حداد؛چمران؛محصولی؛ کدامیک جایگاه جامعه روحانیت مبارز را تخریب می کنند؟

شرق نوشت: اصولگرایان متأخر بارها و بارها در ماه‌های اخیر، سازوکار شورای وحدت اصولگرایان به‌ویژه جامعه روحانیت را تخریب کرده‌اند.

مهم‌ترین کنایه‌ای که به این نهاد سنتی اصولگرایی زده‌اند، پدرسالار و پدرخوانده بودن، بوده است.

مهدی چمران، غلامعلی حدادعادل و صادق محصولی به‌طور مشخص در ماه‌های اخیر این عبارات را درباره نهادی که زمانی در دهه 60 و اوایل دهه 70 نقش محوری در جریان اصولگرایی داشت و جایگاه و احترام بالایی برایش قائل بودند، به کار برده‌اند.

دیروز پورمحمدی، دبیر عالی جامعه روحانیت مبارز، گفته است: متأسفانه برخی از افراد در درون گفتمان انقلابی، خواسته یا ناخواسته سخنانی را مطرح کرده‌اند که موجب تخریب این گفتمان شده که قطعا این امر به ضرر کل جریان جبهه انقلاب خواهد بود. باید از بگومگوها و مباحث اختلاف‌افکن درون‌جناحی پرهیز کرد.

پیش‌تر حدادعادل ۳۰ بهمن‌ماه در همایش سیاسی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان بار دیگر و البته این‌بار صریح‌تر از شورای وحدت و بانیان آن انتقاد کرده و گفته بود: «مشکل امروز ما این است که جامعه روحانیت مبارز به‌طور مستقل راه افتاده و می‌گوید من هم می‌خواهم انتخابات را میزبانی کنم و محور وحدت شوم. حرف بنده به آنها این است که وقتی تجربه شورای ائتلاف وجود دارد، چرا آن را نادیده می‌گیرید؟ ما از یک طرف با کثرت نامزد روبه‌رو هستیم و از یک طرف دیگر با کثرت پدر».
یا مهدی چمران که عضو شورای ائتلاف اصولگرایان است هم گفته بود: «شورای وحدت مانند گذشته است که عده‌ای بنشینند و برای دیگران تکلیف معلوم کنند و شوراها مسئول اجرای تصمیمات آنها باشند. ما تصور می‌کردیم دوره پدرخوانده‌ها تمام شده اما گویا این‌طور نیست».
نکته جالب اینکه همه چهره‌های درون این جریان هم‌زمان هم دیگر چهره‌ها و جریان‌های اصولگرایی را تخریب می‌کنند و هم‌ یکدیگر را به عدم تخریب توصیه؛ مثلا پیش‌تر صادق محصولی درباره اصولگرایان که شامل شورای وحدت و شورای ائتلاف نیروهای انقلاب با ریاست حدادعادل است، گفته بود: «محصولی و جبهه پایداری اهل بده‌بستان نیستند، برای همین ممکن است حرف‌هایی هم درباره ما بزنند. برخی می‌گویند اگر با ما وحدت کردید، درست است ولی اگر وحدت نکردید وحدت‌شکن هستید! ما معتقدیم جریانی می‌خواهد تحت عنوان پدرسالاری برای احزاب اصولگرا تصمیم بگیرد ولی ما زیر بار این جریان نمی‌رویم». اما همین فرد دو روز پیش گفته است که در مرحله اول قصدمان این است که یکدیگر را تخریب نکنیم!
درحال‌حاضر سه جریان مشخص درون اصولگرایی یعنی شورای وحدت اصولگرایان، شورای ائتلاف نیروهای انقلاب و جبهه پایداری جداگانه برای انتخابات 1400 فعالیت می‌کنند. جبهه پایداری حتی به مصادیق هم وارد شده و به ادعای خودشان با بسیاری از چهره‌هایی که بالفعل یا بالقوه در مظان نامزدی قرار دارند، گفت‌وگو کرده‌اند. به نظر می‌رسد اصولگرایی برای رسیدن به وحدت فقط یک گزینه پیش‌رو دارد. گزینه‌ای که هم در نظرسنجی‌ها رأی بالایی دارد و هم اجماع روی او بالاست. درصورتی‌که او تا این لحظه گفته قصدی برای ورود به انتخابات 1400 ندارد. تنها در صورت حضور مجدد او در عرصه انتخابات است که اصولگرایان دست از بگومگو و تخریب یکدیگر برخواهند داشت!
23302
کد خبر 1496449

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =