۲ نفر
۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۸
اردوغان به آلمان و ایتالیا پیشنهاد داد

ایسنا نوشت:رئیس جمهور ترکیه در تماس‌هایی جداگانه با نخست وزیر ایتالیا و صدراعظم آلمان گفت‌وگو کرد.

به نوشته روزنامه حریت، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در جریان تماس تلفنی با ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا گفت:‌ توافق مهاجرتی ۲۰۱۶ میلادی میان ترکیه و اتحادیه اروپا باید به عنوان بخشی از یک برنامه مثبت به روزرسانی شود.

وی افزود: یک توافق جدید اساس احیای برنامه مثبتی است که تلاش می‌شود در روابط ترکیه-اتحادیه اروپا ایجاد شود.

اردوغان تصریح کرد: ضروری است که این کار با یک رویکرد جامع انجام شود از جمله حذف ویزا، به روزرسانی اتحادیه گمرک ۱۹۹۵ ترکیه با اتحادیه اروپا و آغاز فصل‌های مذاکرات.

رئیس جمهور ترکیه افزود: آنکارا از ثبات و همکاری در شرق مدیترانه و دریای اژه حمایت می‌کند و از ایجاد روابط و همکاری میان دو کشور مستقل و برابر در قبرس حمایت می‌کند.

اردوغان همچنین به دراگی به خاطر انتصابش به عنوان نخست وزیر جدید ایتالیا تبریک گفت.

وی درباره روابط میان ترکیه و ایتالیا گفت: تقویت همکاری استراتژیک میان این دو کشور به ثبات و رفاه این جغرافیای مشترک کمک خواهد کرد.

آن‌ها همچنین درباره اقداماتی برای تقویت روابط دوجانبه و موضوعات منطقه‌ای مذاکره کردند.

اردوغان گفت:‌ ترکیه و ایتالیا به توسعه حجم تجارت دوجانبه تا ۳۰ میلیارد دلار متعهد شدند و می‌خواهند به تفاهم‌نامه‌ای که در صنعت دفاعی امضا کرده‌اند، ادامه دهند.

وی در رابطه با عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا تأکید کرد: عضویت کامل هدف استراتژیک ترکیه است. من معتقدیم که ایتالیا به حمایت قاطع خود از ترکیه در این زمینه ادامه خواهد داد.

اردوغان همچنین بر اهمیت تقسیم عادلانه مسئولیت و تشریک فشارها در زمینه پناهندگان و مهاجران تأکید کرد.

در همین حال اردوغان و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در تماسی تلفنی درباره موضوعات منطقه‌ای و اقداماتی برای بهبود روابط ترکیه-آلمان و ترکیه –اتحادیه اروپا گفت وگو کردند.

اردوغان گفت:‌ همه ما شاهد بازخوردهای مثبت نسبت به ترویج گفت‌وگو در زمینه روابط ترکیه-اتحادیه اروپا بوده‌ایم. همکاری شخصی مرکل نقش مهمی در تشکیل این جو ایفا کرده است.

وی همچنین گفت:‌ برای اجتناب از نابودی وضعیت موجود توسط برخی از کشورهای اتحادیه اروپا که نمی‌خواهند ارزش روابط اتحادیه اروپا-ترکیه را درک کنند، باید اقدامی صورت گیرد.

310 310

کد خبر 1498376

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 5
 • AA IR ۰۰:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۵
  4 1
  سوریه شده حوریه آمریکا وترکیه
 • مرتضی IR ۰۳:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۵
  4 13
  سلام ترکیه تو این سالها قصدش این بود که وضعیت اقتصادی خودش سر وسامان بده تا آماده بشه یرای بردن کشورش به اتحادیه اروپا وتواین سالها ایران به دلیل بی ثباطی کمکش کرد الان ارزش پولش وزیرساختهاش درست شده چند وقت دیگه عضو اتحادیه اروپا میشه و ارزش پولش سر به فلک میزنه ودیگه هم ایران تحویل نمی گیره
 • وطندوست IR ۰۳:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۵
  21 16
  اردوغان توهمی از هر راهی برای جاه‌طلبی خود در منطقه و جهان استفاده میکند،چه ایران و روسیه،اروپا،امریکا،کشورهای عربی ،چیزیکه مشخصه باید فقط مراقب این توهمی بود و تحرکاتش در منطقه
 • اذرشرقی IR ۲۳:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۵
  11 0
  دولت حاکم ترکیه جز دریوزگی وحقیرشدن دربرابرکشورهای مستقل ودرمقابل ضعیف کشی دربرابرمردمی که دولتشان ضعیف است هنری ندارد وفقط به بهانه ی گروهکها که حتی دربرابرانهاهم بعًضادرمانده است مردم عادی راقتل عام میکندکه این کارهنرنیست وبه گروههای قومی ومذهبی کشورش هم ستم میکندوابروی مردم شریف ترک را هم بااین اقدامات میبرد