۰ نفر
۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۶
بایدن خواستار کنترل تسلیحاتی قوی‌تر شد

ایسنا نوشت:‌به دنبال تیراندازی روز سه شنبه در یک مرکز خرید در شهر بولدر ایالت کلرادو، رئیس جمهور آمریکا خواستار سفت و سخت‌تر کردن قوانین حمل اسلحه در این کشور شد؛ درخواستی که مذاکرات در کنگره را احیا می‌کند و فشارها بر دموکرات‌ها را همزمان با اینکه آنها تلاش می‌کنند قوانین سنا را تغییر دهند تا راحت تر اولویت‌های خودشان را تصویب کنند، افزایش می‌دهد.

به نوشته روزنامه وال استریت ژورنال، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا از کنگره خواست تا قانونی را که اوایل ماه جاری میلادی به تایید مجلس نمایندگان رسیده را تصویب کند؛ قانونی که  علاوه بر موارد دیگر باعث افزایش بررسی سوابق می شود.

وی همچنین از کنگره خواست تا اسلحه‌های تهاجمی همچون سلاحی که در تیراندازی اخیر در کلرادو استفاده شد را ممنوع کند.

"احمد العلوی العیسی"، مظنون 21 ساله تیراندازی روز سه‌شنبه در یک سوپرمارکت در ایالت کلرادوی آمریکا که منجر به کشته شدن دست‌کم ۱۰ نفر شد، پس از معالجه در بیمارستان به اتهام قتل به زندان رفته است.

ادعا شده که وی علاقه و همفکری‌هایی با داعش داشته است اما هنوز هیچ سند و مدرکی برای اثبات این ادعا وجود ندارد و جو بایدن نیز در اظهارت خود در این خصوص به داعش، تروریسم یا واژه‌های مشابه اشاره ای نکرده است.

همچنین خانواده این مهاجم گفته اند که وی دچار مشکل عقلی است.

این تیراندازی کمتر از یک هفته پس از تیراندازی در حومه آتلانتا در ایالت جورجیا که ۸ تن در آن کشته شدند، رخ داد. این دو تیراندازی باعث تشدید یک مذاکرات طولانی درکنگره درباره چگونگی جلوگیری از چنین خشونت‌هایی شد و این اقدام را در برنامه بایدن اولویت قرار داد.

بایدن گفت: لازم نمی‌بینم که حتی یک دقیقه دیگر تامل کنم چه برسد به یکساعت؛ تا اینکه اقدامی عقلانی انجام دهم که زندگی افراد را در آینده نجات می‌دهد و از همکارانم در مجلس نمایندگان و سنا بخواهم تا وارد عمل شوند.

سناتور تد کروز، عضو کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا گفت: هر بار که تیراندازی در این کشور رخ می‌دهد، ما این تئاتر مسخره را بازی می‌کنیم که در جریان آن این کمیته گردهم می‌آید و تعدادی قانون را پیشنهاد می‌دهد که هیچ کاری برای متوقف کردن این قاتلان انجان نمی دهد. آنچه در این کمیته پس از هر تیراندازی گسترده رخ می‌دهد این است که دموکرات‌ها پیشنهاد می‌کنند اسلحه را از شهروندان مطیع قانون بگیرند زیرا این هدف سیاسی آنها است.

کاخ سفید درباره اینکه رئیس جمهور به چه اقدامات اجرایی فکر می‌کند، هنوز هیچ اظهارنظری نکرده است اما جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید گفت: دولت در تلاش است تا نه تنها به اقدامات مربوط به امنیت سلاح رسیدگی کند بلکه به خشونت در جوامع نیز بپردازد.

گروه های حامی کنترل تسلیحاتی از بایدن خواسته‌اند تا اقدام اجرایی اتخاذ کند از جمله اینکه یک معاون ارشد برای نظارت بر سیاست‌گذاری تسلیحات منصوب کند و به دنبال اجرای دقیق‌تر قوانین موجود باشد.

چاک شومر، رهبر اکثریت سنا گفت، سنا درباره قانون تایید شده توسط مجلس نمایندگان رای‌گیری خواهد کرد اما زمان دقیق این رای‌گیری را اعلام نکرد.

312 310

کد خبر 1498289

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =