کارشناس الجزیره:توافق ایران و چین بزرگ‌ترین چالش آمریکا است

ایرنا نوشت:" عبدالله الشایجی " استاد علوم سیاسی در دانشگاه کویت با ریشه دار خواندن روابط میان تهران و پکن، از امضای سند همکاریهای جامع ایران و چین به عنوان بزرگ‌ترین چالش فراروی آمریکا نام برد.

الشایجی امروز (یکشنبه) در گفت وگو با برنامه " ماوراء الخبر " ( آن سوی خبر ) شبکه تلویزیونی الجزیره  از روابط ایران و چین به عنوان " یک رابطه قدیمی ریشه دار " نام برد.

وی افزود: تهران و پکن هر دو با آمریکا در تنش بسر می برند و تهران هم اکنون در حال زورآزمایی با دولت آمریکا در خصوص توافق هسته ای است.

استاد علوم سیاسی دانشگاه کویت، با اشاره به اختلاف میان چین و آمریکا، گفت: در اولین دیدار مقامات وزارت خارجه دو کشور دشمنی به طور بی سابقه ای نمایان شد.

الشایجی معتقد است که چین با امضای سند همکاری با تهران " پیام روشن و واضحی " برای آمریکا و غرب فرستاد مبنی بر اینکه چین در منطقه نفوذ آمریکا یک سند همکاری همه جانبه به امضا رسانده است.

وی تاکید کرد: سند مزبور باعث می شود تا ایران بیش از همه از "راه ابریشم جدید چین" بیشترین سود را ببرد.  

از سوی دیگر " فاطمه الصمادی " مدیر مرکز تحقیقاتی الجزیره در گفت وگو با برنامه " آن سوی خبر " این شبکه تلویزیونی با استناد به متن سند جامع همکاری تهران - پکن ، امکان برپایی پایگاه های نظامی توسط چین با استناد به این سند را مردود دانسته و گفت : این امر نیازمند تایید شورای عالی امنیت ملی ایران است.

الصمادی افزود: تهران و پکن سعی دارند تا به واسطه این سند همکاری به تقویت موضع خود در مقابل آمریکا بپردازند.

311311

کد خبر 1499292

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =