پیام قاطع روحانی به آمریکا و اروپایی ها /معیار بین ما و شما برجام است

رئیس جمهور گفت: سخنان رهبری بهانه را از کشورهای مذاکره‌کننده گرفته است.

 به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهور امروز چهارشنبه چهارم فروردین در اولین جلسه هیات دولت در سال جدید، گفت: سال ۱۴۰۰ را به ملت بزرگ و فهیم ایران اسلامی مجددا تبریک می‌گویم. این اولین جلسه دولت در سال ۱۴۰۰ است و البته جلسات دیگر اقتصادی، اشتغال و دولت الکترونیک را انجام دادیم.

اهم سخنان روحانی به نقل از فارس و ایرنا می خوانید؛

* دولت در طول ۱۷ هفته‌ای که تا پایان دوره خود در پیش رو دارد یک روز را تعطیلی نخواهد داشت. کرونا و تحریم این دو هدف مهم ما است.

*در این چهارماه تلاش می‌کنیم تا تحریم ظالمانه از روی سر مردم بر داشته شود. معتقدیم اگر ۵+۱ به میدان بیایند و به تعهدات خود عمل کنند ما هم به همه تعهدات برجامی خود بر می‌گردیم.

* این یک کلام و نکته مهمی است ما به دنیا می گوییم علی رغم سه سال تحریم ظالمانه ما به برجام باز می‌گردیم و فعلا هم قصد نداریم مساله خسارت را مطرح کنیم که در این سه سال چقدر به ما آسیب زده شده است که سرجای خود مسوولان کشور آن را دنبال خواهند کرد. بنابراین کلام واضح و روشن است.سخنان رهبر انقلاب بار را از دوش برداشت.

* سخنان رهبری بهانه را از کشورهای مذاکره‌کننده گرفته است که بگویند «ما ممکن است به تعهداتمان عمل کنیم اما شما عمل نکنید، بالاترین مقام کشور ما با یک لحن و بیان بسیار صریحی گفتند اگر شما به تعهدات به طور واقعی و جدی برگردید ما هم به همه تعهدات بر می گردیم، حتی ایشان یک مورد را هم استثنا نکردند. بنابراین معیار بین ما و شما برجام است. شما به کل برجام عمل کنید ما هم به کل برجام عمل می‌کنیم. این هدف اول ما در این چهار ماه است که دنبال خواهیم کرد.

*دولت در ماه‌های پایانی، ذره‌ای حرکت در راه منافع ملی را کندتر نخواهد کرد، به مردم ایران می گویم همانطور که در سال ۹۲ شروع کردیم با همان روحیه و تلاش ادامه خواهیم داد و یک روز هم برای ما فرق نمی کند تا روز ۱۲مرداد تلاش خواهیم کرد و بسیاری از پروژه ها به اتمام می رسد و در زمینه برداشتن تحریم هم ما تمام توانمان را به کار خواهیم گرفت.

*بار اصلی پیگیری این هدف بر دوش وزارت امورخارجه است اما همه بخش های دولت در این زمینه همکاری کنند. بانک مرکزی، وزارت نفت، وزارت خانه های اقتصادی و غیراقتصادی همه در این راه آماده باشند.

 *امسال، سال کرونا است و ما توصیه به سفر نمی‌کنیم. ما هنوز در مخمصه و مشکلات کرونا هستیم. امیدوارم در ماه‌های آینده شرایط بهتری داشته باشیم.

*وقتی این همه اتومبیل مردم را در جاده‌ها مشاهده می‌کنیم حس می‌کنیم مسافرت از حالت طبیعی هم بیشتر شده است. امروز در دولت وزیر گردشگری به صراحت گزارش داد که تخت‌های هتل‌ها و محل‌های اقامتی ما همش ۲۵ درصد اشغال است و در ایام عید ۷۵ درصد خالی است پس هنوز کرونا در حال تأثیرگذاری است.

(درباره گزارش فرمانده راهور): در این گزارشی که به من ارائه شد گفته شده نسبت به سال ۹۸، ۱۶ درصد سفر کم شده است. در خود ۹۸ هم به خاطر سیل سفر کم شده بود. به هر حال سفر کم شده و البته ما به سفر توصیه نمی کنیم چون همچنان کرونا وجود دارد و مردم هر چه کمتر به سفر بروند بهتر است.

* اگر کسانی که به سفر رفته‌اند مراعات نکنند باید تاوان سنگینی پرداخت کنیم. ان شاءالله کسانی که به سفر رفته‌اند اصول بهداشتی را مراعات می‌کنند چون ما هنوز در مخمصه و مشکلات کرونا هستیم. در عین حال تمام توان خود را به کار می‌گیریم که هم با واکسن خارجی و هم داخلی شرایطی باشد که در ماه‌های آینده شرایط بهتری از امروز داشته باشیم.

*هدف مهم دیگری هم که رهبر معظم انقلاب برای سال جدید تاکید کردند باز هم موضوع تولید است. تولید برای ما خیلی اهمیت دارد، اگر بخواهد اقتصاد ما حرکت کند و اشتغال در مسیر درست قرار بگیرد و قیمت‌ها متعادل شود و در کنار آن ارزش پول ملی بالا برود همه به بستگی به تولید دارد. به عنوان مثال، ارزش پول ملی بخشی به مسایل داخلی، تولید و تورم بر می‌گردد و بخشی مربوط به مساله ارز خارجی است که هر دو تاثیر بسزایی دارد. البته در شرایط فعلی تاثیر ارز خارجی بسیار مشهود است، اگر ارز خارجی به اندازه کافی در اختیار ما نباشد به طور طبیعی همه چیز گران می‌شود. 

* از هر نظر باید به مساله تولید توجه شود، رهبر معظم انقلاب فرمودند امسال هم به پشتیبانی و هم به رفع مانع توجه کنید. هر دو این مساله حایز اهمیت است و ما از اولین جلسه اقتصادی که در روز اول فروردین برگزار کردیم بر روی این موضوع بحث کردیم. 

* سال ۹۹ سال بسیار سختی بود که بعدها اقتصاددان‌ها و آنهایی که بر روی مسایل سیاسی و اجتماعی کار می کنند همه ابعاد این قضیه را مدنظر قرار دهند. سالی که در آن با تحریم شدید، جنگ اقتصادی،‌ اقدامات غیرانسانی دولت ترامپ و بعد دولت جدید آمریکا که هنوز تغییر محسوسی از آن نمی بینیم، مواجه بودیم.  بنابراین درسال ۹۹ خیلی به مردم فشار آمد اما در عین حال طرح‌های بسیاری نیز در سال گذشته در استان‌های مختلف افتتاح شد که بخشی از آن در قالب برنامه پنجشنبه‌ها صورت گرفت که امسال هم افتتاح معروف به پنجشنبه ها را ادامه می‌دهیم. 

*افتتاح طرح‌های بسیار مهمی در زمینه آب و برق،‌ تصفیه خانه فاضلاب، آب و برق روستایی و نیروگاه داشتیم. تولید نفت و گاز و پتروشیمی افزایش پیدا کرد. افتتاح پالایشگاه بیدبلند ۳ و نیم میلیارد دلار ارزش داشت که خود یک شهر است. وقتی به این پالایشگاه بیدبلند در فضای مجازی نگاه کنید یک شهر درست شده است و کار بسیار بزرگ و عظیمی صورت گرفته است.

* ما در روزهای آخر سال چهل و نهمین سد را افتتاح کردیم، کار بزرگی است که به هر حال در این دولت ۴۹ سد افتتاح شده و  تا پایان این دولت به ۵۷ سد می‌رسد. در مسایل راه، راه آهن و مسکن کارهای بزرگی صورت گرفته است. 

* در چند ماه تا پایان این دولت افتتاح های بسیار مهم خواهیم داشت، مانند افتتاح آب در شرق کشور که تاریخی بود، مراحل بعدی آن هم انجام خواهد گرفت. آنچه در ماههای پیش روی ما در افتتاح راجع به دریاچه ارومیه و احیای دریاچه انجام خواهد شد یا مساله لوله نفت از گوره به جاسک که انجام می گیرد طرح های مهم و بزرگی است. در راه آهن و جاده‌ها افتتاح داریم. در مساله سلامت آمادگی داریم که برای ۱۱هزار تخت بیمارستانی تجهیزات را برسانیم. 

* ما در سال ۹۹ در تولید تلاش کردیم منتها بسیاری از افتتاح‌های مهم ما مربوط به سرمایه گذاری در سالهای ۹۴، ۹۵، ۹۶ بود که گشایش‌هایی حاصل شد و آثار آن را در ۹۸ و ۹۹ دیدیم و ۱۴۰۰ که امسال هست می‌بینیم البته باز هم باید گشایش ایجاد کنیم.

*در تولید حرف اول را سرمایه می زند، هیچ چیز جای سرمایه را نمی گیرد. حرف اول سرمایه است و حرف دوم تکنولوژی است. اینها اساس تولید است. البته حرف سوم هم تعامل سازنده با جهان است. باید با دنیا بتوانیم مبادله کنیم یعنی بتوانیم صادرات و واردات انجام دهیم. 

* برای تعامل سازنده شرایط سیاسی و اقتصادی وجود دارد، بانکها باید بتوانند با یکدیگر کار کنند. اگر کسی از خارج سرمایه گذاری کند اول صحبت او این است که پول من چگونه وارد کنم و چگونه خارج کنم. انسداد در سرمایه گذاری را باید از بین ببریم که البته بخشی از آن مربوط به تحریم است و بخش دیگر مشکلات داخلی است. به عنوان مثال ما لایحه ای را به مجلس ارایه دادیم که چند سال است که در گیر و دار است باید اینها را تمام کنیم. باید روابط بانکی را درست کنیم چرا که اینها اساس کار است.

* در زمینه فناوری و نوآوری حرکت های خوبی در کشور شروع شده است، عید سال گذشته برای دستکش و ماسک مشکل داشتیم اما در یکسال گذشته با حمایت از تولید ماسک تنفسی سه لایحه نرخ شد آن ۱۳ هزار و ۴۰۰ درصد است یعنی ۱۳ هزار درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است یا در ماسک N۹۵ رشد آن ۲۱ هزار درصد است یعنی این رشدها، رشدهای معمولی نیست یا در گان ها و لباس های یکسره ۲۷ هزار درصد افزایش پیدا کرده است. بنابراین آنچه نیاز کشور بوده حرکت فوق العاده ای انجام گرفته است بنابراین تولید در بخش سلامت در اولویت ما بود هنوز هم در داروسازی و تجهیزات پزشکی امسال تولید در بخش سلامت اولویت یک ما است و اولویت دوم ما مواد غذایی و نیازمندی‌های ضروری مردم است.

* ارز ما است که مواد اولیه را تامین می کند و چرخ تولید را به حرکت در می آورد، همه اینها مربوط به تقاضا است که یا باید داخلی باشد یا خارجی. عاملی که باعث می شود تولید شروع شود تقاضا است بنابراین باید کالایی تولید شود که متقاضی و مشتری داشته باشد بنابراین ما نیاز به تقاضا داریم. 

*( درباره چگونگی ایجاد تقاضا) مردم باید در رفاه باشند. اگر مردم نتوانند برای زندگی روزمره آنچه نیاز دارند تهیه کنند. اشتغال و درآمد نباشد خود به خود تقاضا از بین می رود البته بعضی تقاضاها مثل دارو و غذا از ضروریات مهم مردم است که باید آن را تامین کنیم که باید در این زمینه هم سرمایه گذاری کنیم.

*در سال ۹۹ علی رغم اینکه سال سختی بود و سال تحریم شدید، جنگ شدید و اقدامات ترامپ بود و بعد از آن هم ما تغییری را ندیدیم اما این همه افتتاحی که در سال گذشته صورت گرفت و من فقط پنجشنبه ها را می‌گویم اینها افتتاح‌های بسیار مهمی بود. 

*به پالایشگاه بیدبلند نگاه کنید ۳.۵ میلیارد دلار برای آن هزینه شد و یک شهر است. ما تا پایان این دولت بازهم افتتاح‌های مهم خواهیم داشت. ما در سالی که گذشت در تولید تلاش کردیم. بسیاری از افتتاح‌های مهم ما مربوط به سرمایه‌گذاری‌هایی بود که در سال‌هایی انجام شد که کمی گشایش انجام شده بود.

* انسداد مالی را باید از بین ببریم، بخشی از انسداد برای تحریم است و بخشی دیگر برای جاهای دیگر است، ما یک لایحه را چند سال است که داده‌ایم، لذا باید انسداد را از بین ببریم. 

* عاملی که باعث می‌شود تولید شروع شود تقاضا است. شروع تولید از تقاضا و مشتری است. ما نیازمند تقاضا هستیم. تقاضا چگونه درست می‌شود؟، مردم باید در رفاه باشند و اگر اینطور نباشد تقاضا از بین می‌رود. 

* بودجه ۹۳ درصد تحقق پیدا کرده است، در بخش‌های عمرانی این بودجه نسبت به سال ۹۸، پنجاه درصد افزایش داشته است. به نظر من با شرایطی که داشتیم کار دولت ارزشمند و قابل قبول است. 

*(درباره ثبات در بازار سرمایه): من از وزارت صمت می‌خواهم بگذارید این چهارماه ثبات داشته باشیم. شرایط ما شرایط امیدبخش است و سیاه‌نمایی نکنیم و وحدت داشته‌ باشیم. الان هم که در مسیر انتخابات هستیم، مقدمه انتخابات تخریب دولت نباشد.

*مقام معظم رهبری در صحبت‌های خود به موانع تولید هم اشاره کردند. بخشی از این موانع در دست ما است و بخشی در دست قوای دیگر. بخشی از موانع به امنیت سرمایه‌گذاری برمی‌گردد. در امنیت سرمایه‌گذاری هم بخشی در دست دولت و بخشی در دست نهادهای امنیتی و قوه قضاییه است. به هر حال ما باید در این زمینه برای مردم امنیت ایجاد کنیم تا همه مردم احساس کنند شرایط امیدبخشی برای آینده وجود دارد.

*درباره لزوم ایجاد شرایط امیدبخش برای مردم): برای این کار باید وحدت خود را حفظ کنیم و از تخریب، سیاه‌نمایی و تبلیغات سوء دست برداریم. مثلا نگوییم که اگر ما فلان حرف را نگوییم فلان ماهواره زودتر می‌گوید. بگذارید آن‌ها دروغ‌شان را بگویند اما این گونه برای شما مشتری درست نمی‌شود. اگر حرف حق را بزنیم مشتری را خدا به موقع درست می‌کند.

*نباید مقدمه انتخابات ۱۴۰۰ تخریب دولت باشد. هرکس که می‌خواهد در انتخابات حاضر شود بگوید می‌توانم از این دولت بهتر عمل کنم. اهلا و سهلا. اگر بهتر عمل کند ما دستش را هم می‌بوسیم. در این مدت ما هم تلاش خود را خواهیم کرد اما همه باید بدانیم که برای انتخابات نباید به دنبال تخریب برویم بلکه باید به دنبال جذب و آمدن مردم باشیم.

*شرایط ما، شرایط امید بخش است. وحدت را حفظ کنیم. همدیگر را تخریب نکنیم. تبلیغات سوء انجام ندهیم. نگوییم اگر ما نگوییم فلان ماهواره ای زودتر از ما می گوید. حرف دروغ که زود و دیر ندارد او بیجا می کند که حرف دروغ می‌زند. نگوییم عقب می افتیم چون او به دولت انتقاد می کند ما زودتر این کار را انجام دهیم تا مشتری ما بیشتر شود. نه خیر. این گونه مشتری شما زیاد نمی‌شود شما حرف حق بزنید آن مشتری را خداوند به موقع درست می کند

* هفته آینده، روز عدل و امید جامعه است. یعنی دوشنبه هفته آینده روز میلاد حضرت ولی عصر (عج) است. البته همه امتها امید و عدل را منتظر هستند و اختصاص به اسلام ندارد. تمام انبیا و کتابهای آسمانی همین را گفتند که پایان جهان، پایان عدل است و همه باید به آینده جهان امیدوار باشند و شیعیان واضح تر به آن اعتقاد دارند.

*این فرخنده روزی که در پیش داریم موجب نشاط و حرکت و امیدواری ما باشد. به خصوص امام عدلی که در کنار و حامی ما است دست ما به سوی او دراز باشد از برکت وجود او می توانیم حرکت پرشتاب تری داشته باشیم.

* امیدواریم در سال ۱۴۰۰ کاری کنیم که برای همه ما و امتهای اسلامی و همسایگان و همه آنهایی که نوروز را پاس می دارند سال بهتری باشد. امسال هم سال پایانی قرن است اما ۱۴۰۰ یعنی چهره قرن جدید. از نظر تقویمی ۱۴۰۱ آغاز قرن جدید محسوب می شود اما ۱۴۰۰ جلوه دارد یعنی آمدن شرایط ، قرن، تحرک و نشاط جدید است که امیدوارم همه در کنار هم بتوانیم از این سال پرنعمتی که خداوند در اختیار ما قرار داده استفاده کنیم و مردم شرایط بهتری داشته باشند.

۲۷۲۱۹

کد خبر 1498277

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =