افشای جزئیات تازه از علت مخالفت اردن با عبور هواپیمای نتانیاهو

ایسنا نوشت: منابع آگاه اسرائیلی از اختلافات میان رژیم صهیونیستی و اردن که به خودداری اردن از صدور مجوز برای سفر «بنیامین نتانیاهو» از آسمان اردن انجامید ابعاد تازه ای را فاش کردند.

 روزنامه الشرق الاوسط گزارش داد، منابع آگاهی اسرائیلی تأکید کرده اند که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در آستانه انتخابات پارلمانی وارد بحران سیاسی و دیپلماتیک با امان شده است.

به گفته این منابع، علت اختلاف آن بوده که نتانیاهو پس از اطلاع از برنامه ریزی حسین بن عبدالله، ولیعهد اردن، برای دیدار با «یائیر لاپید»، رهبر گروه اپوزیسیون پارلمانی اسرائیل، و خودداری وی از دیدار با نتانیاهو یا هر وزیری از دولتش، بدون هماهنگی امان دستور تغییر تدابیر امنیتی دیدار ولیعهد اردن از بیت المقدس را صادر کرده است.

براساس این گزارش، این اقدام هماهنگ نشده نتانیاهو خشم اردن را در پی داشت و باعث شد که ولیعهد اردن در میانه راه به امان برگردد و سفرش را لغو کند.

این حادثه یک روز پیش از برنامه سفر نتانیاهو به ابوظبی بود و اردن در واکنش به آن اقدام اجازه عبور هواپیمای نخست وزیر  رژیم صهیونیستی از آسمان اردن را نداد که معنای آن افزایش دو ساعت و نیمه مسیر پرواز بود که باعث شد نتانیاهو سفر خود به امارات را برای چهارمین بار لغو کند.

به گفته این منابع، پس از درخواست دفتر نخست وزیری اسرائیل، اردن در دادن پاسخ مثبت تعلل کرد تا اینکه در نهایت نتانیاهو سفر را لغو کرد.

به گزارش میدل ایست نیوز، در پی بحران دیپلماتیک میان اسرائیل و اردن، «بنی گانتس»، وزیر جنگ، در اظهاراتی به‌شدت از «بنیامین نتانیاهو» بابت ایجاد این بحران انتقاد کرد.

او در پیامی در صفحه فیسبوک رسمی خود نوشت که اردن شریکی راهبردی برای اسرائیل است و روابط امنیتی و سیاسی با اردن سنگ‌بنای امنیت اسرائیل است.

گانتس تأکید کرد که اسرائیل متعهد به توافقات امضاشده با امان است و احترام بسیاری برای حکومت اردن و شخص ملک عبدالله قائل است اما «متأسفانه عملکرد نتانیاهو در سال‌های اخیر آسیب‌های شدیدی به روابط ما اردن زده و باعث شده که اسرائیل یکی از بنیان های امنیت و سیاست و اقتصاد خود را از دست بدهد».

او افزود که برای تقویت روابط با اردن در همه سطوح و با دیگر کشورهای منطقه با جدیت تلاش خواهد کرد.

این بیانیه پس از آن صادر شده که به علت خودداری اردن از صدور مجوز برای پرواز هواپیمای نتانیاهو، سفر نخست‌وزیر اسرائیل به امارات متحده عربی لغو شد.

پس از گمانه‌زنی‌های متعدد درباره علت لغو سفر، نتانیاهو رسما اعلام کرد که علت لغو سفر اشکالاتی در هماهنگی‌های لازم برای انجام سفر از آسمان اردن بوده است.

او در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با نخست وزیران چک و مجارستان، تأکید کرد که اختلافات با اردن باعث لغو سفر شده است و افزود که این اختلافات به سفر روز گذشته ولیعهد اردن به بیت المقدس مربوط می شده است.

نتانیاهو افزود که در طی چند ساعت «سوء تفاهم» با اردن برطرف شده و وی با ولیعهد ابوظبی تماس گرفته و در «آینده بسیار نزدیک» سفر به ابوظبی را انجام خواهد داد.

310 310

کد خبر 1495580

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =