جزئیات سفر به شهرهای قرمز  با حمل‌ونقل عمومی/ تست منفی کاغذی مجوز سفر است؟

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درباره شروط سفر به شهرهای قرمز و نارنجی با حمل‌ونقل عمومی توضیح داد.

محسن فرهادی معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درباره ممنوعیت سفر به شهرهای قرمز و نارنجی اظهار کرد: سفر به شهرهای قرمز و نارنجی با خودروی شخصی ممنوع است و افراد در صورت ضرورت می‌توانند با حمل و نقل عمومی شامل هواپیما، قطار و اتوبوس به این شهرها سفر کنند.

شرط سفر به شهرهای قرمز در ایام نوروز

وی ادامه داد: باید توجه داشت که برای سفر به شهرهای قرمز فرد باید حداکثر تا ۹۶ ساعت قبل به یکی از آزمایشگاه های تشخیص کرونا که مورد تایید وزارت بهداشت است مراجعه کند و در صورت منفی شدن تست می‌تواند به شهر قرمز سفر کند البته اگر فردی بلیط را به صورت پیش فروش نوروزی خریداری کرده باشد هنگام استفاده از حمل و نقل عمومی اطلاعات هویتی او با بانک اطلاعاتی آزمایشگاه های تشخیص کرونا چک می شود و در صورتی که نتیجه آزمایش فرد منفی شده باشد اجازه سفر به شهر قرمز با حمل و نقل عمومی به او داده می‌شود.

فرهادی تاکید کرد: باید توجه داشت که ملاک تست منفی کرونا روی کاغذ نیست چراکه ممکن است برخی از تست های کاغذی تقلبی استفاده کنند؛ ملاک برای سفر به شهرهای قرمز نتیجه تست منفی در بانک اطلاعاتی الکترونیکی آزمایشگاه های تشخیص کرونا ست و  بانک اطلاعاتی کرونا مثبت‌ها به سامانه های حمل و نقل عمومی متصل شده اند.

برای سفر به شهرهای نارنجی نیاز به تست کرونا نیست

معاون مرکز فنی سلامت و محیط کار وزارت بهداشت اظهار کرد: برای سفر به شهرهای نارنجی با حمل و نقل عمومی نیاز به تست دادن نیست اما اگر فردی کرونا مثبت باشد حتی اگر بلیط را از قبل به صورت پیش فروش خریداری کرده باشد، اجازه سفر و استفاده از حمل و نقل عمومی به او داده نمی شود.

فرهادی درباره تعداد شهرهای قرمز و نارنجی کرونا در ایام نوروز گفت: باید دانست که احتمال کاهش تعداد شهرهای قرمز و نارنجی در ایام نوروز وجود ندارد و ۹ شهرستان قرمز و ۳۱ شهرستان نارنجی تا پایان نوروز تغییر رنگ بندی از نظر وضعیت کرونا نخواهند داشت.

احتمال افزایش شهرهای قرمز و نارنجی در نوروز 

فرهادی تاکید کرد: این احتمال وجود دارد که در نوروز تعداد شهرهای قرمز و نارنجی افزایش پیدا کند به همین دلیل به مردم توصیه می‌کنیم که از دید و بازدید و سفر در ایام نوروز پرهیز کنند، به ویژه در شرایطی که کرونای انگلیسی در بسیاری از نقاط کشور گزارش شده است.

معاون مرکز فنی سلامت و محیط کار وزارت بهداشت گفت: شهرستان گچساران از استان کهگیلویه و بویراحمد، شهرستان آبادان، اهواز، بندرماهشهر، دزفول، رامهرمز، شوش، شوشتر و کارون از استان خوزستان از جمله شهرستان‌های دارای وضعیت قرمز بیماری کرونا هستند.

فرهادی گفت: همچنین شهرستان‌های سراب و عجب‌شیر از استان آذربایجان شرقی، ارومیه، چایپاره، ماکو و نقده از آذربایجان غربی، شهرستان گلپایگان از استان اصفهان، شهرستان دهلران از استان ایلام، شهرستان‌های دیلم، کنگان و گناوه از استان بوشهر، شهرستان سامان از چهارمحال و بختیاری، شهرستان‌های امیدیه، ایذه، اندیمشک، باغ‌ملک، باوی، بهبهان، خرمشهر، دشت آزدگان، شادگان و مسجد سلیمان از استان خوزستان، شهرستان‌های ارسنجان و زرین دشت از استان فارس، شهرستان دیوان‌دره از کردستان، شهرستان‌های پل دختر و درود از لرستان، شهرستان خمین از استان مرکزی، شهرستان بندر خمیر از استان هرمزگان، شهرستان نهاوند از استان همدان و شهرستان خاتم از استان یزد از جمله شهرستان‌های دارای وضعیت نارنجی بیماری هستند.

ستاد ملی مقابله با کرونا در تعطیلات تعطیل نیست

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی یادآوری کرد: فعالیت ستاد کرونا و کمیته های آن در ایام نوروز تعطیل نیست و به حسب نیاز و با توجه به شرایط اطلاع رسانی های لازم صورت می‌گیرد.

۲۳۵۲۳۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1497033

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =