۲ نفر
۱۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۶
کودتا در اردن/ولیعهد در حبس خانگی

ایسنا نوشت:ولیعهد سابق اردن ضمن افشاگری درباره فساد دولتی اعلام کرد که بازداشت نشده و در حبس خانگی به سر می برد. همزمان وزارت امور خارجه آمریکا بر حمایت کامل واشنگتن از عبدالله دوم، پادشاه اردن تاکید کرد.

 حمزه بن الحسین، برادر ناتنی پادشاه اردن و ولیعهد سابق در ویدئویی اعلام کرد که در حبس خانگی است.

وی گفت که فرماندهی ارتش به او دستور داده در خانه بماند و با کسی تماس نگیرد.

حمزه همچنین گفت که او مسئول هیچیک از رخدادهای شنبه و همچنین فساد دولتی نیست.

ولیعهد سابق اردن در این کلیپ ویدیویی که شنبه شب منتشر کرد ، و در آن به زبان انگلیسی صحبت می کند گفته است: "من این فیلم را ضبط می کنم تا روشن کنم که طی چند ساعت گذشته چه اتفاقی برای من افتاده است. امروز صبح ، رئیس کل کارکنان نیروهای مسلح اردن (سرلشکر یوسف احمد الحنیتی) با من دیدار کردند و به من اطلاع دادند که من اجازه ندارم از خانه ام بیرون بروم یا با کسی تماس بگیرم یا با کسی ملاقات کنم، زیرا در جلساتی که شرکت کردم یا پست هایی در سایت های رسانه ای در مورد بازدیدهای من، انتقاداتی از دولت یا پادشاه شده است.از آن لحظه تعدادی از افرادی که می شناسم دستگیر شده اند از جمله تعدادی از دوستان من  و ضمن قطع اتصال اینترنت و تلفن، محافظان من هم بازداشت شده اند ... این شاید آخرین بار باشد که من می توانم با (مردم) تماس بگیرم. "

وی در ادامه درباره فساد دولتی در ساختار حکومتی گفت: "همانطور که به رئیس ستاد کل گفتم ، من مسئول فروپاشی دولت ، فساد و بی کفایتی نیستم که در ساختار حکومت در ۱۵ یا ۲۰ سال گذشته حاکم بوده و هر سال بدتر می شود. من مسئول عدم اعتماد مردم به مسئولان نهادها نیستم.متأسفانه ، این کشور از یکی از پیشرفته ترین کشورهای منطقه در زمینه های آموزش ، مراقبت های بهداشتی و آزادی ها به کشوری عقب نشینی کرده است که حتی انتقاد جزئی از جنبه محدود سیاست منجر به دستگیری و آزار و اذیت توسط سرویس های امنیتی می شود. وضعیت به جایی رسیده است که هیچ کس نمی تواند به صحبت کردن یا ابراز عقیده در مورد هر چیزی بدون آزار و اذیت ، دستگیری و تهدید بپردازد. آنچه اتفاق افتاده یک تغییر بسیار ناراحت کننده و تأسف آور است."

 وی افزود: "من در حال حاضر با همسرم و فرزندان خردسالمان در خانه هستم و می خواستم این کلیپ را ضبط کنم تا به دنیا اطمینان دهم که آنچه بر اساس رویکرد رسمی در اینجا می بینید اصلاً شرایط واقعی را نشان نمی دهد. متأسفانه این کشور غرق در فساد شده است. "

اوایل روز شنبه ، روزنامه آمریکایی "واشنگتن پست" گزارش داد که مقامات اردن ولیعهد سابق و ۲۰ نفر دیگر را به اتهام "تهدید امنیت و ثبات کشور" دستگیر کردند ، اما خبرگزاری رسمی اردن، پترا بعداً گزارش داد که او دستگیر نشده است.

همچنین سرلشکر یوسف احمد الحنیتی، رئیس ستاد مشترک اردن در بیانیه ای تأیید کرد که از شاهزاده حمزه خواسته شد "تحرکات و فعالیتهایی را که برای هدف قرار دادن امنیت اردن استفاده می شود" متوقف کند.

در این بیانیه آمده است که شریف حسن بن زید و باسم ابراهیم عوض الله و دیگران برای تحقیقات بیشتر دستگیر شده اند. تحقیقات ادامه دارد و به زودی نتایج آن با شفافیت کامل اعلام خواهد شد.

در پایان بیانیه آمده است که تمامی این اقدامات در چارچوب قانونی کشور انجام شده است.

از سوی دیگر وزیر مشاور اردن در امور رسانه ای و سخنگوی دولت، ​​گفت که امان امروز یکشنبه بیانیه مفصلی را با جزئیات جزئیات درباره دستگیری های اخیر در این کشور صادر می کند.

دودین گفت ، بیانیه دولت حداکثر بعد از ظهر صادر می شود.

از سوی دیگر،  ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به این رخدادها گفت: "ما از نزدیک گزارش ها را رصد می کنیم و با مقامات اردنی در ارتباط هستیم. ملک عبدالله شریک اصلی ایالات متحده و از پشتیبانی کامل ما برخوردار است.

310 310

کد خبر 1501140

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =