روحانی: افتتاح‌ طرح‌ها نشانه شکست تحریم دشمنان است

رییس جمهوری با بیان این که تا پایان دولت افتتاح ها ادامه دارد، گفت: افتتاح طرح‌ها نشانه بسیار خوبی به عنوان تولید، نشاط ملی و شکست تحریم دشمنان است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز پنجشنبه در آیین بهره برداری از طرح های ملی سازمان مناطق آزاد افزود:  بسیار خوشحالیم که  امروز بیش از ۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان طرح و پروژه افتتاح می‌شود که منجر به اشتغال بیش از ۵ هزار نفر خواهد شد.  از سوی دیگر افتتاح این طرح ها، موجب آبادانی مناطق آزاد و ویژه کشور می شود که در نهایت به حرکت اقتصادی و تولید کشور منجر خواهد شد.

اهم اظهارات رئیس جمهور به نقل از ایرنا را در ادامه بخوانید: 

*در سال ۱۴۰۰ در اولین پنجشنبه افتتاح پنجشنبه‌ها را در سال جدید آغاز کردیم و تا آخرین فرصت این دولت که پنجشنبه عید سعید غدیر خم خواهد بود، این افتتاح‌ها ادامه خواهد داشت.

* ۵۸ برنامه افتتاح در سال ۹۹ داشتیم و امروز پنجاه و نهمین افتتاح پنجشنبه‌ها است که امیدواریم تا پایان دولت بتوانیم این افتتاح‌ها را ادامه دهیم.

* طرح‌های بسیار مهم و عظیمی در سال ۹۹ اعم از افتتاح پالایشگاه های مهم، پتروشیمی، طرح‌های آبی و خاکی و حدود ۵۲ سد در طول این دولت افتتاح شد که تا پایان دولت به ۵۷ خواهد رسید و در کنار آن تصفیه خانه‌های آب و فاضلاب را افتتاح می کنیم.

*(با اشاره به به دو طرح بزرگ در ماه های آینده ) طرح لوله گوره جاسک که ۱۰۰۰ کیلومتر لوله گذاری است که بخش بزرگی از صادرات نفت ما از خلیج فارس به دریای عمان منتقل می‌شود. در تاریخ ایران این اولین بار است که دولتی این افتتاح عظیم را در سال ۱۴۰۰ انجام می‌دهد و آن هم این که از امسال به بعد صادرات نفت ایران از خلیج فارس و از دریای عمان انجام می‌شود.

*از آغاز دولت یکی از تاکیدات من به وزیر نفت این بود که چنین طرحی را به ثمر برسانیم. در تحریم گرفتار مساله ای شدیم که لوله های ۴۲ اینچی که برای این کار لازم بود به ما نمی دادند که دچار مشکل شده بودیم که توانستیم در داخل تولید کنیم و این گره در سال ۹۹ باز شد و این طرح در سال ۱۴۰۰ افتتاح خواهد شد و در کنار آن احیای دریاچه ارومیه از طرح‌های بسیار مهم برای منطقه شمال غرب کشور است. 

*بسیار خوشحالیم که امروز شاهد افتتاح چند پروژه مهم در مناطق آزاد و یک منطقه ویژه اقتصادی بودیم. پنج هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان ارزش پروژه هایی بود که افتتاح شد و بیش از ۵ هزار نفر را مشغول به کار می‌کند که نشان از اهمیت تولید و اشتغال برای ما است؛ بخصوص امسال که ادامه جهش تولید در پی پشتیبانی از تولید، رفع موانع است که این راه را ادامه می دهیم.

*( با اشاره به نامگذاری شعار امسال از سوی رهبر انقلاب) ما نمی‌گذاریم که این نامگذاری در حد نامگذاری باقی بماند و در عمل در سراسر ایران آن را مجسم خواهیم کرد و تا پایان این دولت و تا زمانی که فرصت دارد تلاش خود را انجام می دهیم و انشالله دولت‌های بعدی هم همین راه را ادامه خواهند داد.

*در این دولت برای توسعه و احیاء مناطق آزاد و ویژه اقتصادی که در مناطق مرزی کشور قرار دارند، سرمایه گذاری بسیار خوبی انجام گرفته است.

 *ما در سفرهای استانی برای مناطق آزاد و اقتصادی قول دادیم و مصوبات خوبی را به مجلس ارائه کردیم که تصویب آن در مجلس شورای اسلامی طولانی شد و از مجلس عبور کرد و در شورای نگهبان دچار مشکلاتی است که امیدواریم در همین سال ۱۴۰۰ این مشکلات حل شود و مصوباتی که چند سال است که دنبال آن هستیم ابلاغ شود تا وعده ای که به مردم داده شده، محقق شود.

*مناطق آزاد از این لحاظ اهمیت دارند که همه در مناطق مرزی هستند و دولت مصوباتی را برای رونق بهتر آنها دنبال می کند. این مناطق همیشه پیوسته با همسایگان در ارتباط است بنابراین می تواند از لحاظ تجارت و تولید بسیار مهم باشد.

*مناطق آزاد باید در وهله اول جاذبه تولید خود را حفظ کنند و در مرحله دوم قدرت صادرات داشته باشند چرا که متاسفانه قبل از این دولت برخی مناطق آزاد وارد کننده بودند بنابراین باید از ظرفیت‌های این مناطق استفاده کرده و بتوانیم از کشورهای همسایه مواد اولیه را وارد کنیم.

*گردشگری هم مساله مهمی است که باید به آن توجه شود به همین دلیل یکی از اهداف مهم دولت توسعه گردشگری بود که از روز اول آن را دنبال کرد.

*در این هفت سال گردشگران در ایران به خصوص گردشگران خارجی به دوبرابر افزایش یافته‌اند که البته در این یکسال اخیر به دلیل کرونا دچار وقفه شد که امیدواریم بتوانیم با تکثیر واکسن چه از طریق واردات و چه تولید داخلی شرایط این بیماری را به گونه‌ای کنترل کنیم که صنعت گردشگری توسعه پیدا کند تا مردم بتوانند سفر و گردش خود را انجام دهند. حتما شرایط مناطق آزاد از اواسط امسال به بعد، در زمستان امسال و بهار سال آینده بهتر خواهد شد

27215

کد خبر 1498558

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =