۰ نفر
۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۱
احتمال بالای نارنجی شدن تهران و اصفهان

ایرنا نوشت: معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: روند موارد ابتلا و بستری در برخی شهرها از جمله تهران، ارومیه و برخی شهرهای استان بوشهر، ایلام و اصفهان صعودی است و احتمال نارنجی شدن برخی از این شهرها از جمله تهران وجود دارد.

علیرضا رئیسی روز سه شنبه افزود: در تهران افزایش تدریجی بستری های کرونا را شاهد هستیم. روند صعودی است و احتمال نارنجی شدن وضعیت کرونا در تهران، فیروزکوه، دماوند و شهر پیشوا وجود دارد. موارد بستری افزایش یافته و روند صعودی نگران کننده است.

وی گفت: آخرین وضعیت کرونا در بسیاری از شهرها نگران کننده است به عنوان هشدار اعلام می کنیم که رعایت پروتکل ها و پرهیز از سفر و دورهمی بسیار مهم است. روند بستری کرونا در آذربایجان غربی و شهر ارومیه در حال افزایش است و احتمال قرمز شدن ارومیه وجود دارد. در خوانسار، گلپایگان و کاشان صعودی است و احتمال قرمز شدن خوانسار و نارنجی شدن گلپایگان وجود دارد.

معاون وزیر بهداشت افزود: در شهرهای آبدانان، چرداول و دهلران در استان ایلام روند موارد ابتلا و بستری کرونا صعودی است و احتمال نارنجی شدن آبدانان و چرداول و قرمز شدن دهلران وجود دارد باید به شدت مراقبت کرد. در استان بوشهر نیز شهرهای گنگان و گناوه وضعیتی خوبی ندارند و به سمت نارنجی پیش می روند. همچنین ایذه و بهبهان در استان خوزستان روند صعودی دارند. در سقز، بانه و بیجار نیز روند کرونا صعودی است و احتمال تغییر رنگ دارند. 

رئیسی گفت: در هر صورت تجربه بیش از یکساله نشان می دهد. سفرها عامل افزایش بیماری است. کسانی که به هر دلیل در شهرهای زرد و آبی سفر کردند متوجه باشند که دورهمی ها و عید دیدنی ها حتی بیش از سفر خطرناک است. مساله ای که باعث می شود افزایش بیماری صورت بگیرد. دورهمی در فضاهای بسته است اگر مجبور شدید دیداری صورت بگیرد جایی باشد که تهویه مناسب داشته باشد، در صورت امکان در فضای باز  دیدارها صورت بگیرد یا در جایی باشد که تهویه مناسب هوا وجود دارد. حتما از ماسک استفاده کنید تا با رعایت این اصول خطر ابتلا و انتقال بیماری کم شود گر چه به صفر نمی رسد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: سعی کنید در شهرهایی که به سمت قرمز و نارنجی شدن می روند سفر نکنید. اگر به این شهرها سفر کرده اید، به سرعت برگردید و این مناطق را ترک کنید. از شروع این پاندمی همواره توصیه کرده ایم از سفر رفتن پرهیز کنید. تجمع، تردد و تهویه نامناسب سه عامل اصلی افزایش شیوع کرونا و بیماری کووید۱۹ است.

رئیسی گفت: قبل از شروع سال از مردم خواهش کردیم و همچنان خواهش می کنیم. علاوه بر اینکه پروتکل ها را رعایت می کنید. برای سفر برنامه ریزی نکنید زیرا سفر نقش مهمی در افزایش شیوع بیماری دارد و با توجه به گردش ویروس جهش یافته در کشور وضعیت نگران کننده است و افزایش تردد و سفر باعث می شود ویروس جهش یافته که خطرناک تر است در کشور قالب شود.

وی افزود: باز هم از مردم می خواهیم به سفر نروید و اگر رفته اید سریعتر برگردید. امیدواریم مردم در سال جدید بیشتر پروتکل ها را رعایت کنند. تا تجربه های تلخ گذشته تکرار نشود.

معاون بهداشت وزیر بهداشت ادامه داد: حتما تا پایان امسال (سال ۱۴۰۰) واکسیناسیون کامل کرونا را برای مردم انجام می دهیم. البته تا آن موقع زمان کمی نیست و اگر مردم تا آن زمان پروتکل ها را خوب رعایت نکنند، موارد کرونا افزایش می یابد.

رئیسی گفت: حتما همه مردم در پای سفره های عید برای سلامت هموطنان دعا کرده اند. امیدواریم امسال سالی باشد که از این ویروس نجات پیدا کنیم. سال گذشته سال همت، پشتکار؛ همدلی و همصدایی مردم با فرزندان خودشان در حوزه سلامت بود و همکاری خوبی انجام شد.

وی افزود: با دعاها، کمک های مومنانه و رعایت پروتکل ها توانستیم در سطح دنیا کارنامه قابل قبولی در مدیریت کرونا داشته باشیم. گر چه هموطنان زیادی از دست رفتند و شهدای زیادی در حوزه سلامت در راه مبارزه با کرونا تقدیم شد. امیدوارم در سال جدید نیز مردم با رعایت پروتکل های بهداشتی کمک کنند تا وضعیت رو به بهبود برود.

47231

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1498073

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =