درخواست فوری سناتورهای آمریکایی از بایدن درباره ایران

فارس نوشت:«کریس مورفی» و «رو کانا» سناتورهای دموکرات در اشاره به بن‌بست ایجاد شده میان آمریکا و ایران در خصوص برجام، از دولت بایدن خواستند برای برداشتن گام‌های اول به منظور بازگشت به برجام ابراز تمایل کند.

به گزارش «جروزالم پست»، مورفی روز چهارشنبه در وبیناری گفت به همراه سناتور «تیم کین» در حال نوشتن نامه‌ای است که روشن می‌کند حمایت قابل توجهی در سنای آمریکا از رویکرد پایبندی دوجانبه وجود دارد.

وی با باین این که دونالد ترامپ به توصیه کسانی که مخالف برجام بودند گوش داد، افزود: او فهرستی شامل ۱۲ تقاضا را مقابل ایران قرار داد که برنامه هسته‌ای، برنامه موشکی و حمایت از حماس را شامل می‌شد و بعد منتظر ماند و ماند و ماند. نه تنها ایران درباره هیچ یک از آن ۱۲ موضوع که دولت ترامپ فهرست کرده بود، پای میز مذاکره نیامد، بلکه برنامه تحقیقات هسته‌ای خود را مجدداً آغاز کرد.

وی در ادامه مدعی شد «تحت برجام، ایرانی‌ها زمان گریز هسته‌ای برای تولید یک سلاح اتمی را از بیش از ۱۲ ماه به سه تا چهار ماه رساندند. آن‌ها همچنین تلاش‌های خود برای حمایت از بی‌ثباتی منطقه را متوقف نکردند.»

مورفی در ادامه با اشاره به سیاست فشار حداکثری دولت ترامپ، ادامه داد: فشار حداکثری شکست ناخوشایند ۱۰۰ درصدی بود و بنابراین همانطور که برای بازگشت به برجام آماده می‌شویم، مهم است که به مخالفان آن یادآوری کنیم استدلال‌های آن‌ها آزمایش شده است. استدلال آن‌ها شکست خورده است. اکنون کار ... بازگشت هر چه سریعتر به توافق است.

این سناتور آمریکایی یادآور شد که واشنگتن اولین طرفی بود که برجام را ترک کرد و بنابراین نباید در برداشتن اولین گام برای بازگشت به آن ملاحظه نشان دهد. وی افزود: پذیرش این مسئله نشانه ضعف آمریکا نیست؛ و بنابراین در خلوت و در عموم به دولت توصیه کرده‌ام رویکرد پایبندی در برابر پایبندی را اتخاذ کند و برای برداشتن گام‌های اول به منظور بازگشت به برجام تمایل نشان دهد.

او در ادامه مدعی شد: اگر آمریکا چنین کاری کند و ایرانی‌ها عمل متقابل انجام ندهند، آن زمان ما موقعیت بسیار بهتری برای اقدام به صورت چند جانبه با گروه ۱+۵ قرار خواهیم داشت. اگر بتوانیم به این گروه نشان دهیم که مایل به بازگشت به توافق هستیم اما خصومت ایران با آن بوده که مانع احیای برجام شده، در وضعیت چندجانبه بسیار بهتری قرار خواهیم داشت. می‌خواهیم روشن کنیم که زمان در حال گذر است و زمان زیادی نداریم.

رو کانا، دیگر سناتور دموکرات هم گفت که بن‌بست ایجاد شده ناامیدش کرده و ادعا کرد: نمی‌فهمم تاخیر برای چه است، وقتی ترامپ دولت را در دست گرفت، ایران ۱۰۲ کیلگرم اورانیوم غنی شده داشت، حالا آن‌ها ۲.۵ تن اورانیوم غنی شده دارند. این یک شکست بزرگ بوده، کارزار فشار حداکثری، و ما همچنان به این وضع ادامه می‌دهیم.

وی تاکید کرد: ما باید تحریم‌ها را برداریم، به توافق بازگردیم، همیشه می‌توانیم تحریم‌ها را به سرعت بازگردانیم (اسنپ بک). به نظر می‌رسد چنین قضاوت صحیحی باشد اما با این حال اساساً وضع موجود ادامه دارد. فکر می‌کنم باید یک قضیه ساده را ادامه دهیم و آن تلاش برای بازگشت به برجام با بازگشتن به آن است.

311311

کد خبر 1500592

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 13
 • نظرات در صف انتشار: 2
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۴:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  1 0
  فعلا به حرفها و توهمات اسرایل و تند رو ها گوش کنید تا مملکت با توجه به نیاز هایش خود جوش و با سختی تامین کند و ساخت داخل رو نق بگیرد ولی افسوس که همچنان مدیران خارج پسند در ایران زیاد است و زحمات مردم ما ممکن است از بین برود
 • سجاد IR ۱۶:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  0 0
  مساله ایران هسته ایه! مساله نفوذ قدرت در کل منطقه خاور میانه هست و راه حلی ندارد جز پذیرش
 • IR ۱۸:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  0 1
  باید دور اروپا وامریکا را خط بکشیم و به تولید داخل متکی باشیم وتوجه بشرق برای تامین نیازمندیهای احتمالی مون داشته باشیم
 • IR ۱۹:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  0 0
  حالا حرام لقمهھا کہ ایران باچین وروسیہ قرارداد بست بہ دست وپاافتادین 40سالاست ملت ماراتحریم کردید
 • رضا IR ۲۰:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  0 0
  دیگه فایده ندارد برجام باید بچسبیم به قرار داد فی مابین ایران و چین امریکا فهمیده این قرارداد به ظرر خودشان است .
 • IR ۲۲:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  0 0
  امریکا چاره ای ندارد بعد از قرار داد ۲۵ ساله تحریم ها کم اثر تر میشه الان چین با عراقم داره قرار داد تنظیم میکنه با این بدعهدی های امریگا هم پیمانهاشم دیگه بهش اعتماد ندارن باید به برجام برگرده تا بیشتر از این تو منطقه تضعیف نشه الان فقط سعودی تو منطقه دم واسش تکون میده
 • IR ۲۲:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
  0 0
  هر کشوری که به برجام پایبند نبوده اول باید به برجام برگردد و ایران نیز طبق توافق به برجام به برجام برمی گردد . در غیر این صورت ایران هیچ قدمی نخواهد برداشت . وهیچ توافق جدیدی در کار نخواهد بود بخصوص در مورد موشک و صلاح نظامی . ولی در مورد حقوق بشر ایران باید طبق نظر کشورها هماهنگ باشد
 • مجتبی زنجانی IR ۰۰:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  0 0
  ایران هم چندساله که این حرفها رو میزنه تاتوکله پوک یانکیهااثرکنه ولی هرچندروزیکی ازآن زبون نفهمای یانکی یه حرف مفتی میزنه وبازجفتک انداختن آمریکاشروع میشه.
 • وحید IR ۰۰:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  0 0
  خوبه افتادین گوه خوردن ، دیگه هیچ وقت با ایران و ایرانی در نیفتین که عاقبتش غلط کردنه
 • حسین IR ۰۱:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  0 0
  اونا اگه ۵درصد تحریم رو بردارند از ایران انتظار خیلی بالایی خواهند داشت بعد از کجا معلوم طول ۳،۴ ماه تحریم رو برخواهند داشت، وقتی دیدند ایران به اندازه دو سال عقب رفت داشته دوباره به بهانه ای دیگر اسنپ بک خواهند داشت بعد دو سال که خواهن دید ایران دوباره عقب رفتشو دوباره جبران کرده باز چندر غازی تحریمهارو بر می دارن تا ایران باز دوباره پاپیش بکشه و همینجوری سالها با ایران بازیشون خواهد گرفت تا در یه فرصت از جای دیگه ضربه شونو بزنن...
 • عباس دانا IR ۰۲:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  0 0
  امــــید وارم اگہ قرار به برجام برگردیم بعد انتخابات باشہ البته اگر نماینده جدید انقلابی باشه... کنجکاوم ببینم این تــفڪـــر جقدر میتواند مقتدر و شجاعانہ عمل ڪند... اللہ ڪمڪ تمام یاوران مظلومین و مستضعفین پابرهنہ و مـن اللہ تـوفیقات یاعلی مدد
 • Mehdihasani IR ۰۲:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  0 0
  یا هو اینکه فقط آمریکاها به برجام برگردند کافی نیست ،علاوه بر برگشتن به برجام باید تعهدی را که قرار بود دربرابر تعهدات انجام گرفته ایران انجام دهند،اللخصوص برداشتن تحریمها آنوقت ایران به برجام برگردد ،وبه گونه ای نباشد که به محض عقب نشینی ایران درمسائل هسته ای وتوفق برخی برنامه هستی مجددا آمریکا ازبرجام خارج گرددکه دراینصورت هزینه تحمیل شده غیرقابل جبران است .پس نتیجتا دراین خصوص نکته مهم این است که آمریکا علاوه بر بازگشت وانجام تعداتش باید تضمینی را ازاوبگیرند نتواند عمل قبلی راتکرار کند.واین تضمین بجز اینکه سرمایه ای آمریکاییها درایران گرو بگذارند که اگر عمل قبلی راتکرار کنند ایران متحمل زیان نشود هرچند ،به قول رهبری دست مخملینشان روکشیست ازجنس دستکش که زیرآن .دستیست فولادی....... آری نظر وخواسته ما ملت در رابطه با برجام همین است ولا غیر آرزوی سلامتی رهبری ،ملت ،وتمامی آزادگان وآزایخواهان دراین کره خاکی.
 • IR ۰۷:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  0 0
  این گرگ صفتها با ز چه حقه ای در سر دارند با ید گفته ها ی آنها کاملا بر رسیکرد