برنامه ژاپن برای کاهش تنش‌ها بین چین و تایوان

ایسنا نوشت:نخست وزیر ژاپن امروز (یکشنبه) گفت، صلح و ثبات تایوان برای منطقه مهم است و ژاپن با آمریکا به منظور کاهش تنش‌ها بین چین و تایوان همکاری می‌کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، یوشیهیده سوگا، نخست وزیر ژاپن قرار است در روزهای آتی با جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در واشنگتن ملاقات کند و این نخستین دیدار رو در روی بایدن از زمان روی کار آمدن در ژانویه ۲۰۲۱ است.

توکیو، آمریکا را سنگ بنای سیاست‌های دیپلماتیک و امنیتی می‌داند و به دنبال توسعه روابط نزدیک خود با دولت جدید این کشور است.

انتظار می‌رود که مساله تایوان و تنش‌ها با چین دستور کار رهبران آمریکا و ژاپن و همچنین رویارویی با افزایش تهدیدهای امنیتی چین در نشست قریب‌الوقوع باشد.

سوگا در یک نشست خبری تلویزیونی که امروز برگزار شد، گفت: برای ژاپن و آمریکا مهم است که برای ایجاد شرایطی که تایوان و چین بتوانند یک راه حل صلح آمیز بیابند، همکاری کرده و از بازدارندگی استفاده کنند.

پکن، مدعی است که تایوان یکی از بخش‌های قلمروی چین است و حتی گفته اگر لازم باشد با زور آن را تحت کنترل خود در می‌آورد.

ژاپن، رشد فعالیت‌های چین را تهدید امنیتی می‌داند و مخالف ادعای چین درباره جزایر سنکاکو واقع در دریای چین جنوبی تحت کنترل توکیوست.

نخست وزیر ژاپن همچنین امیدوار به توسعه دیدگاه "هند –پاسیفیک آزاد و باز" برای پیشبرد نظم مبتنی بر قوانین در منطقه و بررسی راه‌هایی برای همکاری سیاستی در قبال کره شمالی است.

سوگا همچنین گفته که امیدوار است که در دیدار با بایدن به همکاری نزدیکی با وی و تبادل دیدگاه‌ها بپردازد.

311311

کد خبر 1501361

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =