۰ نفر
۲۷ مرداد ۱۳۸۸ - ۱۹:۱۷

ناصر صفاریان

در متن بیانیه مستندسازان در مورد جشنواره سینماحقیقت به مسائلی که باعث شده تا این گروه از حضور در این جشنواره کناره‌گیری کنند، اشاره شده است. مستندسازان در ماه‌های اخیر امکان ثبت تصاویری که در سطح جامعه مشاهده می‌شد را نداشتند و این به وضوح یعنی نادیده گرفتن جایگاه و هویت سینمای مستند و مستندسازان. برخوردهای ناشایست با این گروه از فیلمسازان به جایی رسید که حتی برخی که نامه نیروی انتظامی را هم برای ساخت فیلم به همراه داشتند، با مشکل مواجه می‌شدند و کار آنان باید نیمه رها می‌شد یا مستندساز دستگیر شده و حالا انجمن مستندسازان باید برای آزادی افراد اقدام می‌کرد. گرفتن حقوق یک فیلمساز از او واکنشی غیر از آنچه که امروز با آن مواجه هستیم در پی نخواهد داشت.

واکنشی که مستندسازان نشان داده​اند، واکنشی به جشنواره سینماحقیقت نیست که البته تلاش‌ها و کمک‌های محمد آفریده به عنوان مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی از اهالی سینمای مستند پوشیده نیست اما مستندسازان نمی‌توانند در شرایطی که حقوق اولیه آنان نادیده گرفته می‌شود و امکان فیلمسازی آنان از بین می‌رود، در جشنواره حضور داشته و جشنی برای سینمای مستند برگزار کنند، هرچند که جشنواره سینماحقیقت در دو سال گذشته توانسته بود جای خالی عرصه نمایش فیلم‌های مستند را پر کند و امکانی برای نمایش فیلم‌هایی به وجود آورد که شاید سال‌ها از مخاطبان اصلی خود دور بودند.

واکنش مستندسازان به شرایطی که برای فیلمسازی فراهم شد، محترمانه‌ترین واکنشی بود که امکان ابراز آن وجود داشت. ما امیدوار هستیم این اعتراض ما به گوش مسئولان برسد هرچند که در این مقطع کمتر به نظر می‌رسد که این گونه اعتراض‌ها برای کسی اهمیت داشته باشد و ترتیب اثری به آن داده شود. مدیران دولتی در این روزها درگیر تغییر و تحولات دولتی هستند و در این شرایط ترجیح می‌دهند تا خودشان را درگیر مسائلی که ممکن است برای آنان حواشی به همراه داشته باشد، نکنند، با این وجود ما به اهمیت و حقانیت اعتراض خود واقف هستیم و روی آن تأکید می‌کنیم.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 15000

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =