بلینکن: به رغم اختلافات همکاری با روسیه ممکن است

ایسنا نوشت: وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه ای با شبکه یورونیوز تأکید کرد، علیرغم احتمال همکاری میان آمریکا و روسیه، واشنگتن و متحدان اروپایی اش دست از مقاومت در برابر اقدامات تهاجمی روسیه بر نخواهند داشت.

به نقل از خبرگزاری تاس، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در این مصاحبه گفت: ممکن است حوزه‌هایی وجود داشته باشند که ما با روسیه همچنان بتوانیم همکاری کنیم. به عنوان مثال آمریکا توافق استارت نو با روسیه را برای پنج سال دیگر تمدید کرد.

وی افزود: حوزه های دیگری نیز در موضوع ثبات استراتژیک من جمله کنترل تسلیحاتی وجود دارند که ممکن است راهی برای همکاری با یکدیگر برای آن پیدا کنیم اما این مانع ما و شرکا و متحدانمان از ایستادن در برابر اقدامات تهاجمی روسیه نخواهد شد.

بلینکن اظهار داشت: روسیه یکی از موضوعات مهم در نشست های اخیر ناتو در سطح وزرای امور خارجه بود.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: فکر می کنم نگرانی مشترک عمیقی نسبت به برخی از اقدامات تهاجمی روسیه وجود دارد. سیستم های تسلیحاتی جدید که روس ها در حال ساخت و توسعه آن ها هستند جزء نگرانی های واشنگتن محسوب می شوند.

این دیپلمات ارشد آمریکایی تصریح کرد: فکر می کنم که ارزیابی مشترکی از چالش بوجود آمده توسط روسیه و همچنین تعهد مشترکی برای متحد شدن به منظور رسیدگی به این چالش وجود دارد. به نظر من همه باهوش هستیم و این چالش را می بینیم.

"الکساندر گروشکو"، معاون وزیر امور خارجه روسیه روز پنج شنبه به رسانه ها گفت، ناتو به رویارویی با روسیه ادامه داده و در تلاش‌هایش برای تشکیل مأموریت جدید خود در این وضعیت امنیتی جدید از اصطلاحا "تهدید از شرق" استفاده می‌کند.

وی افزود: ائتلاف ناتو در سال های اخیر با هدف قانع کردن افکار عمومی در کشورهای غربی نسبت به افزایش تلاش‌های نظامی‌اش در شرق، بهانه‌ها و مناقشات متعددی تراشیده است.

312 310

کد خبر 1498854

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =