اعزام تیم‌های ارزیاب خسارت به مناطق زلزله‌زده شمال شرق کشور

ایرنا نوشت: فرماندارشهرستان جاجرم گفت: زلزله ۴ ریشتری روز جاری شوقان در این شهرستان هیچ‌گونه خسارتی مالی و جانی در بر نداشته است.

رضا آذری روز پنجشنبه اظهار داشت: دو تیم ارزیاب و گروه های هلال احمر به محل وقوع این زمین لرزه اعزام شدند و طبق بررسی میدانی از منطقه این زمین لرزه  هیچ‌گونه خسارتی نداشت.
زلزله چهار ریشتری ساعت  ساعت ۱۱ و ۳۹ دقیقه و ۴۸ ثانیه امروز پنجشنبه ۲۸ اسفندماه در عمق ۹ کیلومتری زمین در طول جغرافیایی شمالی ۳۷.۳۰ و عرض شرقی ۵۶.۹۸۴  شهر شوقان در شهرستان جاجرم در ۶۴ کیلومتری بجنورد مرکز استان خراسان شمالی را لرزاند.
این پنجمین زمین لرزه در یک هفته اخیر در استان خراسان شمالی را لرزاند که تنها زمین لرزه ۴.۵ ریشتری اوایل یکشنبه در شهر یک سعود شهرستان راز و جرگلان به ۶۵ واحد مسکونی بین ۲۰ تا ۳۰ درصد خسارت زد و مابقی تاکنون خسارتی در بر نداشته است.
استان خراسان شمالی از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار دارد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.

مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود ۱۷۰ کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند. گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای ۵۵ تا۵۰ کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.

براساس آمارهای موجود در سده اخیر ۱۳ زمین لرزه با قدرت بیش از ۵.۵ ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است. زمین لرزه ای با قدرت ۶.۲ درجه ریشتر بهمن سال ۱۳۷۵ و زلزله ۵.۷ ریشتری اردیبهشت ماه سال ۹۶ در بجنورد و مانه وسملقان، خسارات جانی و مالی به دنبال داشت.

47231

کد خبر 1496874

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =