۱ نفر
۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۰
امیدواری ها برای بهبود وضعیت در سال ١۴٠٠

سال ۱۴۰۰ در بخش‌های مختلف نویدهای مثبت و از طرفی نگرانی را تداعی می‌کند، در سیاست خارجی با توجه به مواضع دولت جدید آمریکا پیش بینی تعاملات بهتر بین‌المللی می‌شود و تعاملاتی که با اروپا، آمریکا و چین و کشورهای منطقه خواهد بود به نظر می‌رسد که این سال سال آرامش و احیانا توسعه روابط بین‌المللی و منطقه‌ای و برون رفت از بحران سال ۱۳۹۹ باشد.

امیدوارم که در این باب با حفظ استقلال وعزت جمهوری اسلامی ایران با تجربه ۴۱ ساله گذشته مسوولان و دولت با بررسی سیاست‌های گذشته بااولویت منافع ملی و مردم تصمیم‌گیری کنند و به نسل آینده امید، آرامش و نشاط دهند. مذاکرات ایران با چین امید است با حفظ منافع ملی و استقلال به جمع بندی و امضا برسد که می‌تواند آینده خوبی برای سرمایه‌گذاری در کشور ایجاد کند، امید اینکه در سال ۱۴۰۰ با این اصلاح تعاملات بین‌المللی بتوان در حوزه جذب سرمایه‌گذاری خارجی اقدامات جسورانه‌ای در پیش گرفت و جبران عقب ماندگی سرمایه‌گذاری که موجب تداوم فقر و عقب ماندگی است را کرد.

انتخابات ریاست جمهوری در سه ماه اول از یک طرف موجب نشاط و تحرک در جامعه و از طرف دیگر تنش انتخاباتی خواهد بود، در این دوره انتظار می‌رود شورای نگهبان اجازه دهد کاندیداهای مورد علاقه مردم بتوانند ورود کنند که موجب افزایش آمار مشارکت مردم در انتخابات بشود و به انسجام ملی که متاسفانه کم شده کمک کند که اصل انسجام مردم و حمایت مردم جزو شروط اصلی باید باشد، از طرف دیگر کاندیداها در این دوره باید با برنامه نه فقط سخنرانی و حرف‌های پوپولیستی جواب سوالات جدی مردم در حوزه سیاست خارجی تعاملات بین‌المللی، سیاست‌های داخلی در امور جوانان و آزادی‌های قانونی و شفافیت و جلوگیری از رانت خواری و در حوزه اقتصادی افزایش درآمد سرانه و تولید ناخالص داخلی، سرمایه‌گذاری، نظارت و کاهش دخالت خصولتی‌ها و اجرای درست قوانین بازار سرمایه و در حوزه اجتماعی و فرهنگی توجه به جوانان، اجرای درست هدفمندی یارانه و جدا کردن فقرا از چرخه فقر و آوردن نشاط و شادی و شادابی در جامعه با برنامه‌های مشخص اجرایی که اعلام می‌کنند را به صراحت بدهند، مجلس نیز در کمک به رئیس‌جمهور و دولت برای انتخاب کابینه شایسته و موفقیت همکاری و همدلی کند.

شایسته است که در تاریخ سال‌های ١۴٠۴-١۴٠۰ با اقدامات ارزشمندی که امید است رئیس‌جمهور منتخب با همکاری سایر قوای سه گانه انجام دهند در تاریخ کشور به نیکی نام برده شود. در ۶ ماه اول ١۴٠٠ انتظار می‌رود واکسیناسیون اکثریت مردم با واکسن داخلی و خارجی انجام شود و از بهانه‌های سال ١٣٩٩ در سلامت و حفظ جان مردم خبری نباشد. اقشار فقیر و آسیب پذیر با هماهنگی بین نهادهای خدماتی مانند بهزیستی،کمیته امداد،ستاد اجرایی، بنیاد مستضعفان، اوقاف، آستان قدس رضوی و نهادهای خیریه مردمی و جلوگیری از موازی کاری اثرگذاری بهتری داشته باشند و دولت نیز تکلیف خود را در اجرای صحیح هدفمندی یارانه‌ها انجام دهد. حمایت از تولید و سرمایه‌گذاری و خود اتکایی باید با قوت ادامه پیدا کند و با کاهش بوروکراسی و دخالت دولت و مجلس کارآفرینان در عمل حمایت خاص شوند. و امیدواریم در ۱۴۰۰ همدلی بین مردم و به‌ویژه قوای سه‌گانه بیشتر شود، شفافیت اقتصادی و سیاسی و مبارزه با فساد به‌عنوان یک دستور اساسی رئیس‌جمهور بعدی قرار بگیرد و با کمک مجلس و به‌ویژه قوه‌قضائیه و حمایت رهبری برای اصلاح قوانین و مقررات و شرکت‌های خصولتی‌ها و زیاده خواهان تحت نظارت و کنترل دقیق قرار بگیرند. از خداوند طلب می‌کنم سال ١۴٠٠ سال گشایش و رفاه و دوری از فقر و سربلندی ملت و جمهوری اسلامی ایران باشد. ان‌شاءلله

* معاون سابق وزیر صنعت، معدن و تجارت و ریس سابق هیات عامل ایمیدرو

223227

کد خبر 1497983

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =