توضیحات جدید پناهیان درباره اظهارات جنجالی اش درخصوص رابطه بین انتخابات و ظهور امام زمان /چرا تعجب می‌کنید؟

فارس نوشت: حجت الاسلام پناهیان گفت: اگر انتخاب درست نهادینه شود زمانی که مردم فردی همچون امیرالمومنین را انتخاب کردند دیگر سراغ ابوموسی اشعری نمی‌روند.

حجت الاسلام علیرضا پناهیان درباره اظهارات جنجالی اخیرش توضیح داد و گفت: من نگفتم با این انتخابات یا انتخابات دیگر مقدمه ظهور فراهم می شود، بلکه گفتم سربلندی در امتحان انتخابات، مقدمه‌ساز ظهور است و اگر انتخابات درست در کشور نهادینه شود، ظهور رخ می‌دهد، زیرا مردم رشد یافته می‌شوند

 حجت الاسلام پناهیان در برنامه تلویزیونی سمت خدا ادامه داد: گناه مسئولین سیاسی کشور در تحریف دین ظهور را به تأخیر می‌اندازد یا گناه چند بنده خدا که در مضیقه هستند؟ تقوا که ظهور را تجلیل می‌دهد تقوای فردی است یا سیاسی؟ تقوای سیاسی چقدر در رسانه‌ها وجود دارد؟ رسول خدا در هر دو خطبه‌ نماز جمعه که باید تقوا مورد توصیه قرار گیرد این آیه را می خواندند: «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ قُولُوا قَوْلاً سَدیداً؛ ای کسانی که ایمان آورده‌اید، از خدا پروا کنید و سخن راست و استوار گویید، و از بیهوده‌گویی و سخنان فسادانگیز بپرهیزید.» بنابراین مهمترین تقوا در رسانه‌هاست. فاسدترین افراد آن است که در رسانه‌ها بالا و پایین یک حرف را می‌زند و آن را منتشر می‌کند.

مردمسالاری امام زمان با دموکراسی امروزی به کلی متفاوت است

وی با اشاره به اینکه ما مردم مسئولین را انتخاب می‌کنیم گفت: مقام معظم رهبری در کتاب نظریه انتظار خود می فرمایند: «حکومت آینده حضرت مهدی موعود ارواحنافداه، یک حکومت مردمیِ به تمام معناست. مردمی یعنی چه؟ یعنی متّکی به ایمان‌ها، اراده‌‏ها و بازوان مردم است. امام زمان، تنها دنیا را پُر از عدل و داد نمی‌‏کند؛ امام زمان از آحاد مؤمن مردم و با تکیه به آن‌هاست که بنای عدل الهی را در سرتاسر عالم استقرار می‌‏بخشد و یک حکومت صددرصد مردمی تشکیل می‌‏دهد؛ اما این حکومت مردمی با حکومت‌های مدّعی مردمی بودن و دمکراسی در دنیای امروز از زمین تا آسمان تفاوت دارد. آنچه امروز در دنیا اسم دموکراسی و مردم‌‏سالاری را روی آن گذاشته‌‏اند، همان دیکتاتوری‌های قدیمی است که لباس جدید بر تن کرده است؛ یعنی دیکتاتوری گروه‌ها. اگر رقابت هم وجود دارد، رقابت بین گروه‌هاست و مردم در این میان هیچ‌کاره‌‏اند. یک گروه به قدرت دست پیدا می‏‌کند و در سایه قدرت سیاسی‌‏ای که همه زمام‌های امور را در کشور در اختیار او می‌‏گذارد و با سوءاستفاده از این قدرت، ثروت و پول و سرمایه به نفع خود گردآوری می‌‏کند و آنها را در راه به دست آوردن دوباره قدرت مصرف می‏‌کند. دمکراسی‌های امروز دنیا بر پایه تبلیغات دروغ و فریبنده و مسحور کردن چشم‌ها و دل‌هاست. امروز در دنیا هرجا شعار دموکراسی می‌‏دهند، شما ببینید برای تبلیغات کاندیداهای ریاست جمهوری و یا نمایندگان مجلس چه کار می‏‌کنند! پول خرج می‌‏کنند. دموکراسی در پنجه اقتدار پول اسیر است. مردم‏سالاری امام زمان - یعنی مردم‏سالاری دینی - با این روش، به‏‌کلّی متفاوت است»

آیا می‌توان نمایندگان مجلس را به عنوان یار به امام زمان معرفی کرد؟

وی ادامه داد: صد درصد مردمی بودن حکومت مهدوی یعنی چی؟ یعنی زمانی که مردم در تعیین سرنوشت خود دخالت کنند و این خیلی بیشتر از انتخابات های زمان ماست. ما باید در انتخابات رشد کنیم؟ آیا می‌توانیم این مجلس انقلابی که حدود ۳۰۰ نفر است یا دیگر نمایندگان انقلابی مجلس‌های قبل را به امام زمان به عنوان یارانشان معرفی کنیم؟ می‌توانیم طلبه‌ها، استانداران، امام جمعه‌ها را معرفی کنیم و بگوییم حضرت این‌ها یاران شما هستند.

توضیحات جدید پناهیان درباره اظهارات جنجالی اش درخصوص رابطه بین انتخابات و ظهور امام زمان /چرا تعجب می‌کنید؟

پناهیان افزود: امیرالمومنین به اباذر می‌فرمود، جایی حکومت نکند به کمیل می فرمود بدون اجازه من آب نخورد اما با مالک اشتر متفاوت بود. نباید نام مالک را بر روی هر کسی بگذاریم. مالک کسی است که تشخیص می‌دهد چه کاری را باید انجام دهد. انتخابات ما در شرایط کنونی بهتر از جاهای دیگر است و این را غربی‌ها و ناظران بین‌المللی می‌دانند به‌خاطر همین حقیقت است که در زمان انتخابات رسانه‌های خود را سرخط می‌کنند زیرا حقیقی است.

مردم را به خاطر انتخاب‌ها سرزنش نمی‌کنیم، اما لایق ظهور نیستند

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه مردم بعد از چند وقت از منتخب خود راضی نیستند آیا امام زمان از او راضی است؟ و در پاسخ به این سوال که ما در انتخابات مخیر هستیم. چرا باید به خاطر انتخاب سرزنش شویم، تصریح کرد: مردم را سرزنش نمی‌کنیم اما می‌گوییم لایق ظهور نیستیم. در دوران مدرسه شما نمره کم می‌گرفتید نباید سرزنش شوید بلکه باید تقویت کنیم تا رشد پیدا کند. ظهور حضرت برای جامعه‌ای است که رشد کند و آزادانه و درست انتخاب کند.

وی افزود: مقام معظم رهبری می‌فرمایند: «فرآیند تحقّق هدف‌های اسلامی، یک فرآیند طولانی و البته دشواری است. به طور نسبی انسان به آن اهداف نزدیک می‌شود؛ اما تحقّق آنها، بسیار طولانی است. قدم اوّل که پُرهیجان‌تر و پُرسروصداتر از همه است، ایجاد انقلاب اسلامی است. کار آسانی نبود؛ لیکن این آسان‌ترین است. قدم بعدی، ترتّب نظام اسلامی بر انقلاب اسلامی است؛ یعنی ایجاد نظام اسلامی، که گفتیم نظام اسلامی، یعنی هندسه‌ عمومی جامعه، اسلامی بشود؛ که این هم شد. قدم بعدی - که از این‌ها دشوارتر است - ایجاد دولت اسلامی است. دولت نه به معنای هیأت وزیران؛ یعنی مجموعه‌ کارگزاران حکومت؛ یعنی من و شما. ما باید به معنای واقعی کلمه، در درون این نظامِ اسلامی، اسلامی شویم. این مشکل‌تر از مراحل قبلی است... پس تشکیل دولت اسلامی، مرحله‌ی سوم است. بعد از این مرحله، مرحله‌ تلألؤ و تشعشع نظام اسلامی است؛ یعنی مرحله‌ ایجاد کشور اسلامی. اگر این مرحله به وجود آمد، آن‌وقت برای مسلمان‌های عالم، الگو و اسوه می‌شویم: «لتکونوا شهداء علی النّاس». اگر توانستیم این مرحله را به‌سلامت طی کنیم - که از همّت مردان و زنان مؤمن، این چیزها اصلاً بعید نیست - آن‌وقت مرحله‌ بعدی، ایجاد دنیای اسلام است.» این مرحله همان تمدن نوین اسلامی و ظهور است که مقام معظم رهبری در جاهای دیگر به آن اشاره داشته‌اند.

چرا تعجب می‌کنیم وقتی گفته می‌شود، انتخاب درست زمینه‌ساز ظهور است؟

پناهیان با بیان اینکه ما در مسیر رشد هستیم، اگر در مسیر رشد نباشیم، نمی‌توانیم بگوییم آقا بیا البته فرایند طولانی است که باید دقیق طی شود، افزود: حضرت امام خمینی (ره) فرمودند انقلاب ما مقدمه ساز فرج است. آیا رفتار فردی من نوعی در ظهور موثر است یا فرد سیاسی؟ آیا رفتار سیاستمداران ما مهمتر است یا رفتار مردمان عادی؟ پس چرا تعجب می‌کنیم زمانی که گفته می‌شود انتخابات درست یا انتخاب درست ظهور را نزدیک می کند. چرا بی‌بی‌سی نسبت به این موضوع حساس می‌شود زیرا یک بحث قدسی به نام مهدویت را به انتخابات نزدیک کردیم؟ البته من نگفتم با این انتخابات یا انتخابات دیگر مقدمه ظهور فراهم می شود بلکه گفتم سربلندی در امتحان انتخابات، مقدمه ساز ظهور است و اگر انتخابات درست در کشور نهادینه شود، ظهور رخ می‌دهد زیرا مردم رشد یافته می‌شوند. مردم باید به سطحی برسند که انتخاب‌هایشان در سطح ۳۱۳ نفر یا یک یا دو سطح پایین‌تر از آن باشد. بی‌بی‌سی و بی‌بی‌سی چی‌ها کلمه نهادینه ما را حذف کردند و انتخابات را به انتخاب تبدیل کردند. کدام فرد عاقلی تصور می کند که یک طلبه این حرف را بزند.

وی گفت: اگر انتخاب درست نهادینه شود زمانی که مردم فردی همچون امیرالمومنین را انتخاب کردند دیگر سراغ ابوموسی اشعری نمی‌روند. امیرالمومنین در نامه‌ای به ابوموسی اشعری به عنوان نماینده مذاکره‌کننده خود می‌فرمایند اگر عقل و تجربه را در مذاکره زیر پا بگذاری، شقی هستی. به دروغگو اعتماد نکن.

۲۷۲۱۹

کد خبر 1500500

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 41
 • نظرات در صف انتشار: 273
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • متفکر IR ۲۳:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۲
  عجیب است ، همان انتقادی را از گروه های زر و زور میکند کهدخودش و همفکرانش مصداق بارز همان گروه ها هستند ...
 • کوروش IR ۰۰:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  ای کسانی که ایمان آورده‌اید، از خدا پروا کنید و سخن راست و استوار گویید، و از بیهوده‌گویی و سخنان فسادانگیز بپرهیزید.
 • سروش IT ۰۱:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  باشه تو هم ماهی بگیر از این آب گلالود
 • IR ۰۲:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  96 64
  برو بچسب به همان جناح بازیها و سیاستها بگذار راجع به دین و امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف اهل فن و خبره نظر بدهد
 • IR ۰۲:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  این طور جلو برویم تو میگی من ریس دفتر اقا صاحبالزمان..... هستم
 • ایرانی IR ۰۲:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  امیر المومنین علی (ع) اول خودش و رفتار خودش را درست کرد بعد به مردم میگفت چکار کنند. شما رفتارتون در چارچوب رفتار امام زمانت هست ؟ اگه هست حرفت خریدار دارد اگه نیست حرفت باد هواست.
 • م IR ۰۳:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  تا امثال شما هستید ایشون واسه چی ظهور کنه
 • IR ۰۳:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  آقای پناهیان اگراین نظر من رو میخونی تروخدا بااعتقادات مردم بازی نکن تروخدا اسم اسلام رو خراب نکن والا که هیچ ارزشی نداره این خودشیرینی شما تنها مردم روسردرگم میکنه وباعث شک دردین میشه وهیچ کمکی به انتخابات نمیکنه
 • علی IR ۰۳:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  اقای پناهیان رای بی رای با این سیاه کاریها وجنجال به پا کردنها نمیتونید ملت عظیم وفهیم ایران را پای صندوق رای بکشانید ایندفعه باید گوشمالی شوید
 • IR ۰۳:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  جناب پناهیان میشه بپرسم چرا همیشه فقط مردم باید تقوا داشته باشند و درست عمل کنند و انتخابات را درست برگزار کنند،آیا کاندیدای انتخاب شونده که قبل از انتخابش از هیچ دروغی دریغ نمی‌کند نباید تقوا داشته باشد،نباید راست گو باشد،نباید حق مردم را ادا کند ،نباید معتمد باشد و هزار باید و نباید دیگر ،چرا فکر میکنید با کلمات قلمبه سلمبه میشود از زیر بار مشغولیت فرار کرد،آقای پناهیان دیگر شعار کارساز نیست باید مسعولین و کاندیداها عمل کنند تا همه چیز درست پیش برود
 • یک جانباز GB ۰۳:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  89 38
  لطفا شما آدرس غلط به مردم ندید!
 • IR ۰۴:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  84 38
  اشتباه کردی و اگر هزار دلیل بیاوری میشود هزارو یک اشتباه
 • IR ۰۴:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  50 24
  عجب!!!!!!!!!!!!!!
 • علیرضا IR ۰۵:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  خدایا خداوندا خودت ما رو از شر این جماعت نجات بده
 • ایرانی IR ۰۶:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  50 41
  منتظران واقعی نیزموردهجمه اند توسط جدال‌های دروغگوی غربزده
 • مسلمان IR ۰۶:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  بس است از نام علی و دین مبین اسلام و حجت ابن الحسن برای چه استفاده میکنید برای بقا ، ،اختلاس ؟
 • IR ۰۶:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  66 18
  رسانه هاحرفهارا به میل خودشون تفسیر میکنند
 • IR ۰۶:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  98 39
  حرفهاش ارزش مطالعه ندارد
 • IR ۰۶:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  43 25
  تحلیل تکنیکال تاریخی ، تئولوژیک استاد خیلی جالب بود .
 • IR ۰۷:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  44 73
  حرف حساب.
 • علی IR ۰۷:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  81 40
  یه اپارتمان درتهران به من بدن شب وروز تبلیغ میکنم
 • عبدالرضا IR ۰۷:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  82 39
  چرا خودتان را در همه زمینه ها صاحب نظر میدانید.
 • GB ۰۷:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  انگار امام زمان ارواحنا فداه فقط برای ایران است و با فرهم شدن مقدمه ظهور آنهم در پروسه انتخابات ۱۴۰۰ ظهور رخ می دهد
 • IR ۰۷:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  78 34
  چرا میخواهی چیز های من در آورده ببافی
 • IR ۰۷:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  32 32
  جالب بود،
 • هادی IR ۰۷:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  استاد عزیز شما خودتو ناراحت نکن همیشه یک عده کج فهم هستند که حسادت خودشون رو نسبت به شما نمیتونن پنهان کنن
 • IR ۰۷:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  81 38
  شرمنده شما.اقایان هستم.امام زمان اگربود.مملکت مااین نبود.گرانی.بدبختی.دزدی
 • منصور IR ۰۸:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  64 35
  صحبت الکی ومن درآوردی یعنی دروغ
 • علی IR ۰۹:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  93 42
  این اراجیف دیگر خریداری ندارد وباعث فاصله انداختن بین مردم ودین شده همانطور که میبینید
 • IR ۰۹:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  83 43
  واقعا پناھیان فکرکردہ کیہ،ادعاھای من درآوری رو ازکجا میارہ،مردم رو چی فرض کردہ؟
 • IR ۰۹:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  64 39
  امثال شما با اسم خدا و پیغمبر هر چی دلتون میخواد خرد مردم میکنید
 • IR ۰۹:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  دروغ می گوید.اگه زمیته ظهور به تاخیر افتاده بخاطر عمکرد شماهاست ‌بترسید ازخشم خدا وروزقیامت.
 • IR ۱۰:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  58 32
  برو تو داری چی میگی دیوانه شدی
 • فاطمه IR ۱۰:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  41 33
  فقط شما خوبی جناب!
 • آرمان ایراندوست IR ۱۱:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  71 73
  پناهیان == ابوموسی اشعری
 • ایمان IR ۱۱:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  آقای پناهیان اگرامام زمان ظهورکندکه همه شماهابایدبروید
 • یوسق NL ۱۴:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  53 23
  همه شدن کارشناس می شود این
 • نببز IR ۱۴:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  72 27
  فریبکاران شروع کردن برای انتخابات
 • US ۱۴:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  77 30
  امان از جهل و خرافات
 • یوسف IR ۱۴:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  61 22
  لطفا معرفی کنید کدوم یکی خوبه ما بهش رای بدیم امام ظهور کنند و بلاخره ماهم ببینیمشون
 • سید IR ۱۷:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  43 34
  ان شا الله