علت آلودگی هوا در روزهای ابتدایی فروردین ماه چیست؟

ایسنا نوشت: مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ضمن اشاره به افزایش غلظت برخی آلاینده‌های هوا در فروردین ماه گفت: یکی از علت‌های اصلی، ورود گرد‎ و غبار به تهران در این بازه زمانی است.

محسن روشنی اظهار کرد: همه ساله در ایام نوروز و همزمان با شروع سال جدید به دلایلی مختلفی ازجمله تعطیلی مراکز کار و تحصیل، کم شدن حجم تردد مردم و وسایل نقلیه و ناپایداری‌های جوی مانند وزش باد و بارش‌ باران شاهد بهبود چشمگیر کیفیت هوا هستیم و بیشتر اوقات در روزهای ابتدای فروردین شرایط مطلوب به لحاظ کیفیت هوا برقرار است.

به گفته وی ازسویی دیگر بیشترین تعداد روزهای پاک نیز در این بازه زمانی اتفاق می‌افتد. در جدولی که در ادامه آمده است کیفیت هوا طی سال‌های اخیر بر اساس آخرین شیوه ابلاغی مقایسه شده است.

مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در ادامه تصریح کرد: کیفیت هوا طی شش سال اخیر در هفت روز ابتدایی فروردین ماه در همه سال‌ها به‌جز سال ۱۳۹۷ و امسال در شرایط مطلوب قرار داشته است. کیفیت هوا طی این بازه زمانی در سال ۱۴۰۰، یک روز در شرایط پاک، چهار روز در شرایط قابل قبول و دو روز در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس گزارش شده است.

روشنی درباره علت آلودگی هوا در تهران طی روزهای ابتدایی فروردین ماه توضیح داد: بررسی شرایط هواشناسی نشان می‌دهد که طی روز جمعه (۵ فروردین) میانگین سرعت باد برابر با ۳.۹ متر بر ثانیه و بیشینه سرعت باد ۹ متر بر ثانیه بوده است همچنین طی روز شنبه (۶ فروردین)، میانگین سرعت باد ۵.۳ متر بر ثانیه و بیشینه سرعت آن ۹ متر برثانیه گزارش شده است. بر اساس اطلاعات موجود آلاینده شاخص طی این دو روز آلاینده ذرات معلق کوچک‌تر از ۲.۵ میکرون و شاخص آن در روزهای ۵ و ۶ فروردین ماه برابر ۱۱۲ و ۱۲۳ بود.

وی در پایان اظهار کرد: علت اصلی افزایش غلظت آلاینده ذرات معلق در تهران طی روزهای ابتدایی فروردین ورود گرد‎ و غبار به شهر است. به‌همین علت شاخص آلاینده ذرات معلق کوچک‌تر از ۱۰ میکرون نیز - که بیشتر منشاء طبیعی دارد - طی این دو روز افزایش یافته و شاخص میانگین آن به‌ترتیب برابر با ۸۶ و ۱۰۰میکروگرم بر مترمکعب بود.

علت آلودگی هوا در روزهای ابتدایی فروردین ماه چیست؟

۴۷۲۳۲

کد خبر 1499084

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =