ماجرای عنابستانی و سیلی به صورت سرباز به کجا رسید؟

ایسنا نوشت: با گذشت تقریبا دو ماه از ادعای عابد اکبری، سرباز وظیفه پلیس راهور مبنی بر سیلی خوردن از علی اصغر عنابستانی، نماینده مردم سبزوار در مجلس هنوز پیگیری قضایی در مورد این ماجرا به نتیجه‌ای نرسیده است.

چند روزی از بهمن ماه ۹۹ گذشته بود، که ادعای یک سرباز راهور به نقل محافل سیاسی بدل شد و توجه کاربران فضای مجازی را به خود جلب کرد. ادعای عابد اکبری ۲۲ ساله، از این قرار بود که علی‌اصغر عنابستانی، نماینده مردم سبزوار در مجلس به دلیل ممانعت سرباز وظیفه از عبور اتومبیلش از مسیر خط ویژه به صورت آن سرباز سیلی زده است. ادعایی که در فیلم منتشر شده از سوی پلیس راهنمایی و رانندگی تهران چندان قابل تشخیص نبود اما چندین شاهد عینی داشت.

انتشار فیلم اظهارات سرباز راهور به سرعت با واکنش منفی بسیاری از کاربران مردم و مسئولان مواجه شده و تقاضای برخورد با این نماینده مجلس مطرح شد.

تکذیب و شکایت از سرباز یا عذرخواهی و تشکر؟

اولین واکنش نماینده سبزوار به ادعای پلیس راهور یک توییت بود. توییتی که با هشتگ «شهید بهشتی» منتشر شد. عنابستانی با استناد به یک بخشی از یک آیه قرآن ماجرا را اینگونه بازنمایی کرد که «یه وظیفه برای منه که ایمان آوردنه، یکی هم برای خدا که دفاع کردنه!»

افزایش هجمه‌ها به سوی این نماینده مجلس، او را وادار به انتشار یک بیانیه کرد. بیانیه‌ای که ضمن ارائه روایت نماینده از ماجرا، سیلی زدن به صورت سرباز وظیفه را به جد تکذیب می‌کرد. ناگفته نماند که عنابستانی وجود هیچ گونه برخورد فیزیکی را رد نکرد و تصریح کرد که «فقط سرباز را هل داده‌ام و اساسا سیلی در کار نبوده است!»

این اظهارات در حالی مطرح شد که عنابستانی پیش از انتشار این بیانیه ادعا کرده بود که حتی از ماشین هم پیاده نشده است. این ادعا در بیانیه جدید نماینده سبزوار «کذب محض» نامیده شد. در بیانیه آمده بود: «ظاهرا خبری به نقل قول از بنده منتشر شده که من اصلاً از ماشین پیاده نشده‌ام. هیچ سخنی با چنین مضمونی نگفته‌ام.»

در بیانیه منتشر شده از سوی نماینده سبزوار انتقاداتی نسبت به سرباز راهور هم دیده می‌شد. انتقاداتی که البته در عرض کمتر از یک شبانه روز به تشکر از این سرباز و عذرخواهی از مردم ایران منجر شد. عنابستانی از کسی که آن را عامل تشنج عمومی در خیابان می‌دانست و او را به صحنه سازی متهم کرده بود، به خاطر رعایت قانون تشکر کرد. نماینده سبزوار ضمن عذرخواهی از مردم ایران به خاطر «احساسات جریحه دار شده» اظهار کرد: این اتفاق ممکن است برای هر کسی بیفتد که اگر توهینی بشنود، عصبانی بشود. ما همه انسان هستیم. ممکن است در مقابل توهین دچار خطا شویم. با این وجود، اینجانب باید بیشتر به خود مسلط می‌بودم و در همان حد عصبانیت نیز اشتباه کردم.

نیروی انتظامی ناجا با عنابستانی چه کار کرد؟

شاید بتوان گفت که اولین اقدام نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران حمایت  رییس پلیس راهور تهران بزرگ از سرباز وظیفه بود. فرمانده ناجا عنوان کرده بود که اصل ماجرا با آنچه که علی اصغر عنابستانی عنوان کرده تفاوت‌ دارد. ناجا در قدم بعدی دست به انتشار ویدیویی از صحنه درگیری زد که واکنش افکارعمومی به نماینده را تشدید کرد. سرانجامش هم این شد که عنابستانی  با انتشار ویدیویی اقدام به عذرخواهی «بابت تمام کارهای کرده و نکرده» کند. با انتشار این ویدئو تا حدی از حجم اظهارات بعدی مسئولان کاسته و این قول داده شد که پرونده این اقدام در محاکم قضایی پیگیری شود.

آخرین پیگیری‌های ایسنا حاکی از آن است که شکایت از نماینده همچنان پابرجاست. سردار سیدکمال هادیانفر، رییس پلیس راهور ناجا در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: این موضوع هم اکنون ازطریق مقام قضایی دنبال می‌شود. ایشان یک بار دعوت شدند و موضوعات آنجا مطرح شد. ملاقات‌ها و جلسه‌های بعدی نیز انجام خواهد شد و ما منتظر اقدامات قضایی هستیم.

سردار حسین ذوالفقاری، معاون انتظامی وزیر کشور نیز در گفت‌وگو با ایسنا درباره این موضوع گفت: این مساله بین نیروی انتظامی، مجلس و قوه‌قضاییه است. ما هم در جلسه‌ای موضوع را مطرح کردیم و با توجه به اینکه دستگاه قضا و مجلس و ناجا موضوع را پیگیری می‌کنند، دیگر ما در وزارت کشور ورود جداگانه‌ای به مساله نداشتیم.

۲۴ اسفند ماه روزنامه همدلی طی انتشار مطلبی مدعی شد که عابد اکبری، مأمور راهور پلیس به خشک شویی نیروی انتظامی منتقل شده است. این روزنامه به نقل از یک منبع آگاه نوشته بود:«سرباز اکبری از یگان عملیات پلیس راهنمایی و رانندگی، جایی که مسئولیت کنترل رفت و آمد روی خطوط ویژه را به‌عهده دارد، جدا شده و به خشکشویی راهور در قرارگاه این سازمان منتقل شده است. مسئله‌ای که به‌نظر می‌رسد کمی عجیب باشد و باید این سوال پرسیده شود که چرا سربازی که قانون را به درستی اجرا کرده حالا باید به خشکشویی منتقل شود؟»

ماجرای انتقال این سرباز اما فردای همان روز از سوی رییس پلیس پایتخت تکذیب شد. سردار حسین رحیمی گفت: این سرباز نیروی عملیات پلیس راهور است و در همان بخش نیز فعال است و اخبار منتشر شده در مورد انتقال وی شایعه است. وی در پاسخ به پرسش ایسنا در مورد آخرین وضعیت رسیدگی به این پرونده و شکایت از عنابستانی نیز گفت: مسیر ما، مسیر قانون است و ما شکایتمان را به طور رسمی اعلام کردیم. ما علاوه بر قوه قضائیه با مجلس نیز مکاتبه کردیم و فیلم ایشان و تخلف ایشان را ارسال کردیم و از طریق مجاری قانونی به شکایتمان ادامه خواهیم داد.

اتفاق دیگری که از سوی پلیس راهور شایعه خوانده شد، ارائه مجوز برای تردد نمایندگان در خطوط ویژه بود. سردار حمیدی، رئیس پلیس راهور تهران بزرگ در پاسخ به اینکه آیا مجوز تردد در خط ویژه به نمایندگان مجلس داده شده است یا خیر گفت: بنده در چند رسانه این را دیدم که بعدا در همان جا هم تکذیب شد. این خبر مربوط به سال ٩٧ بود که درخواستی در آن مقطع انجام شد و اقدامی نیز صورت نگرفت، در حال حاضر نه درخواستی وجود دارد و نه مجوزی صادر شده است. 

مجلس چه برخوردی با عنابستانی کرد؟

در اولین ساعات رسانه‌ای شدن حواشی نماینده مردم سبزوار، شانزده نماینده مجلس در صفحات رسمی توییتر خود به این موضوع واکنش دادند. واکنش‌هایی در حمایت و محکومیت آقای نماینده! هم در حمله و هم در دفاع از سرباز وظیفه. از نماینده اسفراین که برخورد علی اصغر عنابستانی را باعث خجالت مجلس می‌دانست تا نماینده دیگری از خطه سبزوار که معتقد بود عنابستانی پرکارترین نماینده مجلس یازدهم است و در حمله‌ رسانه‌ای گسترده و معناداری قرار گرفته. از نماینده شیراز گرفته معتقد بود که عنابستانی به اعتبار و امید مجلس سیلی زده است تا سید مصطفی میرسلیم که نوشته بود:« جریان ⁧‫عنابستانی‬⁩ مشکوک به نظر می‌رسد. مبادا در ورای این جریان افرادی بخواهند ⁧‫مجلس‬⁩ را بدنام کنند.»

محمدباقر قالیباف نیز در صفحه رسمی تویتترش تأکید کرده بود که به محض شنیدن حادثۀ اخیر دستور بررسی دقیق ماوقع را صادر کرده است و درصورت احراز تخلف، هیئت نظارت بر نمایندگان بدون مسامحه ماجرا را بررسی و برخورد قانونی خواهد کرد.

حدود یک هفته از ماجرا گذشت که سخنگوی هیئت رئیسه مجلس اظهار کرد که پرونده نماینده سبزوار که به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان ارجاع شده و در این هیات مورد بررسی قرار می‌گیرد. این در حالی بود که موسی غضنفرآبادی سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان از ارجاع این پرونده به هیات ابراز بی‌اطلاعی کرد و گفت که بعضا اعضای هیات بعد از طرح پرونده‌ها در جلسه هیات در جریان آن قرار می‌گیرند.

با اختلاف یک روز و در دوازدهم بهمن ماه، حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده مردم شاهین شهر در مجلس در نطق میان دستور خود خواستار عذرخواهی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران شد. 

حاجی دلیگانی تصریح کرد:«ضمن تحسین نماینده ای که یک سیلی به نفس اماره خودش و یکی سیلی به دشمنان نظام و مجلس زد به نیروی انتظامی هشدار می‌دهم که از عذرخواهی این نماینده عبرت بگیرد و اجازه ندهد که مامورانش در هنگام اعمال قانون از چهارچوب قانون تجاوز کنند.  نظام اسلامی مردم و قانون برایش فرقی نمی‌کند پس نیروی انتظامی پلیس هم باید به خاطر ادبیات مامور راهور از مجلس عذرخواهی کند. عذرخواهی بزرگتر ناجا نیز باید به خاطر حرف‌های غیرقانونی یک مسئول ناجا باشد که چندی پیش می‌خواست مجرمین را دست شکسته ببیند. امیدوارم رسانه ها و دادگاه‌ها در آینده نزدیک جلوی همه متخلفان و مستنکفان بایستند و نگذارند قانون شکنی رایج شود.»

آخرین گفت‌وگوی ایسنا با علی اصغر عنابستانی، نماینده مردم سبزوار در مجلس در اسفند ماه انجام شد. گفت‌وگویی کوتاه که به صورت جداگانه روی سایت ایسنا منتشر نشده است. عنابستانی در پاسخ به این پرسش که نتیجه پرونده‌اش در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان و در دادستانی چه شده است، گفت: علاقه‌ای به گفت‌وگو این خصوص ندارد. نماینده مردم سبزوار در عین حال گفت: زمان همه چیز را مشخص خواهد کرد. ماجرا آن طور که فضاسازی رسانه‌ای نشد نبود. من از نیروی انتظامی و از آن سرباز به علت توهین شکایت کردم و پرونده در دادسرای نظامی در حال رسیدگی است. پرونده نیروی انتظامی علیه اینجانب نیز در دادسرای کارکنان دولت در حال رسیدگی است. هیات نظارت بر رفتار نمایندگان هم در حال انجام دادن کار خودش است. تا آنجا که من اطلاع دارم نیروی انتظامی حاضر نشده پاسخ مجلس را بدهد اما هیئت نظارت بر نمایندگان رئیس و نایب رئیس و سخنگو دارد؛ می‌توانید از آنها در مورد پرونده‌ام سوال کنید.

216216

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1500515

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 23
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۸:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  85 5
  کاملا قابل پیش بینی بود. مردم دارند از رییسی هم نا امید میشن. بجای سفرهای تبلیغاتی و بازدید از کارخانه های تعطیل که وظیفه اصلی شما نیست بهتره همانجا در تهران در اتاقتان بنشینید و به پرونده های اصلی فساد و ظلم رسیدگی کنید.
 • IR ۰۹:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  46 3
  به نظرتون با این شیر تو شیری نتیجه ای هم میده؟؟
 • علی IR ۰۹:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  49 2
  نماینده مثل بقیه ملت فردی است که اشتباه کرده ومیکند.بایدقصاص شودمگرنماینده شاخ ودم دارد.نیروی انتظامی اگرغیرت داردنماینده رادوروزدرانفرادی نگه داردتاوقتی برای یک فقیروبیچاره چنین اتفاقی رخ میدهدوبدون آب وغذابازداشتش میکنندبفهمدچقدرسخت است .خلاصه نماینده کاربسیارغلطی کرده که چنین عمل زشتی راانجام داده.عذرخواهی نیروی انتظامی معنی ندارد.
 • همشهری IR ۰۹:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  48 0
  آخر ماجرا به همان جایی ختم میشود که ماجرای اسید پاشی در اصفهان شد
 • کلانتری IR ۰۹:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  24 19
  مگر نمدونید نمایندگان نجومی بگیر پله را از پایین به بالا پاک میکنن..اول سرباز تنبیه میشه و بعد نماینده نجومی بگیر تشویق.فقط امید مردم دادگاه است.درود بر رییسی.
 • مصطفی IR ۱۰:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  41 0
  با سلام و تبریک سال نو میشه نتیجه پرونده درازهی تو گمرک به دلیل توهین به کارمند دولت پیگیری کنید به کجا رسید؟
 • IR ۱۰:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  40 3
  مجلسی ها فکر میکنن ایران برای خودشونه هر کاری بکنن حقه
 • جعفر IR ۱۰:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  29 1
  ببینید عزیزان مشت نمونه خرواره!سربازو بندازین زندان تا مثل همیشه هم سیخ بسوزه هم کباب !
 • IR ۱۰:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  33 2
  آخه نقل میکنند عین همین اتفاق تو انگلیس در زمان چرچیل افتاد و پلیس از تردد خودرو ایشان در مسیر ویژه ممانعت کرد. راننده پیاده شده و گفت که خودرو متعلق به چرچیله . ولی باز هم به وی اجازه تردد داده نشد. چرچیل که شاهد ماجرا بود به راننده اش دستور داد از مسیر عادی تردد کند و اظهار داشت مسیر توسعه انگلیس سرعت بیشتری خواهد گرفت چرا که همه در مقابل قانون جایگاه یکسانی به خود گرفته اند و علاوه بر اینکه به کسی چک نزده شد بلکه از پلیس مذکور هم قدردانی شد .
 • Aa IR ۱۱:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  49 2
  اگر در آمریکا بود صدا و سیما هر شب یک برنامه و تحلیل برایش میگذاشت.
 • IR ۱۱:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  12 19
  مسئول یعنی خادم مردم نه مردم نوکر مسئول این همه شهید ندادیم که برگردیم به زمان شاه معلون
 • IR ۱۱:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  33 1
  طبق معمول پیچوندن
 • IR ۱۱:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  30 3
  وای به حال مردمی که همچین نماینده احمقی انتخاب کردند. وای بر ما که ...
 • IR ۱۱:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  8 6
  قوه قضاییه شفاف عمل کردنش نشانه صداقت میباشد و نتیجه این عمل مردم را نسبت به عملکرد آن قوه خوش بین و یا بد بین میکند پس مسوولین از هر جناح ( که اصلا نباید جناحی جز حزب الله در مملکت اسلامی وجود داشته باشد) توجه کنید
 • US ۱۱:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  35 2
  تا وقتی چنین افرادی نماینده مجلس باشند وضع مملکت همین است.پول مفت میگیرند و آنجور چاق و گردن کلفت میشوند و تو گوش مردم هم میزنند
 • IR ۱۲:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  31 1
  عجب روي داره اين نماينده
 • IR ۱۳:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  26 0
  خدا پدرتون رو بیامورزه که داره پیگیری میکنید خدایش کوتاه نیایید ونزارید عین پرونده های قبلی بشه خدایش پیگیری کنید
 • IR ۱۳:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  24 0
  وقتی کسی قانون وضع می‌کنه خودش زیر پا می‌ذاره دیگه از مردم چه انتظاری داریم اگه این نماینده به اجرای قانون سر فرود میاره مردم در کشوری که بر مبنای مردم سالاری دینی بنا شده دیگه اعتماد به هیچ کس و هیچ چیز نخواهند داشت
 • کشک IR ۱۳:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  49 2
  همه گزارشتان در یک کلمه یعنی : کشک
 • ذرت شناس IR ۱۴:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  24 2
  وقتی که قرارداد 25 سال با برادران مومن چینی به امضا رسید چینی ها موضوع را در دستور کار قرار خواهند داد.
 • اسماعیلی IR ۱۴:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  38 0
  به کجا باید برسد مگر شده تا الان اتفاق از این شکل به جای برسد ؟
 • احمد IR ۱۵:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  2 54
  خواهشن نفرت پراکنی نکنید. یه اشتباه پیش اومد طرف عذر خواهی کرد حالا این وسط بعضییا داخل اب گل الود دنبال ماهی میگرددن
 • مونتا IR ۱۷:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  32 1
  حق دارید آقای عنابستانی شما طلبکار باشید، وقتی نمایندگان با پول رأی میخرن و بدون در نظر گرفتن لیاقت و تنها با توجه به میزان پولی که واسه خریدن رأی به مردم میدید منتخب مردم میشید، وقتی م وارد مجلس میشید گذشته از پولها و ماشینی که در اختیارتون گذاشته میشه، همینطور وامهای کلان بدون سود و حقوق آنچنانی که در قبال بیکاری و کار نکردنتون میگیرید، و در کنارش هر خطب و خطایی ازتون سر میزنه و ککتونم نمیگزه بایدم طلبکار باشید و انتظار داشته باشید با همه مردم متفاوت باشید