مشکلات خاص خودش را دارد از جمله دسترسی نداشتن برخی پزشکان طرف قرارداد به اینترنت، کندی و پهنای کم اینترنت، طولانی شدن مدت پذیرش بیماران، نامشخص بودن و شفاف نبودن قیمت گذاری خدمات پزشکی برای بیمار و احتمال سوء استفاده از بیماران به ویژه از بیماران کم سواد و کهنسال و آزاد حساب کردن خدمات برای آنان!»، کاربر دیگری نوشت: «کار بسیار غیر کارشناسانه است و زیر ساخت آن هنوز در مراکز درمانی تعریف نشده و بیماران را با مشکل زیاد مواجهه کرده است. اکثرا تو این شرایط اقتصادی و کرونا باید آزاد پول بدهند. تامین اجتماعی فقط به فکر خودش است و دلش برای مردم نسوخته، بسیار بسیار کار غلطی است.»

۲۳۵۲۳۲

کد خبر 1494979

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =