۲۳ نفر
۲۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۳
برگ برنده تتلو و ساسی مانکن چیست؟

ایسنا نوشت: یک کارشناس موسیقی در گفت‌وگویی به نقد و تشریح تاثیر فعالیت خوانندگانی همچون ساسی مانکن یا تتلو بر موسیقی ایرانی و سطح سلیقه مخاطب پرداخت.

علی مغازه‌ای - کارشناس موسیقی و فعال موسیقی نواحی ایران - می‌گوید: پدیده‌ای به نام ساسی مانکن را که این روزها به داغ‌ترین بحث در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی بدل شده، می‌توان از زوایای مختلفی بررسی کرد. برخی از افراد جامعه پس از انتشار چنین آهنگ و ویدئویی کاملا سعی می‌کنند آن را نادیده بگیرند و منکر وجود چنین چیزی باشند، برخی خواهان از بین بردن او و افرادی چون او هستند، عده‌ای ممکن است نظرات مثبتی به آن داشته باشند که البته عمدتا در سنین پایین و رده نوجوانان و جوانان هستند، برخی نگاهی میانه دارند و معتقدند که هر چیزی به جای خود و برخی هم نگاه جامعه‌شناسانه و تحلیل‌گرانه به موضوع دارند. به طور کلی باید کلیه دیدگاه‌ها مطرح و تجمیع شوند تا به یک رویکرد انتقادی برسیم.

مغازه‌ای با بیان اینکه برگ برنده افرادی مانند ساسی مانکن یا تتلو، وجود جبهه مقابل و مخالف و رویکرد سرکوبگر پیشاروی آنها است، می‌گوید: تجربه نشان داده است که اگر چیزی از طرف بخشی از جریان حاکم و سیاست‌گذاری کشور، سرکوب شود، به آن اقبال خواهد شد. معتقد هستم در برخی از مسائل سیاسی و اجتماعی سرکوب و مواجهه‌ای عامدانه صورت می‌گیرد تا اقبال مردم به آن پدیده، ماحصل همان سرکوب باشد که درواقع امری است که از پیش طراحی شده است؛ یعنی معتقدم برخی از سرکوب‌ها برای رسیدن به یک نتیجه هدفمند صورت می‌پذیرند، به گونه‌ای که یک عملکرد معکوس و نتیجه‌ای معکوس آنچه در ظاهر نمایش داده می‌شود، حاصل شود.
 
او تصریح می‌کند: زمانی که حاکمیت و سیاست‌گذاران فرهنگی چیزی را از اساس انکار می‌کنند و حاضر نیستند باب گفت‌وگو و تحلیل و تحقیق در آن زمینه باز باشد و در برابر چنین پدیده‌هایی به مسائل خلاف جهت آنها از جمله تظاهر به هنر دینی یا دینمدار بال و پر می‌دهند و می‌خواهند که آنها را با دستورالعمل و بخش‌نامه جایگزین کنند، جز اتلاف بودجه و سرخوردگی در سیاست گذاری چیزی عاید نمی‌شود، و تازه موجب تمسخر و مضحکه مخالفان دیدگاه جریان سیاستگذار حاکم را نیز تامین می‌کند و یک کنش اعتراضی و یک شبه فعالیتی را در جامعه دامن می‌زند که در طی آن، افراد رویکرد انتقادی و اعتراضی برای سبک‌زندگی خود قائل می‌شوند؛ یعنی گونه‌ای اعتراض سطحی و در واقع یک شبه فعالیت اعتراضی به وضعیت سیاستگذاری قالب که معمولا از سوی تعدادی از شبکه‌های بی‌هویت تلویزیونی خارج از کشور به شدت مورد حمایت قرار می‌گیرند.

مغازه‌ای ادامه می‌دهد: مشخص است که این اعتراض کور و بازیچه منافع دیگران است، اگر بپذیریم که در آن اندکی هم اعتراض است. در چنین حالتی بخشی از جامعه خود به خود این نوع افراد را حداقل برای مدتی الگو و نمونه می‌پندارد. بدتر آنکه در میان نسلی که این افراد به هر دلیلی مورد توجه قرار گرفته‌اند، به طور نهان و ناخودآگاه هنر و رفتار این افراد وارد حافظه زیستی و اجتماعی‌شان می‌شود و در آینده با نسل‌هایی طرف خواهیم بود که نوستالژی کودکی و نوجوانی آنها افرادی همانند ساسی مانکن و تتلو و برخی ناهنجاری‌های فرهنگی خواهد بود که از هر ابزاری برای دیده شدن استفاده می‌کنند و این ابزار روز به روز از مظاهر کاملا مخالف و متضاد فرهنگ ایرانی بهره برداری بیشتری خواهند کرد.

این کارشناس موسیقی معتقد است: در جامعه بیماری که ماحصل آن ساسی مانکن است، نه با دستورالعمل و بخشنامه بلکه باید با گشایش در امور هنری و برداشتن قوانین و فعالیت‌های سلبی یک نوع مصونیت ایجاد کنیم که خود بهترین امکان برای دوری جستن افراد از ابتذال و افزایش تنزل سلیقه‌ها است. زمانی که آهنگسازانی که تصنیف می‌سازند و از شعر حافظ و سعدی استفاده می‌کنند، تصنیف و اثرشان ممیزی می‌شود دیگر به چه طریق باید هنر موسیقی مناسب برای جامعه تولید شود؟ بدیهی است هنرمندانی چون کلهر یا علیزاده قصد تولید موسیقی زیرزمینی که ندارند و خودشان بدون هیچ دستورالعملی عیار فرهنگی را در هنر موسیقی در سطح بالا رعایت می‌کنند؛ اما بالاخره تعدادی از جوانان و افرادی که جویای نام هستند، ممکن است روزی بخواهند سراغ این فرم تولید اثر هنری بروند. پس این قوانین سلبی و ایجابی سفت و سخت چه حاصلی داشته است؟ 

۵۸۵۸

کد خبر 1496198

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 25
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 17
 • مجید 10 IR ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
  95 73
  شما چی گیرتون میاد اینقدر این دو تا رو بولد میکنید ؟؟؟؟ اینقدر که شما براتون مهمه برای هیچکس مهم نیستن اینا
  • IR ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
   10 9
   اتفاقا باید به اینجور موارد توجه کرد. چرا که علاقه مندان به اینگونه افراد صرفنظر از خوب یا بد بودنشان خیلی زیاد هستند.بیشتر دهه هشتادی و نودی و برخی از دهه هفتادی و اقشار دیگر ، به هردلیلی به اینگونه افراد و برخی دیگر از خوانندگان زیر زمینی به شدت علاقمند هستند ، می دونی اینها کم نیستند!!! و از همه مهمتر اینکه کشور در آینده نزدیک دست اینهاست!!!!؟؟ ضمنا خودم دهه پنجاهی هستم و از اینگونه افراد وخوانندگان خوشم نمیاد
  • ناشناس IR ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
   6 2
   چون که الان مشکلی دیگه ای نداریم
  • IR ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
   7 2
   اگ گرفتنشون یه درصدی از داراییشون گیر اینا هم میاد بقیشم می‌ره تو جیب آقازاده‌ها تو تحریمن فشار اقتصادی روشونه برا همین
  • هانا IR ۱۷:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
   5 2
   دقیقا خودشونو دارن از وسط دوتا میکنن یکی نیست بگه به شما چه شما به بدبختی مملکت برسید
  • محمد NL ۱۸:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
   6 6
   ببندی نمیگن لالی
  • ممد RO ۰۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۷
   14 1
   اتفاقا این دو تا پر طرفدار ترینن الان تو ایران حالا من از ساسی خوشم نمیاد ولی تتلو اینقد تو ایران طرفدار داره که کمپانی بزرگ یونیورسال باهاش قرار داد بسته واقعیت رو ببین
  • Rahil IR ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۷
   8 5
   همین بولد کردن و حرفای الکی درباره ی این دوتا باعث شده بچه های ۱۰.‌۱۲ ساله برن دنبال اینکه الکسیس کیه؟تتلو چی میخونه..ما هر چی میکشیم به خاطر تعصب خشک و الکیه..اگه بی تفاوت باشیم اینا اینقدر پر رنگ نمیشن
  • GB ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۷
   0 1
   ظاهرا حس تحریک پذیری خواص خیلی بیشتر از ما عوام هست، هنوز تو فکرش هستن.
 • پویا IR ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
  4 2
  در جواب کاربر محترم مجید 10 . مسئله بولد کردن این افراد نیست ، مسئله بازخوردی است که جوانان این مرز و بوم به دلیل سخت گیری های افراطی داخلی به کوچکترین ناز و کرشمه افراد خارج از کشور دل می بندند که اگر این سانسور و تعصب کورکورانه و تصمیمات غیر کارشناسی نبود چه بسا جوانان خوش ذوق داخل ایران که کم هم نیستند برنامه های جذابی برای اقناع طبع قشرهای مختلف جامعه تولید کرده و من و شما و دیگران را از این سردرگمی رها می ساختند . یا حق
 • scream IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
  5 8
  آخِه کُدوم مَنطِق میتونِه این دوتارو با هَم مُقایِسِه کُنِه یا بِه هَم تَشابُه بِدِه ، بابا تَتَلو رِکوردارِ جَهانِ ، جُزوِ آرتیست هایِ بَرتَرِ جَهان مَحسوب میشِه ، کِی میخواین بیدار شین؟
 • IR ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
  7 1
  البته موقع انتخابات قضیه فرق میکنه
 • IR ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
  3 3
  دستشون با سیاستمدارای داخلی توی یه کاسه است، بعبارتی از طرف بعضی ها اسپورت میشن
 • IR ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
  1 3
  انصافا خودت فهمیدی چی گفتی؟!!!ی مشت عبارات قلمبه سلمبه بی محتوا
 • IR ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
  3 11
  روزی صدبار اهنگهای اقای ساسی را گوش میکنم .همه دل خوشی ما شده ساسی .انتقام ما را از اینها میگیره ساسی
 • کبری IR ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
  5 12
  بی خیال بشین به خدا بچه ها هم می فهمن اهنگ افتضاحه حتی خواهر زاده شانزده ساله من هم فهمید که این دوتا ارازل اوباش هستند برا همین فرار کردن رفتن خارج از کشور
 • سلین IR ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
  9 3
  به من چه ؟منکه گوش نمیدم
 • DE ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
  30 3
  یه کم از صف مرغ بگو
  • IR ۱۷:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۳
   1 0
   خخ
 • محمد IR ۱۶:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
  6 3
  هوووووووف شماها چه گیری دارید به این دوتا/=
 • علی IR ۱۸:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
  6 20
  من نمیفهمم پلیس ایران چرا این دوتا رو نمیگیره و اعدام کنه
 • یاس IR ۲۳:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۶
  1 1
  یک کلام تلویزیون غیر ملی یا به نوعی میلی!
 • IR ۰۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۷
  16 3
  شب عیدی برین فقط مایحتاج روزانه تونو ،بخرید.خریدعیدبماند،فقط مایحتاج روزانه،اونوقت دیگه بادیدن قیمتهاودرآمدی که برخلاف تورم همونی هست که بود،دیگه ذهنتون نمیکشه به چیزای دیگه فکرکنین ساسی خر کیه دیگه.
 • محسن IR ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۷
  8 4
  در جواب کسی که نوشته چی گیرتون میاد می‌خواهم بگویم اتفاقا اگر به زخم و علت مشکل توجه نکنی مشکل و بیماری بزرگتر و کاری‌تر می‌شود. همین نگاه حدفی و بی‌اهمیت دانستن شماست که باعث بزرگتر شدن این افراد می‌شود نه دیدن و تحلیل کردن آنها.
 • ارمی IR ۲۳:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۷
  2 3
  هرچی آدم خوبه شما ها میخواید خراب نشونش بدید درمورد تتلو که این طوره