سال ها موسیقی ایران سود آوری خود را تنها در برگزاری کنسرت می دید و به نظر تهیه کنندگان این حوزه تمایل چندانی به کسب درآمد از ساخت و فروش موسیقی نداشتند. تا این که در اواخر سال 1398 همه گیری ویروس منحوس کرونا بار دیگر یادآور لزوم بازگشت به اصول صنعت و هنر موسیقی شد. کسب درآمد از انتشار موسیقی!

1399 اما برای اهالی موسیقی تلخ تر از این حرف ها بود. بسیاری از شرکت ها در سالی که درآمدی نداشتند مجبور به پرداخت بدهی های مالیاتی سنگین سال های پیشین خود نیز شدند.

چند سالی ست که ایران مجوز به عنوان اولین شرکت ارائه دهنده خدمات به هنرمندان مستقل حوزه موسیقی فعالیت پر رنگی دارد. از برگزاری ده ها جشنواره، کنسرت، استندآپ کمدی و... تا فعالیت های بی وقفه در نشر موسیقی! فعالیت هایی که بر پایه کاهش واسطه گری شکل گرفت. در سالی که رکورد صنعت برنامه گذاری در ایران آسیب های فراوانی به بدنه فرهنگ و هنر وارد نمود. موسسه ویوا آوا ( شرکت صاحب امتیاز ایران مجوز) به گواه اعلام رسمی سایت دفتر موسیقی فعالیت ترین ناشر موسیقی ایران در سبک های گوناگون بود.  

ایران مجوز تا کنون نشر و پخش آثار بسیاری از هنرمندان به نام حوزه های گوناگون موسیقی مانند: شهرداد روحانی، گرشا رضایی، سینا سرلک، سینا درخشنده، وحید تاج، شهرام شکوهی، احسان نی زن و... را بر عهده داشته است. اما آن چه که بخش مهم فعالیت های این مجموعه به شمار می آید ارائه خدمات به حدود سیصد خواننده نوپا از سراسر ایران است که پیش از این هیچ گونه برنامه ریزی از طرف شرکت ها برای سروسامان بخشیدن به فعالیت هایشان انجام نپذیرفته بود.

ایران مجوز سال گذشته فعالیت های جهانی خود را تحت قراردادی با سونی میوزیک آمریکا و تحت لیسانس لیماک ریکوردز ایتالیا آغار نمود که با کمک آن می تواند آثار هنرمندان را با رعایت حقوق مادی و معنوی در سراسر جهان منتشر کند.

به نقل از فرزام توسلی مدیر عامل شرکت ویوا آوا:

"پیش از این بخش زیادی از ساختار ساخت، مجوز و پخش موسیقی در دست واسطه های بی نام و نشانی بود که بدون داشتن مجوز خاصی اقدام به فعالیت می نمودند که در طول سال های گذشته موجب به آسیب های بسیاری به موسیقی و هنرمندان این حوزه شدند. ما در ایران مجوز بر آن شدیم تا با راه های نوآورانه ای علاوه بر این که از هزینه های ساخت و انتشار موسیقی می کاهیم بلکه کسب درآمد داخلی و بین المللی موسیقی های منتشر شده را نیز تضمین کنیم. صنعت و هنر موسیقی راهی جز برگشت به اصول این حوزه ندارند. پایان دوران انتشار رایگان موسیقی آغاز سر و سامان گرفتن هنر موسیقی و حذف سردرگمی های فعلی ست."

۲۱۲۱

کد خبر 1498500