۳۶ نفر
۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۹
مساله‌ای مهم درباره درگذشت آزاده نامداری

ایسنا نوشت: انتشار اخبار و گزارش‌های مرگ و میر افرادِ شناس، وقتی دریچه و احتمالی جدید مانند خودکشی را هم پیش روی رسانه قرار می‌دهد، همواره از چالش‌برانگیزترین تصمیمات در دروازه‌بانی خبر محسوب می‌شود؛ رسانه‌ها از یک سو باید متعهد به بیان حقیقت باشند و از دیگر سو باید سلامت روانی جامعه و احترام به حریم شخصی افراد را در نظر بگیرند؛ خط مرزی باریکی که برخی رسانه‌ها، سهوی یا عمدی از آن عبور می‌کنند.

شاید در ظاهر اینگونه به نظر برسد که پنهان کردن عمدی خبر خودکشی افراد و پرهیز از اعلام جزییات آن، با رسالت‌های رسانه‌ای در تضاد است؛ اما به باور برخی از کارشناسان رسانه و علوم اجتماعی، انتشار اخبار خودکشی، به‌ویژه وقتی به افراد مشهور نسبت داده می‌شود، می‌تواند به صورت غیرمستقیم و ناخودآگاه اثرات تشویقی داشته باشد.

این درحالی است که شرح علت فوت افرادِ شناس، یکی از این مواردی است که در سال‌های اخیر بسیاری از رسانه‌ها را در دام انداخته است. نمونه اخیر این رویکرد را می‌توان در انتشار خبر درگذشت آزاده نامداری، مجری سابق تلویزیون از سوی برخی رسانه‌ها مشاهده کرد. مدت کمی از اعلام خبر درگذشت این مجری سابق تلویزیون نگذشته بود که برخی از رسانه‌ها با قاطعیت و بدون ذکر منبع مشخص، اعلام کردند که نامداری خودکشی کرده است!

حال فارغ از اینکه نهادهای رسمی توضیح در این زمینه را منوط به تحقیقات بیشتر دانسته‌اند و هنوز به صورت قطعی در این زمینه اظهار نظر نشده است، این پرسش مطرح می‌شود که حتی در صورت تایید علت فوت به دلیل خودکشی، آیا اعلام خبر خودکشی اشخاص از سوی رسانه‌ها، حرفه‌ای و اخلاقی است؟ و اینکه آیا انتشار چنین اخبار مصداق ورود به حریم شخصی افراد محسوب نمی‌شود؟

سیدمهدی حسن‌زاده، روان‌پزشک و فلوشیپ پیشگیری از خودکشی پیشتر درباره نحوه انتشار اخبار خودکشی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی تاکید کرده بود که «خودکشی پدیده‌ای مسری، واگیردار و تقلیدی است لذا توصیه می‌شود از پر و بال دادن و قهرمان‌سازی افرادی که خودکشی می‌کنند پرهیز شود. بر اساس مطالعات و تحقیقات انجام شده توسط سازمان جهانی بهداشت، به ازای هر مورد خودکشی که منجر به مرگ می‌شود، حداقل ۱۰۰ نفر از اطرافیان (بازماندگان خودکشی) او درگیر هستند، این درحالیست که در بسیاری از مواقع می‌توان با هزینه‌های بسیار کم از این پدیده پیشگیری کرد، به طوری که یکی از بهترین راه‌ها برای پیشگیری از وقوع این پدیده، اطلاع‌رسانی با کیفیت از طریق رسانه‌ها و برنامه‌های آموزشی به شمار می‌رود.»

از سوی دیگر علی‌اکبر قاضی‌زاده، روزنامه‌نگار پیشکسوت و استاد علوم ارتباطات نیز بر این باور است که احترام به حریم شخصی افراد در رسانه‌های رسمی بسیار حائز اهمیت است.

این روزنامه‌نگار پیشتر و در همان دوره‌ای که تصاویر شخصی آزاده نامداری منتشر و آینده حرفه‌ای او را به طور کلی تحت تاثیر قرار داد، اظهار کرده بود که «بر کسی پوشیده نیست که رسانه‌ها به‌ طور کلی و رسانه‌های داخلی به‌طور خاص باید حریم خصوصی مردم را رعایت کنند و به ‌نوعی نگهدارنده زندگی خصوصی مردم باشند.» 

۵۸۵۸

کد خبر 1499406

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۷:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۸
  117 8
  مفاد تعهدنامه 25 ساله به چین را منتشر کنید.
  • IR ۱۹:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۸
   اتفاقا نباید منتشر کنند تا امثال بیسوادهایی مثل تو به جزییاتش پی نبرند
  • به ۱۹:۳۱ GB ۱۹:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۸
   90 12
   اول خودت بیسواد هستی ، که سرت مثل کبک تو برف باشه و هر بلای خواستند سرت در بیاورند
  • اترین IR ۲۱:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۸
   4 8
   تو چی میگی رفتی یه کشور دیگه
  • NL ۰۷:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۹
   7 2
   چطور شوهرش و بچه ی کوچکش 48 ساعت ازش خبر نگرفتن ندارم بازیه
 • چگینی IR ۲۰:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۸
  25 18
  خدا روحش رو شاد وبه خانواده محترمش صبر عنایت فرماید مجری ای بسیار هنرمند وبا سخاوت بود
 • IR ۲۱:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۸
  7 4
  لطفا روانپزشکان و روانشناسان محترم آموزش بدهند به عموم مردم و نقش خود را در پیشگیری از این مصائب ایفا کنند
 • IR ۲۳:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۸
  14 2
  چه شیرتوشیریه یکی به طور مشکوکی ازدنیا میره.بعدمسایل سیاسی را عنوان می شه ویک جای دیگه اتفاق سیاسی می افته بعد مسایل دیگه پررنگ می شه.همه چیزباهم قاطی میشه
 • علی اصغر IR ۰۱:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۹
  9 2
  خدا رحمتش کنه. سن و سالی نداشت بیچاره. دخترش باید ی عمر درحسرت مادر داشتن حسرت بخوره
 • کمال GB ۰۳:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۹
  9 2
  خدابیامرزه و به خانواده اش و همسر وفرزنده اش صبر عجیل عنایت شودروحش شاد وساده اش گرامی
 • IR ۰۸:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۹
  10 0
  بالاخره منتشر میشه و با سابقه ای که از دولت مردان خودمان سراغ داریم مفاد قرارداد بدتر از ترکمنچای پیشبینی می شود
 • مرجان IR ۰۹:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۰۹
  4 1
  اینکه رسانه ها متعهد به گفتن حقایق هستند در مورد موضوعات عمومی و در ارتباط با کل مردم و کشور صادق است. مسائلی مثل شرایط سیاسی اقتصادی بیماری و حوادث. نه در مورد زندگی کاملا شخصی ادمها هر چند که فرد مذکور معروف باشد دلیل بر افشای حقیقت و راز وی نمیشود و تعهد کاری نمی اورد.. خاصه اینکه این صدق بیان و گفتن حقیقت به بهانه تعهد کاری، غیبت و حق الناس محسوب میشود که این امر کاملا در دین اسلام نهی شده و گناه محسوب میشود. پس رسالت صدق گفتار و تعهد کاری مغایر با دین ما و بطور کلی جزو رذایل اخلاقی همه ی جوامع و ادیان اصلا تعصب و پایبندی کاری حساب نمیشود که هیچ بلکه بشدت منفور و مطرود است.. حال اگر رسانه و عواملش از کارمند تا مدیر میتوانند حق الناس و دین به افراد را گردن بگیرند چرا که متعهد به راستگویی هستند بسم... این شما و صاحب راز و خدای شاهد و ناظر . این مسعله ای نیست که رسانه مردد بماند چه کند؟ روح آن مرحومه فقیده شاد و امرزشش را از ته دل از خدای بخشتده خواستارم ضمن تسلیت به خانواده و والدین ایشان