۰ نفر
۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۰
آیا از عوارض عمل اسلیو معده خبر دارید؟

تمامی انسان ها از گذشته های دور در تلاش بوده اند تا خود را زیبا تر از چیزی که هستند نشان دهند. حس مقبولیت، حس برتری و حس گرفتن تایید از اطرافیان، اشتیاقی سوزان را به جان آدمی می اندازد.

حتی اگر شما فردی زیبا رو باشید، باز هم در تلاشید تا در جامعه زیباتر دیده شوید، چه برسد به اینکه کمی اضافه وزن داشته باشید و چه بدتر اگر دچار چاقی مفرط باشید. عجیب نیست که بازار لاغری، بازاری داغ و پرفروش باقی مانده است. دکتران و مشاورانی که سعی دارند از هر طریقی محصولات خود را بفروشند و از دادن هیچ وعده واقعی یا غیر واقعی نیز، دریغ نمی کنند.

راه های متفاوتی وجود دارد ...

برای رسیدن به وزن ایده آلتان راه های متفاوتی وجود دارد. از رژیم های مختلف گرفته تا ورزش و عمل های لاغری . هدف من این نیست که در این مقاله به هر کدام از این روش ها گذری بیاندازم بلکه هدف آن است که تمرکز خود را بر روی عمل اسلیو معده و مهم تر از آن، عوارض این عمل قرار دهم.

عمل اسلیو معده چگونه عملی است ؟

عمل اسلیو معده ( آستینه کردن معده ) یکی از انواع عمل های لاغری است که در آن حدود ۷۸ تا ۸۰ درصد از حجم معده ی شما برداشته می شود. این روش در حال حاضر در سرتاسر دنیا انجام می شود و کمترین میزان عوارض را نیز به همراه دارد. اما خب هیچ عملی نیست که عوارض نداشته باشد.

البته موارد بالا به موارد بسیاری بستگی دارد و به ندرک برای برخی از بیماران رخ می دهد. مثلا اگر دکتر خود را به درستی انتخاب نکنید، ممکن است به دلیل مهارت پایین دکتر، دچار عفونت در ناحیه ی خط بخیه ی معده شوید. یا اگر به توصیه های دکتر خود گوش ندهید و علی رقم اینکه گفته شده از مصرف الکل و سیگار باید خودداری کنید، رعایت نکرده و کار خودتان را بکنید، به احتمال زیاد دچار مشکلات جدی در ناحیه معده خواهید شد.

عوارض جراحی اسلیو معده

عوارض عمل اسلیو معده به دو گروه کلی کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می‌شوند:

عوارض کوتاه مدت

عوارض کوتاه‌ مدت میتوانند شامل مواردی از جمله ریفلاکس معده (سوزش سر دل)، درد و خونریزی محل عمل، کمردرد و کاهش تحمل سرما باشد. همچنین نشت مواد داخل معده به حفره شکمی نیز عارضه دیگری است که ممکن است قبل از خوب شدن محل بریدگی معده رخ داده و سبب ورود مواد غذایی به معده شود. تمامی این عوارض در کوتاه مدت رخ خواهد داد و با رعایت بیمار و انجام صحیح عمل توسط پزشک متخصص قابل پیشگری است.

عوارض بلند مدت

عوارض بلند مدت که به مرور زمان و معمولا پس از ۶ ماه پس از عمل خود را نشان می‌دهند گستردگی بیشتری دارند و صد البته نیازمند توجه بیشتر هستند. این عوارض شامل مواردی همچون عدم تحمل مواد غذایی، سوء هاضمه، زخم معده، حالت تهوع، سنگ کیسه صفرا، اسهال، ریزش مو، کمبود مواد معدنی و ویتامین‌ها و همچنین تغییر خلق‌وخوی است. نکته‌ای که در این میان وجود دارد آن است که بیمار و همراه‌هان وی با در نظر گرفتن تمامی این موارد و با آگاهی کامل به آن‌ها می‌توانند عوارض بلندمدت را نیز به راحتی پشت سر بگذارند.

به طور قطع بیماری که می‌داند پس از جراحی تا چندین ماه ما مشکلاتی در هضم و جذب مواد غذایی مواجه خواهد شد، صبوری بیشتری به خرج می‌دهد. در روزهای اول بعد از جراحی کیسه معده بسیار کوچک است و جذب مواد غذایی به سختی و به میزان کم رخ می‌دهد. امکان رخ دادن سوء هاضمه، سنگ کیسه صفرا و زخم معده پس از عمل جراحی وجود دارد و تنها راهکار ممکن در این مواقع پیگیری دستورات پزشک و صبور بودن برای دریافت نتیجه بهتر است.

به طور قطع پس از انجام عمل فرد نیازمند است که عادات غذایی و سبک زندگی خود را تغییر دهد و این مهم بدون آگاهی و همراهی فرد بیمار و صد البته خانواده وی میسر نخواهد شد.

تغییر در خلق و خو 

نباید فراموش کرد که یکی از خطراتی که بیماران نامزد عمل اسلیو معده و همراهان و خانواده‌های آنان را تهدید میکند این است که خلق و خوی  افراد پس از عمل اسلیو معده تغییرات محسوسی خواهد کرد. در بسیاری از موارد این افراد حساس‌ و شکننده می‌شوند. به علت کاهش وزن تولید هورمون‌های استروژن و تستوسترون دچار اختلال خواهد شد و احتمال افسردگی مطرح می‌شود.

در مطالعاتی که به تازگی صورت گرفته، مشخص شده است در افرادی که عمل اسلیو معده انجام داده‌اند احتمال جدایی در روابط عاطفی تا ۸۰ درصد افزایش یافته است. بنابراین باید از مشاوره‌های روانشناسی قبل و بعد از انجام عمل استفاده کرد تا خطرات نجام عمل اسلیو معده را به حداقل رساند.

پرخوری عصبی

نکته دیگر آنکه بسیاری از افرادی که برای عمل اسلیو معده اقدام می‌کنند دچار پرخوری عصبی هستند. این افراد معمولا پس از روزهای شلوغ کاری و یا موقعیت‌های استرس‌زا پرخوری می‌کنند. بعد از انجام عمل اسلیو معده چون حجم معده بسیار کوچک شده و نمی تواند پاسخگوی نیاز فرد باشد؛ بنابراین این افراد به الکل یا مواد مخدر اعتیاد پیدا می‌کنند. به این پدیده انتقال اعتیاد گفته میشود. عمل اسلیو معده برای این افراد خطرناک و پرریسک است.

در ادامه نیز به برخی دیگر از عوارض عمل اسلیو معده اشلره خواهیم کرد :

ریزش مو :

ریزش مو تا مدتی بعد از عمل طبیعی بوده و اصلا جای نگرانی نیست . البته این به آن معنا نیست که قرار است همه ی افرادی که عمل می کنند دچار این عارضه شوند . ما می توانیم با خوردن ویتامین ها و مواد مغذی تا حد زیادی ریزش مو های شما را کنترل کنیم.

افتادگی پوست :

ماموریت این عمل ان است که شما را به سرعت لاغر کند و حقا که این ماموریت را به خوبی انجام می دهد. وقتی یک فرد چاق به سرعت وزن کم می کند، ممکن است دچار افتادگی پوست نیز بشود. البته جای نگرانی نیست ، چرا که می توان با رژیم غذایی مناسب، ورزش و عمل های زیبایی، آن را برطرف نمود.

ما مقاله ای جدا درباره ی جلوگیری از افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو معده نوشته ایم و از شما دعوت می کنیم حتما نگاهی به آن بیاندازید. 

سنگ کیسه صفرا :

هرگاه فردی به سرعت وزن خود را کاهش یا افزایش  دهد، ممکن است دچار این عارضه شود.  که با یک جراحی کوچک می توانید بهبودی خود را بدست آورید . ( انسان می تواند بدون کیسه صفرا نیز زندگی نرمال خود را داشته باشد و درمان سنگ کیسه ی صفرا نیز خارج نمودن این کیسه از بدن است )

خونریزی از خط منگنه :

در عمل اسلیو معده بخشی از معده ی شما به طور کامل برداشته می شود ( حدود ۳/۴ ) و محل برش توسط وسیله ای به نام استپلر، منگنه می گردد ( کار کردی شبیه به کارکرد منگنه های معمولی داارد ولی با این تفاوت که بسیار پیشرفته تر است ) و بعد از عمل ممکن است خط منگنه دچار خونریزی شود . ( البته این موارد بسیار نادر است و بیشتر به مهارت جراح بر می گردد. )

۲۱۲۱

کد خبر 1499120