۱ نفر
۱۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۸
ترکیه نگران کودتای اردن شد

ایرنا نوشت: پس از انتشار خبر احتمال وقوع کودتا در کشور اردن، ترکیه نسبت به بازداشت‌های اخیر و حبس خانگی برخی مقامات از جمله ولیعهد پیشین این کشور، ابراز نگرانی کرد.

خبرگزاری «آناتولی» امروز (یکشنبه) در خبر فوری اعلام کرد: آنکارا نسبت به بازداشت‌های اخیر در اردن به خاطر «دلایل امنیتی» ابراز نگرانی کرده است.

منابع خبری اردنی شنبه شب از بازداشت شاهزاده «حمزه بن حسین» ولیعهد پیشین این کشور همراه با ۲۰ نفر دیگر را به دلیل آن چه «تهدید برای امنیت این کشور» خوانده شد، خبر دادند.

خبرگزاری رسمی اردن (پترا) از بازداشت مقام‌های امنیتی از جمله «باسم عوض الله» (رییس اسبق دیوان پادشاهی و فرستاده ویژه اردن به عربستان) و «الشریف حسن بن زید» از مقامات امنیتی این کشور خبر داد.

خبرگزاری «پترا» گزارش کرد که این افراد به دلایل امنیتی بازداشت شده‌اند و تحقیقات در خصوص آنان جریان دارد.

روزنامه «واشنگتن پست» آمریکا نیز در این ارتباط نوشت که مقامات اردنی شاهزاده "حمزه بن حسین" به همراه ۲۰ نفر دیگر را به دلیل آن چه "تهدید برای امنیت کشور اردن" خوانده شده، بازداشت کردند؛ براساس این گزارش، شاهزاده حمزه بن حسین در حال حاضر در کاخ خود در امان در حصر خانگی به سر می‌برد.

این رسانه به نقل از مسوولانی در کاخ شاهی اردن نوشت: یک توطئه پیچیده و شامل یکی از افراد دستگاه حاکم در جریان بوده است.

این مسوولان که خواستند نامشان محفوظ بماند، به واشنگتن پست گفتند که این توطئه همچنین رهبران قبایل و مسؤولان دستگاه‌های امنیتی را نیز شامل می‌شود.
شبکه خبری «المیادین» نیز به نقل از واشنگتن پست نوشت که این بازداشت‌ها به دنبال آنچه "برنامه ریزی" برای توطئه جهت براندازی حکومت "عبدالله دوم" شاه فعلی اردن بوده، بازداشت شده اند.

یک مسؤول امنیتی به واشنگتن پست گفت: یک فرد دیگر از خاندان حاکم نیز در کنار رهبران عشایر و افسران امنیتی در نقشه براندازی شاه اردن دست داشته است.

310 310

کد خبر 1501275

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =