جنگ پنهانی ایران و اسرائیل؛آیا پای چین،روسیه و امریکا را هم به میان می‌آورد؟

یک وبگاه عربی درتحلیلی عنوان کرده است که اگر رویارویی دریایی ایران و اسرائیل شدت بیشتری بگیرد امکان ورود قدرت های بزرگ به این درگیری بسیار است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،روزنامه العرب آنلاین در تحلیلی با عنوان «جنگی پنهانی...تشدید رویاروی میان ایران و اسرائیل» به رویارویی دریایی ایران و اسرائیل پرداخته و می نویسد:

مجموعه حوادث اخیر که دربردارنده کشتی‌های اسرائیلی،ایرانی و شخصیت‌ها و تاسیسات ایرانی و شبه نظامیان مورد حمایت تهران در کشورهای عربی می‌شود به این مسئله اشاره دارد که ایران و اسرائیل وارد نبردی اعلام نشده در سطح پایین شده اند.

ناظران و پژوهشگران باور دارند چنین جنگ پنهانی چه بسا نقطه عطفی در درگیری اسرائیل-ایران باشد که ممکن است به رویارویی مستقیم و علنی منجر شود که خاورمیانه را ناامن تر می‌کند . با این وجود برخی دیگر این تحولات را فراتر از تهدیدهای متقابل دو طرف نمی دانند.کارشناسان مرکز پژوهش و تحلیل راهبردی سوفان باور دارند مجموعه حوادث اخیر میان دو طرف به این مسئله اشاره دارد که این حملات شدت گرفته و اهداف توسعه پیدا کرده اند.

هرگونه تنش زایی میان ایران و اسرائیل قدرت جذب قدرتهای منطقه‌ای و بین المللی به ویژه آمریکا را دارد.به این ترتیب که مدتها است کارشناسان باور دارند اسرائیل فاقد قدرت نابودی تاسیسات هسته ای ایران است و به جای آن هدف درگیر کردن آمریکا در ضربات طراحی شده برای به تعطیلی کشاندن تاسیسات هسته ای مقاوم تر ایران است.

بیشتر کارشناسان باور دارد آمریکا مجبور خواهد شد به تاسیسات هسته ای ایران در آینده ای نامعلوم حمله کند. در صورت وقوع چنین سناریویی تقریبا قطعی است که برنامه‌های دیپلماتیک بایدن در قبال تهران به کشمکشی طولانی و نامحدود تبدیل شود و احتمالا دامنه آن از خاورمیانه فراتر می رود.


همچنین ممکن است روسیه و چین به این درگیری رو به افزایش میان ایران و اسرائیل کشیده شوند زیرا مسکو متحد تهران در حمایت از نظام اسد است.این احتمال وجود دارد که مسکو درصدد حمایت از محموله‌های نقتی ایران بربیاید که به سوی سوریه حرکت می کنند.چین که اخیرا با ایران قراردادی 25 ساله امضا کرده است، همچنان مشتری اصلی نفت ایران و نیز کشورهای دیگر حاشیه خلیج فارس است. احتمالا هرگونه تهدید این نفت پکن را به انجام عملیات دریایی و امنیتی در راستای تلاش برای خاموش کردن آتش درگیری سوق دهد.

پس از جدی شدن درگیری ایران و اسرائیل کارشناسان مرکز سوفان باور دارند که دشوار است سمت و سو و گام‌هایی را پیش بینی کرد که می تواند به کاهش تنش و جلوگیری از تشدید آن منجر شود.

310 310

کد خبر 1501675

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 11
 • نظرات غیرقابل انتشار: 3
 • علی IR ۱۶:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۶
  64 5
  فکر کنم نویسنده جنگ ستارگان رو خیلی دوست داره
 • IR ۲۳:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۶
  0 0
  هشت سال درجنگ نابرابرنیمی ازابرقدرتهای جهان پشیبان صدام مستقیم وغیرمستقیم جدایه ازاعراب بودیم آنروزهاکشورماقدرت امروزنداشت وبااراده وهمت جوانان که خودم عضوی ازآن جوانان بودم آنهاشکست وبه زباله دان تاریخ انداختیم امروزدشمنان بخوبی درک میکنندکه درچه موقعیتی هستیم ویک نگاه بدازآنهاگرفته شده است
 • IR ۰۶:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  0 0
  مواظب باشید اگر جنگی صورت بگیرد اقتصاد وملت کشورهای ابر قدرت خیلی کمتر از اقتصاد وملت ایران صدمه خواهد دید در حقیقت اقتصاد و ملت ایران زیر دست و پای ابر قدرتها پایمال و نابود میشود اگر شعور منطقی در سیاست و رفتار نباشد شک نکنید که درجنگ قدرتمندان اقتصاد و ملت ایران نابود میشود
  • سجاد US ۲۱:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
   0 0
   مطمین باش در شرایط کنونی هیچ کشوری یا اءتلافی تحمل رویارویی مستقیم با ایران را ندارد. مگر اینکه در مورد مساله موشکی (((مذاکره))) کنند. ایر ان چیزی برای از دست دادن ندارد شرایط کنونی از شرایط جنگی دهه 60 برای ایران بسیار وخیمتر است حتی از جنگ سرد روسیه که به تجزیه روسیه منتهی شد.
 • RO ۱۰:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  0 0
  روسیه وچین هیچ وقت نمیاند جانب ایران بگیرند ..این کشورهها به فکر منافعشون هستند .همیشه ایران به چشم شکار نگاه میکنند. اسراییل =روسیه .اروپا .امریکا وانگلیس
  • سجاد US ۲۱:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
   0 0
   کشورهای مذکور در تمام جنگهای پس از جهانی دوم حکم فروشگاه را داشتند. ولی مساله اینجاست که جنگ فرضی منافع ایران، چین و روسیه را تامین میکنند و جز تحمل بار سنگین افزایش قیمت سوخت خاور میانه و هزینه جنگ هیچ سودی برای کشورهای مقابل نخواهد داشت. همچون دهه 60 ایران انبار سلاح نیست، بلکه تولید کننده سلاح است و نیاز مبرم سلاح از بیرون احساس نخواهد شد. انسان زمانیی شکار بود اما با پیشرفت قرنها و رویارویی با موجودات درحال حاظر انسان شکارچی مطلق میباشد.
 • احمد IR ۱۳:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۷
  0 0
  نویسنده چی زده که هذیون میگه؟!کدوم جنگ؟!
 • سجاد US ۲۱:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
  0 0
  چند روز پیش یه کشتی اسراییلی ترکوندند حتی صداشو هم شبکه های خبری در نیاوردند. ایرانم که نبود چیزی نگفت. چون 1000 کیلومتر با ایران فاصله داشت