پیامدهای چهارشنبه سوری در تبریز: دو قطع دست، قطع انگشت و نابینایی

ایسنا نوشت: رییس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی تبریز از قطع عضو سه نفر، دو مورد قطع دست و یک مورد قطع انگشتان و پارگی چشم پسر بچه‌ی ۹ ساله بر اثر استفاده از مواد محترقه و حوادث چهارشنبه سوری از ابتدای اسفند ماه سال جاری تا بیست و ششم اسفند ماه، خبر داد.

فرزاد رحمانی با اشاره به مصدوم شدن ۴۶ نفر بر اثر حوادث چهارشنبه سوری از ابتدای اسفند ماه  گفت: تعداد مصدومان حوادث چهارشنبه‌سوری نسبت به زمان مشابه سال گذشته دو برابر شده است، متاسفانه صبح امروز، بیست و ششم اسفند ماه، پسربچه ۹ ساله‌ای به دلیل استفاده از مواد محترقه دچار پارگی چشم شده و هم اکنون تحت جراحی در اتاق عمل است.

وی افزود: ۹ نفر از مصدومان این حوادث در بیمارستان‌های استان بستری هستند، در حالیکه تعداد بستری‌ها در مدت مشابه سال گذشته، سه نفر بود، ضمن اینکه این حوادث، امسال یک فوتی نیز برجا گذاشته‌ است.

وی، آسیب‌های چشمی را از عمده آسیب‌های استفاده از مواد خطرناک محترقه در چهارشنبه سوری و روزهای پایانی سال عنوان کرده و خاطرنشان کرد: چشم برخی افراد دچار جراحت شده و چشمان تعدادی هم تخلیه و یا جراحی می‌شود. 

رحمانی با اشاره به مصدومیت‌ها بر اثر انفجار مواد محترقه، اظهار کرد: روز جمعه بر اثر انفجار مواد محترقه سه نفر دچار مصدوم شدن شدید از ناحیه شکم و قطع دست شدند؛ سوختگی‌ها بسته به اینکه کل بدن یا قسمتی از دچار سوختگی شود، درمان می‌شوند.

وی با بیان اینکه متاسفانه ۷۰ درصد از مصدومان را کودکان و نوجوانان شش الی ۱۸ ساله تشکیل می‌دهند، اظهار کرد: خانواده‌ها باید مراقب کودکان و نوجوانانشان باشند و اجازه ندهند هیجان‌ها و شادی‌های زودگذر منجر به صدمه و یک عمر پشیمانی شود.

وی متذکر شد: متاسفانه خانواده‌ها و کسانی ترقه خریده و استفاده از آن را تکرار می‌کنند که تجربه‌ی سوختگی و بستری را دارند.

رییس اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در بخش پایانی سخنانش خاطرنشان کرد: ترقه استاندارد نداریم و باید دور و بر تمامی مواد محترقه را خط بکشید به خصوص مواد محترقه‌ی دست ساز؛ خانواده‌ها ار بچه‌ها مراقبت کنند تا چهارشنبه‌سوری و تعطیلات عید را سالم سپری کنیم.

47231

کد خبر 1496258

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =