۱ نفر
۲۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۳
معرفی بی‌کاغذِ اطراف

نشر اطراف از سال ۹۶ کتاب‌های زیادی در حوزه روایت و ناداستان منتشر کرده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بی‌کاغذ محصول تازه‌ی نشر اطراف است. شاخه‌ی غیر کاغذی نشر اطراف که با سرعت بیشتری از انتشارات کاغذی کار می‌کند و بناست رابطه‌ی این انتشارات را با مخاطبان‌ نزدیک‌تر کند.

درباره‌ی بی‌کاغذ

بی‌کاغذِ اطراف تلاشی‌ست برای آشنایی بیشتر با جلوه‌ها و نمودهای قصه در زندگی انسان معاصر و پرداختنِ جدی‌تر به کارکردهای داستان و روایت در عرصه‌های مختلف زندگی فردی و جمعی. این‌جا کوشش می‌شود نقش داستان در تفکر، ادراک و کنشِ انسانی را دقیق‌تر و بهتر شناسانده و راه‌هایی برای بهره‌گیری مؤثر از روایت و ساختار روایی در حوزه‌های فردی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی پیدا شود.

هدف «بی‌کاغذ اطراف» این است که بستری برای دادوستدِ فکری کسانی باشد که به قدرت داستان و روایت پی برده‌اند و می‌خواهند به کمک این نیروی عظیم، آینده‌ای بهتر و روشن‌تر بسازند. بر این اساس، در نشر اطراف و بی‌کاغذِ اطراف، تلاش می‌شود هم بستری برای آشنایی با مفاهیم و چهارچوب‌های نظری و مهارت‌های عملی و کاربردی مربوط به روایت و قصه ایجاد شود و هم فضایی برای نشر ادبیات مستند، جستار روایی، و تجربه‌ها و آثار راویان و قصه‌گویان دنیای معاصر.

بخش‌های مختلف بی‌کاغذ

قصه‌گویی و حوزه‌های مختلف: شرح نقش و کاربرد قصه و روایت در جنبه‌های مختلف حیات فردی و جمعی از جمله کسب‌وکار، سیاست، رسانه و درمانگری.
مجله‌ی ادبیات مستند: نمونه‌هایی از آثار حوزه‌ی ادبیات مستند از جمله زندگی‌نگاره، خاطره‌پردازی، و جستارهایی درباره‌ی زندگی روزمره.
مدرسه‌ی روایت: معرفی و مرور مفاهیم و چهارچوب‌های نظری و ابزارها و مهارت‌های عملی حوزه‌ی روایت و داستان.
آخرین اتفاقات حوزه‌ی روایت.

آخرین مطالب منتشر شده

بی‌کاغذ اطراف هر هفته با مطالب تازه به‌روز می‌شود. فهرست آخرین مطالب منتشر شده در بی‌کاغذ به همراه لینک دسترسی به آن را در ادامه می‌بینید:

من، دخترم و مرگ : توضیح مرگ، مخصوصاً مرگ آدم‌های آشنا، برای بچه‌ها کار سختی‌ست. این مطلب بی‌کاغذ اطراف روایتی‌ست از مواجهه‌ی ریوکا گالچن با معنا و مفهوم مرگ در ذهنِ دختر خردسالش.

شاعرانگی در قاب کارتون: شاید کمیک و شعر از دو جنس متفاوت باشند اما شاعرانگی بعضی از آثار برجسته‌ی کمیک با کار بسیاری از شاعران نام‌آشنای سنتی برابری می‌کند. این مطلبِ بی‌کاغذ اطراف سراغ بعضی از عالی‌ترین نمونه‌های شعر کمیک می‌رود.

وقتی مفتون قصه می‌شویم: چه می‌شود که غصه و رنجِ قهرمان قصه، دل‌مان را به درد می‌آورد و از پیروزی‌اش به وجد می‌آییم؛ آن هم وقتی می‌دانیم که همه‌ی ماجرا فقط زاده‌ی خیال است. فردریک میر در این برش از کتاب روایت و کنش جمعی به همین موضوع می‌پردازد.

نامه‌هایی به خواننده‌ی جوان: بخش‌هایی از کتاب «شتابِ بودن: نامه‌هایی به خواننده‌ی جوان» و نامه‌هایی که سرشناس‌ترین شخصیت‌های حوزه‌ی علم و فرهنگ و اندیشه برای کودکان و نوجوانان کتاب‌خوان نوشته‌اند.

۵۸۵۸

کد خبر 1496179

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =