شیر انبساط الکترونیکی چیست و از کجا آن را تهیه کنیم

یکی از لوازم بسیار اساسی و مهم برای دستگاه‌های برودتی شیر انبساط الکترونیکی است که طی چند سال اخیر جایگزین شیرهای قبلی شده‌اند. پیشرفت تکنولوژی و فن آوری‌های جدید در دنیای امروزه، بسیار مسیر پیشرفت و رفاه را برای ما انسان‌ها آسان نموده است.

یکی از انواع این فناوری‌های جدید طراحی، تولید و ساخت شیرآلات جدید مبرد همچون شیر انبساط الکترونیکی است که علاوه بر دقت و سرعت بالا، سهولت در فرایند خنک کردن را ایجاد نموده و باعث بالا رفتن میزان راندمان سرد خانه شده است. برهمین اساس، این مقاله را به معرفی شیرانبساط الکترونیکی اختصاص داده‌ایم تا شما را با این محصول و کارکردها و مشخصات آن بیشتر آشنا کنیم و نهایتاً نیز یک مسیر راحت و مطمئن را برای تهیه این نوع از شیرها به شما معرفی نماییم. پس تا انتها ما را همراهی نمایید.

شیر انبساط الکترونیکی چیست؟

شیرهای انبساط انواع متفاوتی همچون شیر انبساط حرارتی، شیرهای دستی، لوله مویین، شیرهای خودکار، شیر شناور و شیرانبساط الکترونیکی را دارا می‌باشد. اکسپنشن برقی و یا همان شیر انبساط الکترونیکی جدیدتر از انواع دیگر شیرها است و پیچیده‌تر از آن‌ها نیز عمل می‌کند.

شیر انبساط، مکانیزمی جهت کنترل میزان دبی ماده سرما زا و یا مبرد در سیستم‌های تبرید به شمار می‌رود. تمامی دستگاه‌های برودتی و تهویه مطبوع که بر اساس سیستم تبرید عمل می‌کنند دارای شیر انبساط هستند. همانگونه که گفته شد تا چند سال اخیر بیشتر از انواع دیگر شیرها همچون شیر ترموستاتیکی، دینامیکی، دستی و غیره برای دستگاه‌ها و محیط‌های سردخانه‌ای استفاده می‌شد. اما امروزه استفاده از اکسپنش‌های برقی با توجه به عملکرد بالا و همچنین کیفیت و سرعت خوب دستگاه‌ها، مورد توجه صنعتکاران قرار گرفته است. در واقع شیر انبساط، بین کندانسور و اپراتور قرار می‌گیرد و مرز ناحیه فشار بالا و پایین در سردخانه‌ها را دارد. به عبارتی شیر انبساط باعث کاهش فشار مایع مبرد در سیکل تبرید دستگاه‌های برودتی را بازی می‌کند.

علمکرد اکسپنشن برقی به چه صورت است؟

در فرآیند سیکل تبرید، ماده مبرد یا سرما زا که به شکل مایع است از شیر انبساط رد می‌شود. پس از این گذر، مایع دچار افت فشار شده و بنا به افت فشار بالا به شدت افت دما پیدا می‌کند و در مسیر خود وارد اپراتور می‌شود. در اپراتور و یا تبخیر کننده، دمای محیط و یا آب، بیشتر از دمای مایع مبرد می‌باشد و با انتقال دما، کم کم مایع مبرد شروع به تبخیر شدن می‌نماید. بخار حاصل از این تبخیر به کمپرسور انتقال یافته و با افزایش دما و افزایش فشار به سمت کندانسور منتقل می‌شود . در این مرحله، گرمای ماده مبرد به محیط و یا آب انتقال داد شده و دوباره مبرد یا ماده سرما زا به حالت مایع در می‌آید و به ورودی اکسپنشن برقی می‌رسد. این سیکل سرمایشی توسط شیر انبساط، اپرتور، کمپرسور، کندانسور و مایع مبرد تا زمانی که کمپرسور روشن باشد ادامه می‌یابد و موجب خنک کردن محیط سردخانه می‌شود.

شیر انبساط الکترونیکی به مدد تکنولوژی و پیشرفت‌های حوزه صنعتی دقت بالاتری داشته و در دستگاه‌هایی که نیازمند سنجش دقیق میزان ورودی مایع مبرد به اپراتور هستند بسیار کار ساز می‌باشند. این عمل، در پاسخ به سیگنال‌های ارسال شده از طریق کنترلر الکتریکی می‌باشد. باز و بسته شدن شیر ورود مبرد در اکسپشن برقی توسط یک موتور کوچک انجام می‌شود که استپ موتور نامیده می‌شود. در واقع این موتورها عمل دوران وارد کردن مبرد را به صورت پیوسته انجام نمی‌دهند. بلکه هر زمان که سیگنالی را از سوی کنترلر دریافت نمایند وارد عمل شده و فرآیند سرمازایی را انجام می‌دهند.

شیر انبساط الکترونیکی

مزایای استفاده از شیر انبساط الکترونیکی

همانطور که اشاره کردیم یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌هایی که پیشرفت تکنولوژی‌ها با خود برای ما انسان‌ها به همراه آورده‌اند سرعت و دقت بوده است که شامل عملکرد اکسپنش برقی نیز می‌باشد. در ادامه به برخی دیگر از مزیت‌های شیر انبساط الکترونیکی اشاره خواهیم داشت:

  • عملکرد این نوع شیرها به واسطه سرعت، بسیار بالاتر از دیگر شیرهای قدیمی می‌باشد.
  • بنا به دقت بالایی که این نوع شیرها دارند و پاسخ گویی که به سیگنال‌های الکترونیکی خواهند داشت، مصرف انرژی کمتری را نیز دارا می‌باشند.
  • این نوع از شیرها برای سیستم‌های برگشت پذیر بسیار مناسب می‌باشند.
  • ابعاد کوچک اکسپنشن برقی به نسبت شیر انبساط ترموستاتیکی باعث شده است علاوه بر ظاهر، جا و فضای کمتری را نیز اشغال نماید.
  • شیر انبساط الکترونیکی به نسبت شیرهای انبساط ترموستاتیکی آلودگی صوتی کمتری دارد.
  • با استفاده از این نوع شیرها دما بهینه سازی شده و از ازدیاد بالای دما جلوگیری به عمل آمده است.
  • با توجه به عملکرد، کیفیت و دقت عمل این نوع از اکسپنشن‌های برقی، برای انواع مبردها قابلیت استفاده را خواهد داشت.

شیر انبساط الکترونیکی را کجاها استفاه می‌کنند؟

همانگونه که اشاره کردیم شیر انبساط الکترونیکی، یکی از چهار جزء اصلی در سیکل سرمایش فریونی می‌باشد. این نوع از شیرها در اغالب یخچال‌ها، فریزرها، سردخانه‌های هایپرمارکت‌ها و سوپر مارکت‌ها و دستگاه‌هایی با فضای سردخانه‌ای مورد استفاده می‌باشد.

خرید شیر انبساط الکترونیکی را از کجا داشته باشیم؟

خرید تجهیزات صنعتی از جمله مواردی است که جز هزینه‌های اولیه محسوب می‌شود و انتظار می‌رود که با یکبار هزینه چند سالی بتوانید از آن وسیله استفاده نمایید. بر همین مبنا است که تأکید داریم از فروشگاهی معتبر و قابل اعتماد اقدام به خرید نمایید. یکی از فروشگاه‌های معتبر در این زمینه دیبا پارت می‌باشد.

شیر انبساط الکترونیکی

شما می‌توانید از طریق آدرس وبسایت(dibapart.com) با این مجموعه ارتباط داشته باشید و با خیالی آسوده خرید شیرانبساط الکترونیکی را داشته باشید. سفارش شما در کوتاه‌ترین زمان ممکن در هر جای ایران باشید به دست شما خواهد رسید و شما می‌توانید در صورت عدم رضایت، از ضمانت بازگشت وجه در صورت عودت کالا تا هفت روز استفاده نمایید.

همچنین در صورت نقص یا خرابی می‌توانید کالای خود را تا هفت روز پس از دریافت، جهت تعویض به دیبا پارت عودت دهید. با خرید شیر انبساط الکترونیکی از دیبا پارت می‌توانید از پشتیبانی 24 ساعته و هفت روز هفته کارشناسان این مجموعه برخوردار شوید و با آسودگی خاطر سفارشات خود را تکمیل نمایید. تلاش مجموعه دیبا پارت همراهی شما جهت دستیابی به اکسپنشن برقی با کیفیت، با دوام و قابل اطمینان است تا با آسودگی خاطر دستگاه‌های سردخانه‌ای خود را با پیشرفته‌ترین تولیدات دنیا، تجهیز نمایید.

۲۱۲۱

کد خبر 1499581