۰ نفر
۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۱
قیمت واقعی مرغ چقدر است؟

تسنیم به نقل از دبیر کانون مرغداران گوشتی با بیان اینکه قیمت واقعی مرغ ۲۳ تا ۲۴ هزار تومان است نوشت: با توجه به اینکه نرخ مصوب مرغ متناسب با هزینه تولید بالا نرفت، شرایط تولید به حدی سخت شد که میزان جوجه ریزی کاهش یافت و حتی برخی مرغداران جوجه ریزی نکردند.

پرویز فروغی در واکنش به متهم شدن مرغداران به عدم توزیع مرغ  و نقش آنها در گرانی های اخیر اظهار داشت: شرایط فعلی مرغ در کشور به خاطر مشکلاتی است که برای تولید ایجاد شده و تشکل ها از گذشته هشدار می دادند که راهی که در حال طی آن هستیم این مشکلات را نیز ایجاد می‌کند.

وی افزود: دولت خود قیمت نهاده های دام و طیور را ۲۰ درصد افزایش داد و قیمت مصوب جوجه یک روزه گران شد  اما قیمت مرغ افزایش نیافت و به خواسته‌های ما برای افزایش قیمت مرغ، متناسب با هزینه های تولید توجه نکردند.

دبیر کانون مرغداران گوشتی کشور ادامه داد: شرایط برای تولید کننده به حدی سخت شده که تعداد زیادی از مرغداران جوجه ریزی نکردند یا تعداد جوجه ریزی را کاهش داده اند.

وی تصریح کرد: دیر رسیدن نهاده ها به دست تولید کنندگان نیز یکی دیگر از مشکلات است؛ به همین منطور تولیدکنندگان مجبور شدند نهاده مورد نیاز را از بازار آزاد تهیه کنند که این امر باعث شد رغبت زیادی برای تولید وجود نداشته باشد و وضعیت بازار نیز از این مشکلات متاثر شد.

فروغی در واکنش به عدم عرضه مرغ در بازار توسط مرغداران اظهار دشت: وقتی بگیر و ببند وجود داشته باشد مرغدار نیز واکنش نشان می‌دهد؛  مرغداران زیادی با رقم های  ۱۰۰ میلیون تومان و ۲۰۰ میلیون تومان جریمه شده اند.

چرا وضعیت تولید مرغ به روز سیاه نشست؟

وی گفت: وقتی قیمت مرغ متناسب با هزینه های تولید افزایش نیابد و حتی مرغ  تولید کنندگان به درستی جذب نمی شود مرغداران نیز تولید نخواهد داشت.

وی اظهار داشت: از طرفی نظام دامپزشکی و نظام مهندسی نیز درباره تمدید پروانه ها مشکل ایجاد کرده اند و برای تولید کننده ها هزینه های جدید می تراشند اما این هزینه ها هیچ جا برای مرغداران دیده نشده است.

فروغی گفت: تولید کننده به دلیل مشکلات تولید به چالش کشیده شده است وگرنه دلیلی برای عدم تولید ندارد، این شرایط تولید ناشی از عدم توجه به تولید کننده است.

وی اظهارداشت: قیمت مصوب مرغ کشته ۱۴۴۰۰ تومان و برای مصرف کننده ۲۰۴۰۰ تومان است اما قیمت مرغ کشته باید حداقل ۱۷ هزار تومان و  برای مردم ۲۳ تا ۲۴ هزار تومان باشد تا تولید آن صرفه اقتصادی داشته باشد.

دبیر کانون مرغداران گوشتی کشور ادامه داد: در صورتی که در مقابل واقعیت های تولید و بازار مرغ مقاومت نمی‌شد اکنون مرغ به جای ۳۵ هزار تومان ۲۳ تا ۲۴ هزار تومان به دست مردم می رسید و شاهد این چالش ها در بازار نبودیم.

وی اظهار داشت:  در شرایط فعلی تولید کننده انگیزه ای برای تولید ندارد و میزان تولید آنها کاهش یافته و از طرفی تقاضا برای خرید مرغ در کشور به ویژه در ایام پایانی سال بالا است.

فروغی تاکید کرد: مرغداران، عمدتا مرغ را با قیمت تعزیراتی ۱۴۴۰۰ تحویل می دهند و این افزایش قیمت هایی که در بازار مشاهده می شود به جیب تولید کننده نمی‌رود؛ از طرفی این شرایط باعث می شود که مرغ به مخفی گاه برود و تولید کننده زمانی که مشاهده کند فروش به قیمت مصوب برایش صرف ندارد از طرق دیگری  محصول خود را به فروش می رساند که قیمت بالاتری داشته باشد.

وی اظهار داشت: مرغداران در سال گذشته ۳ هزار میلیارد تومان خسارت دیدند اما هیچ توجهی به خسارت آنها نشد و اکنون نقدینگی و شرایط لازم برای تولید ندارند.

۲۲۳۲۲۷

کد خبر 1498369

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =